МАЙБУТНЄ ВАРТО ПЛАНУВАТИ

Материнство неповнолітніх залишається величезною глобальною проблемою, особливою в країнах, що розвиваються, де щороку народжують 7,3 мільйона дівчат віком до 18 років. Про це йдеться в звіті Фонду народона¬селення ООН. Вагітність неповнолітніх також позначається на здоров’ї, освіті й правах дівчаток; діти, які мають дітей, завдають серйозного удару по громаді й економіці держав.

Метою нашої роботи було на основі проведення анкетування серед молоді з’ясувати про їх рівень інформованості, щодо питань планування сім’ї, хвороб, що передаються статевим шляхом, сучасної контрацепції. А також проведення санітарно-просвітницької роботи з питань планування сім’ї, з метою формування здорового способу життя  і виховання сексуальної культури в рамках програми “Здоров’я жінок України” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку / USAID.

Студенти-волонтери медичного університету під моїм керівництвом про¬в嬬ли декілька занять зі студентками коледжів. Перша зустріч була присвячена знайомству з основними завданнями служби планування сім’ї, а також проведенню анонімного анкетування з метою уточнення рівня обізнаності дівчат з питань сексуальної освіти та побажань згідно тематики кожного наступного заняття. Слід відмітити, що залучення до даної просвітницької акції студентів-волонтерів було не випадковим й в подальшому допомогло подолати психологічний бар’єр у спілкуванні та проведенні практичних тренінгів з питань контрацепції. Частка сучасних засобів попередження вагітності залишалася надзвичайно низькою (20%). З них найбільш поширеним методом є бар’єрний (чоловічий презерватив – 75%, губка – 5%, сперміциди – 5%) і лише 5% використовують протизаплідні таблетки. Про те що тільки презерватив захищає від ВІЛ, СНІД, ІПСШ знають – 30%.

Тільки 50% опитаних вказали на проведення їм консультування перед початком використання будь-якого контрацептивного методу. Звертає на себе увагу, що 80% опитаних, вказують на те, що не володіють достатньою інформацію про гормональну (комбіновані та прогестогенові контрацептиви) та внутрішньоматкову контрацепцію. У той же час, за результатами проведеного нами дослідження, 99 % дівчат вважали за необхідне створення служби планування сім’ї для підлітків, куди можна було б звернутися анонімно за інформацією та консультацією.

З якими питаннями звертаються підлітки? Насамперед їх цікавлять будова тіла і його зміни в період дорослішання, фізіологічні проблеми, пов’язані з початком статевого життя, який вік є найбільш сприятливий для початку статевого життя, а який для народження дітей. Дуже велика група підлітків звертаються за цілком конкретною інформацією: який метод контрацепції краще використовувати, де зробити аборт, як перевірити, чи немає ІПСШ, або якої-небудь гінекологічної патології.

Дуже приємно працювати з активною молоддю, яка прагне бути обізнаною у питаннях репродуктивного здоров’я та планування сім’ї, дізнаватися про сучасні методи контрацепції. Інтимне життя є важливою складовою повноцінного буття і, звичайно, відверто говорити про це треба!

Суспільство має визнати наявність сексуальної активності підлітків та усвідомити, що потреби підлітків в області сексуального здоров’я специфічні. Пріоритетними напрямками повинні бути створення програм санітарної просвіти з питань планування сімʼї серед сексуально активної молоді, пропаганда здорового способу життя, формування у підростаючого покоління відповідальної сексуальної поведінки, що забезпечить у перспективі зниження числа абортів неповнолітніх і збереже їх здоров’я та репродуктивну функцію.

І. М. Маринчина
кафедра акушерства, гінекології та перинатології,
ВДНЗУ «Буковинський державний медичний університет»
58002, м. Чернівці, пл. Театральна, 2
e-mail: marioir@mail.ru
(No Ratings Yet)

Comments: 0