Тендовагініт

Опис хвороби та її класифікація

Тендовагініт – це запалення сухожилля та його оболонки. Оболонками сухожилля називають трубки сполучної тканини навколо сухожилля, що заповнені рідиною. Рідина допомагає знизити тертя сухожилля в процесі руху. Сухожилля покриті спеціальною мембраною. Якщо мембрана запалюється або змінюється його устрій по причині постійного перенапруги, виникає тягнучий біль. 

Частіше всього уражаються саме сухожилля зап’ястя. Але це не правило, адже тендовагініт може виникнути в будь-якому сухожиллі. Тендовагініт в більшості випадків не являється інфекційною хворобою, а являється результатом постійного, систематичного перенапруження.

Класифікація тендовагініту передбачає декілька видів захворювання, які відрізняються природою виникнення, перебігом та симптоматикою:

 • гострий асептичний тендовагініт – як наслідок сильного перенавантаження. Форма має тенденцію до хронізації. Розвиток захворювання характеризується швидкістю та гостротою симптомів. Дуже швидко рухи суглобу спричиняють значний біль, нерідко супроводжуються характерним м’яким хрускотом
 • гострий посттравматичний тендовагініт – виникає в результаті травмування суглобу. Розтяжіння та удари призводять до того, що місце ураження до набряку, почервоніння, болючим відчуттям
 • хронічний асептичний тендовагініт – частіше всього розвивається як результат перенесеного тендовагініту іншого різновиду. В більшості випадків провокується мікротравматизацією з наступним виникненням дистрофії сухожильних оболонок
 • стенозуючий тендовагініт – призводить до блокування сухожилля в кістково-фіброзному каналі
 • реактивний тендовагініт – властивий гострий перебіг. Виникає на фоні ревматичного захворювання. Симптоматично проявляється дуже слабко, частіше всього пацієнти відмічають незначний больовий синдром та слабко виражений набряк
 • гострий неспецифічний тендовагініт – у якості інфекційного агенту виступають стафілококи та стрептококи. Інфекція потрапляє до суглоба в результаті травми. Подібний вид захворювання вважається одним з найбільш небезпечних, адже може спричинити до порушення кровообігу в сухожиллі, що в свою чергу  призведе до некрозу тканин
 • специфічний тендовагініт – тендовагініти, що викликані специфічними збудниками. Частіше всього спостерігаються при туберкульозі, гонореї. Відмінною особливістю такого виду тендовагініту вважається потрапляння збудників до сухожильної піхви разом з кров’ю. В іншому, для цього виду тендовагініту характерна клінічна картина, що і для інших видів.

Для того, щоб провести діагностику та визначити вид захворювання необхідно звертатися до таких спеціалістів, як травматолог-ортопед, хірург та невролог.

Можливі причини виникнення 

Частіше всього захворювання проявляється у людей, діяльність яких пов’язана з постійною мікротраматизацією та перенавантаженням сухожильних піхв. Зовсім нещодавно до групи ризику захворювання входили такі професії, як вантажники, машиністи, піаністи, представники деяких областей важкої промисловості. З плином часу з’явилися нові, актуальні професії, що пов’язані з постійним сидінням за комп’ютером. Окрім цього збільшилася загальна комп’ютеризація всіх областей діяльності людини. З огляду на це, кількість пацієнтів с тендовагінітом у лікарнях значно збільшилася.

Частіше всього причини тендовагініту кисті ховаються у постійному перенавантаженні, якому піддається сухожилля. Мікротравматизація, що супроводжує навантаження сприяє виникненню та розвитку захворювання. Також нерідкими стають випадки, коли тендовагініт стає наслідком отриманої травми, розтяжіння, забою.

Асептична форма захворювання виникає на фоні ревматичних захворювань. Серед інфекційних захворювань, що можуть спровокувати виникнення тендовагініту можна назвати гонорею, туберкульоз, бруцельоз.

Симптоми та діагностика на різних стадіях

В більшості випадків симптомами захворювання вважаються:

 • хворобливі відчуття в сухожиллі – особливо різкий біль з’являється в процесі здійснення амплітудного руху промене зап’ясткових суглобів;
 • набряк сухожильних піхв, які можна помітити при первинному огляді хворого. При надавлюванні на уражене місце, лікар відчуває невеликі, але достатньо тверді на дотик припухлості. Пацієнт в свою чергу відмічає неприємні, хворобливі відчуття;
 • при хронічному тендовагініті біль виникає періодично, підсилюється після фізичного навантаження;
 • з часом може знижуватися чутливість пальців, кінцівка втрачає м’язову силу.

У випадку з інфекційною формою тендовагініту, хвороба протікає з підвищенням температури, загальною слабкістю організму. Діагностика захворювання розпочинається з візуального огляду та пальпації місця ураження. Після цього, лікар може призначити додаткові аналізи, що включають: аналіз сечі та крові, ультразвукове обстеження, КТ або МРТ, рентген. 

Перебіг хвороби та лікування

Залежно від форми тендовагініту симптоми можуть проявлятися поступово або ж виникати різко. Скованість та обмеженість руху суглоба. Іноді при русі з’являється хрускіт. Спеціалісти радять не зволікати зі зверненням по допомогу, адже тендиніт – хвороба, яка значно зменшує якість життя. Пацієнти втрачають можливість до нормального існування, виконання побутових та професійних обов’язків. Тому, у разі виникнення набряку, хворобливих відчуттів в області суглобу, а також підвищення температури та слабкості, необхідно звертатися по допомогу до спеціалістів.

Тендовагініт лікується ціленаправленним комплексом заходів, до головних з яких входять:

 • покій – обмеження руху кінцівки с ураженим сухожиллям
 • використання холоду – можна обкладати уражене місце пакетами з кригою на 10-15 хвилин щодня
 • анальгетики – допомагають знизити біль. Використовуються у вигляді пігулок або гелів, які діють на запалення місцево
 • антибіотики – прописуються у випадку з інфекційною формою захворювання
 • ін’єкції стероїдних препаратів
 • фізіотерапія – надає дуже гарний ефект, сприяє швидкій регенерації ураженого суглоба.

Також нерідко призначається лікувальна гімнастика. Хірургічне втручання застосовується дуже рідко і частіше всього стає єдиним можливим рішенням при інфекційному захворюванню.

Профілактика захворювання

Головними профілактичними заходами, що допоможуть уникнути захворювання та його розвитку вважається періодичний відпочинок, особливо це стосується людей, що належать до професій  групи ризику (спортсмени, IT-співробітники). Результативними вважаються короткі перерви в роботі або тренуваннях. В цей час рекомендується роботи гімнастику, розминаючи зап’ясток.

При виникненні перших симптомів захворювання необхідно звертатися по допомогу до спеціалістів та не займатися самолікуванням. Вся справа в тому, що в залежності від виду тендовагініту, лікар може призначити комплекс дій, що гарантовано приведуть до полегшення стану та попередять повторне виникнення захворювання.