Синдром Туретта

Опис хвороби та її класифікація

Синдромом Туретта називають генетичне захворювання, що зачіпає центральну нервову систему. Воно характеризується мимовільним посмикуванням м’язів різних частин тіла, а також губ та язика. Така хвороба проявляється з перших днів життя або виникає в підлітковому віці.

Синдром Туретта ділять на перехідний та стійкий. Перший варіант тикового розладу проявляється протягом 6-12 місяців, а другий – більш 1 року.

Можливі причини виникнення 

Синдром Туретта досі є погано вивченим захворюванням. Тому вчені знають далеко не всі причини його виникнення. У більшості випадків тиковий розлад виникає через спадкову схильність до нього (наявність аналогічної проблеми у матері або батька). Серед інших причин розвитку синдрому Туретта називають наступні:

 • Важкі психічні травми, перенесені в дитячому або підлітковому віці;
 • Небезпечні захворювання інфекційної природи;
 • Регулярні стреси та нервові розлади;
 • Вживання вагітною жінкою алкоголю або наркотичних засобів;
 • Отруєння організму різними токсинами.

Симптоми та діагностика на різних стадіях

Синдром Туретта – це одне з небагатьох захворювань, які можна самостійно виявити навіть на самій ранній стадії його розвитку. Таке стало можливим завдяки яскраво виражених симптомів, які рідко супроводжують інші проблеми зі здоров’ям.

Найбільш помітні симптоми хвороби:

 • Часті руху губами та язиком;
 • Періодичне посмикування м’язів обличчя, плечового поясу, шиї;
 • Регулярні покашлювання;
 • Багаторазове повторення певних слів, звуків, жестів;
 • Мимовільна вимова певних слів.

До розвитку синдрому Туретта призводять патології коркових та підкіркових структур головного мозку, таламуса, базальних гангліїв і лобових часток великих півкуль. Тому для діагностики захворювання лікарі застосовують методи, що передбачають дослідження різних частин головного мозку.

Найбільш ефективні методи діагностики:

 1. Комп’ютерна томографія. Цей варіант обстеження пацієнта дає можливість отримати пошарове зображення будь-якої частини головного мозку. Ця інформація допоможе лікарю визначити причину виникнення захворювання та підібрати оптимальний варіант терапії.
 2. Магнітно-резонансна томографія. Такий вид діагностики є найбільш ефективним. Він дозволяє точно встановлювати вид патології головного мозку, причину її появи та стадію розвитку захворювання.

Також усіх пацієнтом з підозрою на синдром Туретта відправляють на консультацію до невролога. Цей лікар проводить загальний огляд хворого, розмовляє з ним та знаходить будь-які характерні симптоми захворювання.

Перебіг хвороби та лікування

Синдром Туретта виникає у дітей різного віку. На початковій його стадії тики спостерігаються не частіше 1 разу на хвилину. У більшості випадків вони добре контролюються і, при бажанні хворого, легко маскуються. При подальшому розвитку захворювання відбувається збільшення частоти тиків до 2-4 разів на хвилину. Такий розлад не маскується і сильно впливає на психіку дитини. Без прийняття належних заходів тики стають ще більш частими. В цьому випадку центральна нервова система постійно напружена, що призводить до розвитку додаткових захворювань (наприклад, психічних).

Через недостатню вивченість хвороби, поки не знайдені 100% ефективні методи лікування. Тому лікарі призначають пацієнтам з синдромом Туретта терапію, стандартну для більшості захворювань центральної нервової системи.

Часто використовувані види лікування:

 1. Медикаментозна терапія. Вона передбачає прийом спеціальних психотропних препаратів. Ці ліки можуть чинити негативний вплив на людину, тому їх призначають пацієнтам тільки після ретельного обстеження. Такі медикаменти приймають короткими курсами, точна тривалість яких вибирається виходячи з індивідуальних особливостей організму хворого.
 2. Рефлексотерапія. Цей варіант лікування є безпечним для здоров’я пацієнта. Він передбачає ручне тиск на певні точки тіла, а також вплив на них електричних імпульсів або спеціальних голок. Всі ці маніпуляції допомагають пацієнту розслабитися і поліпшити роботу нервової системи.
 3. Ароматерапія. Такий вид лікування дає можливість пацієнту розслабитися, заспокоїти нерви і добре відпочити. Під час його проведення фахівці використовують різні ефірні олії, отримані з компонентів рослинного походження. Важливою перевагою даного методу є можливість лікування в домашніх умовах.
 4. Електросонтерапія. Цей варіант терапії передбачає використання спеціального медичного обладнання, яке виробляє імпульсний струм низької частоти. Він впливає на головний мозок і центральну нервову систему пацієнта, допомагаючи нормалізувати їх роботу.
 5. Психотерапія. Цей варіант впливу на психіку є одним з найбільш ефективних при лікуванні синдрому Туретта. Він допомагає пацієнтові позбутися від будь-яких психологічних травм, а також побороти тривожність і різні страхи.
 6. Масаж. Він є найбільш простим способом лікування синдрому Туретта. Під час його проведення відбувається розслаблення пацієнта та стабілізація роботи його нервової системи. Масаж може бути ручним або апаратним. Перший характеризується впливом на певні ділянки тіла рук фахівця, а другий – спеціальних пристроїв.

Профілактика захворювання

Синдром Туретта є генетичним захворюванням, тому знизити ймовірність його розвитку можуть не самі пацієнти, а їхні батьки. Існує кілька базових профілактичних заходів, які повинна проводити жінка до зачаття дитини та під час вагітності.

Ефективні заходи профілактики:

 • Ведення здорового способу життя (прогулянки на свіжому повітрі, правильне харчування тощо);
 • Відмова від алкоголю, куріння, наркотиків;
 • Своєчасне лікування будь-яких інфекційних захворювань;
 • Запобігання отруєння організму токсинами;
 • Контроль за станом нервової системи.