Свинка

Опис хвороби та її класифікація

Свинкою або епідемічний паротитом називають захворювання вірусного походження. Воно передається повітряно-крапельним або побутовим шляхом і вражає привушні лімфовузли. Така проблема часто виникає у дітей у віці 3-10 років. У деяких випадках на неї хворіють підлітки (до 16 років) та дорослі.

Класифікація свинки за формою захворювання:

 • Маніфестна – різновид епідемічного паротиту, що характеризується наявністю яскраво виражених симптомів;
 • Інапаратна – вид хвороби, при якому відсутні будь-які зовнішні прояви, але носій вірусу може заражати оточуючих.

Класифікація епідемічного паротиту за характером перебігу хвороби:

 1. Легкий. Цей різновид захворювання характеризується слабо вираженими ознаками інтоксикації. Також у хворого спостерігається незначне підвищення температури тіла і поява головного болю.
 2. Середній. Цей вид епідемічного паротиту є одним з найбільш поширених. Під час хвороби пацієнт відчуває слабкість всього організму, а також страждає від високої температури та сильного головного болю. Крім цього, даний вид свинки нерідко призводить до розвитку небезпечних для здоров’я ускладнень.
 3. Важкий. Епідемічний паротит цього типу є найбільш небезпечним. Він супроводжується високою температурою, яка не спадає протягом 1-2 тижнів. Також хвороба характеризується сильною виразністю запального процесу в привушних лімфовузлах. Ще більшу небезпеку несуть ускладнення, через які можуть розвинутися різні патології та хронічні хвороби.

Можливі причини виникнення 

Свинка – це захворювання, яке передається повітряно-крапельним або побутовим шляхом. Крім цього, шкідливі мікроорганізми присутні в сечі, слині та носовому секреті.

Найбільш часті способи зараження свинкою:

 • Спілкування з зараженою людиною;
 • Контакт з різними виділеннями хворого;
 • Використання предметів побуту, що належать носію захворювання;
 • Знаходження в одному приміщенні з хворим.

(продовження нижче)

Симптоми та діагностика на різних стадіях

Свинка, як і багато інших інфекційних захворювань, має досить довгий інкубаційний період. Він становить 11-23 дня, протягом яких у людини відсутні будь-які ознаки хвороби. У цей період носій вірусу може заражати інших людей, з якими контактує. Через це свинка швидко поширюється і вражає сотні дітей. Щоб не допустити цього, лікарі радять записуватися на прийом при появі перших симптомів хвороби.

Основні симптоми епідемічного паротиту:

 • Поява пухлин в нижньому кутку щелепи;
 • Збільшення розмірів привушних залоз;
 • Підвищення температури тіла;
 • Озноб;
 • Больові відчуття у вухах та голові;
 • Зниження апетиту;
 • Проблеми зі сном;
 • Підвищена стомлюваність;
 • Загальна слабкість організму;
 • Сильне потовиділення;
 • Пришвидшене серцебиття.

Щоб виявити свинку, яка протікає без яскраво виражених симптомів, лікарі використовують декілька стандартних діагностичний процедур. Вони допоможуть поставити точний діагноз, визначити різновид епідемічного паротиту та стадію його розвитку:

Найбільш часто використовувані методи діагностики:

 1. Огляд у лікаря. Пацієнтами з підозрою на свинку займаються педіатри. Вони уважно вивчають стан хворого і розпитують його про тривожні симптоми. Отримана інформація допомагає їм поставити попередній діагноз та підібрати відповідні методи більш детальної діагностики.
 2. Загальний аналіз крові та сечі. Вони проводяться з метою виявлення в організмі запального процесу. Також ці лабораторні дослідження дають можливість оцінити загальний стан пацієнта та визначити наявність супутніх проблем зі здоров’ям.
 3. ПЛР-діагностика. Цей метод обстеження пацієнта дозволяє виявити в організмі віруси або антитіла до них. Завдяки цій інформації лікарі можуть поставити точний діагноз і підібрати найбільш ефективний варіант лікування.
 4. Імуноферментний аналіз. Цей лабораторний метод діагностики дає можливість виявити антитіла, що виробляються імунною системою у відповідь на діяльність вірусу. За допомогою такого аналізу можна визначити наявність у пацієнта свинки до появи перших ознак захворювання.
 5. Реакція гальмування гемаглютинації. Такий спосіб обстеження хворого передбачає лабораторне вивчення сироватки крові. У ній фахівці шукають сліди вірусу або антитіл до нього. Завдяки цьому методу вдається ідентифікувати збудника і виключити помилки в постановці остаточного діагнозу.

Перебіг хвороби та лікування

Свинка протікає з різним ступенем вираженості симптомів. У найбільш простих ситуаціях пацієнтам дозволяють проходити лікування в домашніх умови. При цьому складні випадки епідемічного паротиту вимагають проведення терапії в умовах стаціонару.

Позбавлення від свинки зводиться до попередження розвитку ускладнень, які часто є більш небезпечними, ніж саме захворювання. Для цього хворому прописують постільний режим, тривалість якого залежить від змін в стані пацієнта. Також йому рекомендують пити багато рідини і вживати нетверду їжу.

При складному перебігу захворювання пацієнтові призначають різні лікарські препарати. Залежно від симптомів лікарі виписують гормональні та знеболюючі засоби, а також спазмолітики. Як доповнення використовують різні вітамінні комплекси.

Профілактика захворювання

Свинка небезпечна своїми ускладненнями. Тому потрібно намагатися уникати зараження цим захворюванням. Зробити це допоможуть прості профілактичні заходи, які слід проводити на регулярній основі.

Найбільш ефективні заходи профілактики захворювання:

 • Планова вакцинація (у віці 1 та 6 років);
 • Виключення контактів з носієм вірусу;
 • Вживання заходів по зміцненню імунітету;
 • Ведення здорового способу життя;
 • Використання особистої або одноразового посуду.