Стоматит

Опис хвороби та її класифікація

Стоматитом називають запальний процес, що виникає в ротовій порожнині. Це захворювання є одним з найбільш поширених. Найчастіше воно з’являється у дітей, але може вражати і підлітків, дорослих, людей похилого віку. Ця хвороба добре піддається лікуванню, але вимагає своєчасного вжиття всіх необхідних заходів.

Класифікація стоматиту:

 1. Алергічний. Цей вид захворювання з’являється через дії на організм алергену. Запальний процес приносить безліч неприємних симптомів, але швидко зникає після усунення контакту з алергеном.
 2. Афтозний. Такий різновид стоматиту характеризується вогнищевим запаленням, що призводить до утворення афт або ерозій. Вони вражають піднебіння, язик, щоки (внутрішня поверхня) та доставляють сильні больові відчуття.
 3. Везикулярний. Даний вид стоматиту виникає через вплив вірусу, який передається контактним шляхом. Він призводить до появи в ротовій порожнині висипань у вигляді бульбашок, заповнених рідиною.
 4. Герпетичний. Цей вид хвороби характеризується тими ж симптомами, що й герпес. Єдиною відмінністю є поява запального процесу на слизовій ротової порожнини.
 5. Катаральний. Цей поширений вид стоматиту розвивається через пересихання ротової порожнини або недотримання елементарних правил гігієни цієї частини тіла. Він характеризується больовими відчуттями, які поступово вщухають до повного зникнення.
 6. Травматичний. Такий різновид стоматиту виникає в результаті травмування слизової оболонки порожнини рота. Найчастіше ушкодження з’являються через вплив різних хімічних речовин, контакту з гострими краями зубів або неякісного проведення стоматологічної процедури.
 7. Ентеровірусний. Цей вид стоматиту розвивається в результаті ураження організму ентеровірусом. Найчастіше захворювання виникає у дітей. Воно характеризується появою висипу на різних частинах тіла і безліччю інших неприємних симптомів.
 8. Виразковий. Даний вид хвороби характеризується ушкодженнями поверхні слизової оболонки рота, що приводять до появи виразок. Вони є болючими та важкозагоюваними.

Можливі причини виникнення 

Стоматит є поширеним захворюванням, яке виникає через найрізноманітніші причини. Найбільш часто проблема з’являється в результаті недотримання правил гігієни ротової порожнини. Серед інших причин можуть бути наступні:

 • Проблеми з роботою органів шлунково-кишкового тракту;
 • Механічні пошкодження слизової оболонки ротової порожнини;
 • Надлишок або дефіцит в організмі певних речовин;
 • Гормональний збій в організмі;
 • Різні інфекційні ураження порожнини рота;
 • Тривале застосування деяких лікарських препаратів;
 • Низька кваліфікація стоматолога.

Симптоми та діагностика на різних стадіях

Стоматит роззявляється з високою швидкістю, тому важливо максимально швидко виявити його і почати лікування. Для цього слід звернутися до лікаря при появі будь-яких тривожних симптомів.

Найбільш часто зустрічаються наступні симптоми:

 • Запалення різних частин ротової порожнини;
 • Утворення на язику, піднебінні і внутрішній стороні щік характерного нальоту білого, жовтого, світло-зеленого кольору;
 • Видимі зміни в яснах;
 • Збільшення лімфатичних вузлів;
 • Неприємний запах з рота;
 • Наявність у роті кров’янистого присмаку;
 • Больові відчуття в місці локалізації запального процесу;
 • Збільшення кількості вироблюваної слини.

Існує велика кількість видів і підвидів стоматиту. Тому важливо правильно поставити діагноз і підібрати відповідне лікування. Для цього лікарі використовують кілька стандартних діагностичний процедур.

Часто використовувані методи діагностики:

 1. Огляд у стоматолога. Цей спосіб обстеження пацієнта дозволяє швидко визначити наявність стоматиту. Для цього лікар уважно вивчає стан всієї ротової порожнини та виявляється характерні ознаки захворювання.
 2. Мазок з ротової порожнини. Це лабораторне дослідження дає можливість виявити в роті пацієнта різні бактерії та грибки, які нерідко стають причиною розвитку стоматиту. Процедура проводиться в кабінеті стоматолога. Вона є безболісною і не займає багато часу.
 3. ПЛР-тест. Для проведення цього дослідження роблять забір крові пацієнта. Її вивчають у лабораторних умовах з метою виявлення збудників стоматиту або антитіл до них.

(продовження нижче)

Перебіг хвороби та лікування

Стоматит – це захворювання, яке швидко розвивається. У більшості випадків воно досягає свого піку через декілька днів після появи перших симптомів. При простих формах хвороби лікування проводиться в домашніх умовах і передбачає усунення наявних симптомів. У більш важких випадках використовують такі варіанти лікування:

 1. Медикаментозна терапія. Цей варіант лікування передбачає прийом різних протизапальних препаратів, які підбираються виходячи з індивідуальних особливостей організму пацієнта. Також хворим часто виписують антибіотики, які допоможуть подолати збудника хвороби. У більшості випадків курс лікування становить 7-10 днів.
 2. Немедикаментозна терапія. Такий метод лікування ефективний тільки на початкових стадіях захворювання. Він передбачає застосування народних засобів (відвар календули, сік алое, масло обліпихи тощо), які допоможуть впоратися із запаленням та усунути всі симптоми стоматиту. Також до немедикаментозних методів відносять зміну щоденного раціону, при якій з меню виключають продукти, що викликають подразнення слизової оболонки ротової порожнини.

Профілактика захворювання

Найчастіше стоматит є простим і легким, в плані лікування, захворюванням. Незважаючи на це, лікарі рекомендують намагатися уникати його появи. Для цього слід регулярно проводити прості профілактичні заходи.

Найбільш ефективні методи профілактики:

 • Дотримання простих правил гігієни ротової порожнини;
 • Своєчасне усунення проблем із зубами та яснами;
 • Використання ретельно підібраних зубних паст;
 • Лікування у кваліфікованих стоматологів;
 • Відмова від куріння і вживання спиртних напоїв;
 • Виключення з раціону надмірно гарячої, холодної чи гострої їжі;
 • Зменшення кількості вживаних продуктів, що містять дріжджі та цукор;
 • Вживання заходів по зміцненню захисних систем організму.