Пульпіт

Опис хвороби та її класифікація

Пульпітом називають захворювання запального характеру, яке вражає судинно-нервовий пучок зуба (пульпу). Воно є одним з найбільш поширених наслідків запущеного карієсу і призводить до поступового руйнування твердої тканини зуба.

Класифікація за характером перебігу пульпіту:

 1. Гострий. Цей вид захворювання характеризується розвитком запалення, осередок якого знаходиться біля карієсу. Він супроводжується непостійними больовими відчуттями, які охоплюють всю щелепу.
 2. Хронічний. Таке захворювання є наслідком гострого пульпіту. Для нього характерним є тривале запалення пульпи і поява сильного пульсуючого болю, який періодично вщухає і посилюється через деякий час.
 3. Хронічний в стадії загострення. Цей пульпіт відрізняється від хронічного тим, що має більш яскраво виражені симптоми, які турбують людину в періоди загострення.

Можливі причини виникнення 

Пульпіт розвивається в результаті попадання в каріозную порожнину різних шкідливих мікроорганізмів. Вони стають причиною появи запального процесу з усіма його негативними наслідками.

Основні причини виникнення пульпіту:

 • Відсутність лікування глибокого карієсу;
 • Неякісне проведення стоматологічних процедур;
 • Різні види травмування зубів (переломи, відколи, пошкодження коронкової частини тощо);
 • Недолікований періодонтит;
 • Наявність в організмі інфекції, при якій її збудник проник в кров;
 • Тепловий та хімічний вплив на пульпу.

Симптоми та діагностика на різних стадіях

Пульпіт є небезпечним захворюванням, яке часто призводить до втрати зуба. Щоб не допускати цього, необхідно при появі перших симптомів захворювання відразу ж звертатися до стоматолога. В цьому випадку шанс на успішне лікування буде набагато вищим.

Головні симптоми пульпіту:

 • Неприємні відчуття від вживання холодної та гарячої їжі;
 • Біль в зубах невідомого походження;
 • Посилення больових відчуттів вночі;
 • Незначна кровоточивість;
 • Запалення ясен.

З 100% точністю визначити наявність у пацієнта пульпіту можна тільки після ретельного обстеження. Для його проведення лікарі використовують стандартні діагностичні заходи, що дозволяють не тільки визначитися факт наявності або відсутності захворювання, а й стадію його розвитку.

Найбільш ефективні методи діагностики:

 1. Огляд у стоматолога. Цей простий варіант обстеження пацієнта проводять з метою вивчення загального стану ротової порожнини. Під час дослідження лікарі використовують різні стоматологічні інструменти, які допомагають виявити карріозную порожнину і визначити гостроту больових відчуттів.
 2. Рентгенографія. Такий вид діагностики є одним з найбільш популярних в стоматології. Він дає можливість просвітити зуб за допомогою рентгенівських променів і отримати його детальне зображення. Ця інформація дозволить виявити будь-які негативні зміни та поставити точний діагноз.
 3. Електроодонтометрія. Цей вид діагностики лікарі використовують для визначення виду і стадії розвитку пульпіту. Він передбачає застосування спеціального обладнання, яке прикладають до проблемного зубу. Пристрій створює слабкі електричні імпульси, які впливають на нерви зуба і призводять до появи легких больових відчуттів. Відсутність останніх вкаже на наявність запального процесу, що знижує чутливість нервової тканини.

(продовження нижче)

Перебіг хвороби та лікування

Пульпіт є захворюванням, яке досить складно лікувати консервативними методами (застосування препаратів з гідроксидом кальцію і спеціальних противірусних паст, установка пломби тощо). Таке можливо тільки на початковій стадії розвитку проблеми, яка характеризується незначними ураженнями пульпи. У більшості інших випадків єдиним варіантом лікування стане проведення різноманітних хірургічних процедур.

Хірургічні методи лікування:

 1. Девітальна ампутація. Цей варіант усунення хвороби передбачає девіталізацію пульпи (призводить до нежиттєздатності кореневій частині). Після цього лікарі видаляють її (повністю або частково), а знезаражений кореневої канал і порожнину самого зуба пломбують. Така процедура проводиться досить швидко. При цьому вона не дає 100% гарантію позбавлення від проблеми, тому після девітальної ампутації проблемний зуб додатково накривають коронкою.
 2. Вітальна ампутація. Такий спосіб хірургічного лікування є найбільш простим і безпечним, тому здійснюється тільки під провідниковою анестезією. Під час проведення процедури лікарі видаляють частину інфікованої коронкової пульпи зі збереженням життєздатності її кореневої частини. Остання додатково покривається лікувальної пастою, що допомагає знезаразити проблемне місце і прискорити відновлення функціональної активності.
 3. Комбіноване лікування. Цей метод використовують тільки в складних випадках перебігу хвороби. Під час хірургічного лікування лікарі видаляють всю пульпу і проводять різні заходи, що допомагають відновити оточуючі її пошкоджені тканини.

Останнім часом набирає популярність лазерний метод лікування пульпіту. Він є високоефективним та безболісним. При цьому такий варіант вирішення цієї проблеми вимагає наявності спеціального обладнання і дорогих витратних матеріалів. Метою такого лікування є активація обмінних процесів в зубі і припинення подальшого розвитку захворювання. Все це дає можливість регенерувати клітини пульпи і усувати запалення.

Профілактика захворювання

Пульпіт є поширеним захворюванням. Він часто призводить до втрати зуба і приносить людині сильний дискомфорт. Щоб запобігти розвитку захворювання, стоматологи рекомендують регулярно проводити прості профілактичні заходи.

Найбільш ефективні методи профілактики:

 • Ретельний догляд за всієї ротовою порожниною;
 • Регулярне відвідування стоматологічного кабінету;
 • Своєчасне лікування проблем з зубами (особливо карієсу);
 • Використання якісних гігієнічних засобів;
 • Запобігання ушкоджень зубів;
 • Користування послугами висококваліфікованих стоматологів.