Нарколепсія

Опис хвороби та ее класифікація

Нарколепсія – це клінічно виражена гиперсомныя. Неврологічний розлад характеризується непереборними епізодами денного сну, неспокійним нічним сном, частими пробудженнями, галюцинаціями, тимчасовою періодичною втратою м’язового тонусу. 

При нарколепсії фаза швидкого сну настає вже через кілька хвилин після засипання, але з частими епізодами неспання. 

Виділяють два типи нарколепсії:

 • Нарколепсія, що виникає на тлі дефіциту гіпокретіна, супроводжується емоційними перепадами і нападами катаплексіі.
 • Нарколепсія з нормальним рівнем гіпокретіна без нападів катаплексіі.

Окремо виділяють синдром Клейне-Левіна. Патологія спостерігається тільки у чоловіків і характеризується епізодами денної сонливості і гіперфагії.

Можливі причини виникнення

Причини розвитку нарколепсії недостатньо вивчені. Імовірно страждають від патології люди з недоліком орексина: це нейромедіатор головного мозку, який відповідає за неспання. Сама причина зниження орексина не з’ясована, але до чинників, здатних спровокувати такий стан, відносять:

 • спадковість;
 • гормональні зміни в організмі;
 • перенесені інфекційні хвороби;
 • перенесені травми голови, хребта;
 • стреси, сильні емоційні перепади. 

Нарколепсія – досить рідкісна патологія: зустрічається у 20-40 осіб на 100 тисяч. Найчастіше у чоловіків і молодих людей. 

Симптоми і діагностика на різних стадіях

Пентада нарколептичних синдрому включає п’ять складових:

 • ПДС – патологічна денна сонливість;
 • порушення нічного сну;
 • галюцинації;
 • катаплексія;
 • сонний параліч.

Повна клінічна картина з 5 симптомів спостерігається лише у 10% пацієнтів, у решті випадків присутній 2-3 ознаки.

Вперше симптоматика проявляється у підлітків і не пов’язана з будь-якими попередніми факторами, тільки іноді з хворобою, стресом або травмою. Після дебюту хвороба відразу переходить в хронічну форму, не лікується і набуває статусу довічної. Розбудити людину в такі моменти дуже просто. При цьому ніякого впливу на здоров’я і стан людини не відбувається.

(продовження нижче)

Патологічна денна сонливість

Надмірна сонливість протягом дня не обмежується кількістю і тривалістю нападів. Найчастіше людина засинає в обстановці, яка сприяє сну — читання, їзда в громадському транспорті, перегляд телевізора. Але також сон наздоганяє людину і в обстановці, яка вимагає підвищеної уважності – керування автомобілем або промисловим обладнанням, бесіда, прийом їжі. 

Нічний сон у людей з нарколепсією не міцний, часто переривчастий, супроводжується дуже реалістичними страшними сновидіннями. 

Через такі стани у людей розвивається хронічна втома, знижується працездатність, концентрація уваги, погіршується пам’ять і здатність міркувати, підвищуються ризики травм. Якість життя у людей з нарколепсією знижується, погіршуються міжособистісні відносини. 

Катаплексія

Катаплексія – розлад рухової функції з короткочасною м’язовою слабкістю. Нерідко катаплексія супроводжується емоційним сплеском – сміхом, радістю, агресією або страхом. М’язова слабкість при катаплексіі локалізується в основному в кінцівках, рідше вражає обличчя: закриваються повіки, відвисає нижня щелепа, сіпаються лицьові м’язи.

Сонний параліч

Сонний параліч – короткочасний стан, що наступає відразу після засипання або пробудження. У такі моменти людина не може рухатися, що доповнюється страхом, панікою.

Гіпнагогічні або гіпнопомпічні галюцинації

Під час засипання або пробудження люди з нарколепсією можуть відчувати зорові або слухові галюцинації. Вони максимально наближені до реалістичним подій.

Неспокійний нічний сон

Стан неспокійного нічного сну пояснюється підвищеною збудливістю людей з нарколепсією. Такий сон не приносить необхідного відпочинку, відновлення. 

Діагностують нарколепсию двома способами:

 • полісомнографія;
 • дослідження латентного сну.

Також призначаються лабораторні аналізи сечі і крові, тести на гормони. Результати обстеження лікар-сомнолог зіставляє з іншими епізодами і діагностує 1 або 2 тип патології.

Перебіг хвороби та лікування

Позбутися нарколепсії неможливо: після першого клінічного прояву вона відразу переходить в статус довічної хвороби. При цьому на тривалість життя ніяк не впливає.

Нам під силу лікаря підібрати схему лікування, яка поліпшить якість життя, наскільки можливо нормалізує режим сну:

 • снодійне для нормалізації нічного сну;
 • антидепресанти;
 • препарати для боротьби з денним сном.

Профілактика ускладнень 

Пацієнтам з нарколепсією рекомендується нормалізувати режим сну і відпочинку: лягти спати і прокидатися в один і той же час в будні і вихідні.

Щоб уникнути травматизму і смертей людям з нарколепсією забороняється керувати транспортними засобами, працювати на виробництві, на висоті, з обладнанням.