Краснуха
Опис хвороби та її класифікація
Краснухою називають гостре захворювання інфекційного походження. Його збудником є вірус Rubella virus, вплив якого на організм людини призводить до появи висипу, збільшення лімфовузлів та інтоксикації. Найчастіше хвороба розвивається у дітей. Однак в деяких випадках вона зачіпає і дорослих.
Класифікація краснухи:
- Вроджена. Цей вид захворювання є найбільш небезпечним. Він передається дитині від матері і викликає серйозні порушення в розвитку плода. Результатом стає поява різних патологій слуху, зору, а також недорозвиненості деяких частин тіла (наприклад, черепа або головного мозку).
- Придбана. Цей різновид краснухи передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. У більшості випадків він добре переноситься пацієнтами різного віку і рідко призводить до розвитку будь-яких ускладнень.
- Атипова. Даний вид хвороби діагностують у кожного другого пацієнта з краснухою. Він характеризується слабкою виразністю чи повною відсутністю симптомів. Через це захворювання можна виявити тільки за допомогою різноманітних лабораторних досліджень біоматеріалу пацієнта.
Можливі причини виникнення
Краснуха виникає у пацієнтів різної статі та віку. Найчастіше вона діагностується у дітей, які порівняно легко переносять хворобу. Найбільшу небезпеку краснуха несе вагітним жінкам та їхнім майбутнім малюкам.
Основні причини розвитку краснухи:
- Спілкування з зараженою людиною;
- Використання одягу або посуду хворого;
- Різні пошкодження шкірного покриву;
- Від матері до дитини;
- Наявність проблем з роботою імунної системи.
Симптоми та діагностика на різних стадіях
Вірус краснухи має інкубаційний період 1-2 тижні. Тільки після закінчення цього терміну у людини починають з’являтися перші симптоми хвороби. За цей час вірус встигає розмножитися і передатися іншим людям, що контактували з його носієм. Через цю особливість краснуху досить складно лікувати. Для збільшення шансів на швидке одужання слід звертатися до лікаря при наявності перших тривожних симптомів.
Основні симптоми краснухи:
- Поява висипань блідо-рожевого кольору;
- Збільшення температури тіла;
- Сильний головний біль;
- Загальна слабкість;
- Нежить та сухий кашель;
- Першіння у горлі;
- Сильна сльозотеча;
- Збільшення лімфатичних вузлів;
- Розвиток світлобоязні.
Багато симптомів краснухи характерні і для інших захворювань, що викликаються вірусами. Тому перед тим як поставити остаточний діагноз лікарі направляють пацієнтів на різні обстеження.
Найбільш часто використовувані методи діагностики:
- Огляд у лікаря. Хворими з краснухою займаються педіатри та терапевти. Перші приймають маленьких пацієнтів, а другі – дорослих. У найбільш важких випадках людей направляють до інфекціоністів. Під час візиту до одного з перерахованих лікарів проводиться стандартний огляд, метою якого є пошук ознак захворювання.
- Серодіагностика. Цей спосіб обстеження пацієнтів використовують для виявлення краснухи та інших інфекційних захворювань. Під час його проведення роблять забір біоматеріалу (кров) з подальшим його вивченням в умовах медичної лабораторії. У ньому лікарі знаходять антитіла, вироблення яких є наслідком активації захисних систем організму в боротьбі з вірусом.
- Вірусологічні дослідження. Цей варіант діагностики використовують для виявлення вірусу в організмі пацієнта. За допомогою дослідження також визначать вид збудника хвороби і його концентрацію. Процедуру проводять в інкубаційний період, коли виявити вірус іншими способами досить складно.
- ПЛР-діагностика. Цей метод дослідження біоматеріалу є найбільш ефективним. Він дає можливість точно визначити наявність вірусу краснухи в організмі пацієнта.
(продовження нижче)
Перебіг хвороби та лікування
Краснуха – це захворювання, яке може мати різний характер перебігу. Залежно від цього лікарі підбирають оптимальний варіант лікування. Найчастіше хвороба протікає без яскраво виражених симптомів. У цьому випадку пацієнтам призначають лікування в домашніх умовах. Воно має на увазі проведення простих процедур та дотримання наступних правил:
- Постільний режим в разі підвищеної температури тіла, яка є найбільш частим симптомом краснухи;
- Провітрювання приміщення не менше 2 разів на день;
- Повноцінний відпочинок та відсутність будь-якої активності;
- Ізоляція хворого на 1-1,5 тижні з моменту появи перших симптомів захворювання;
- Якісне харчування з використанням продуктів, які легко засвоюються організмом;
- Рясне пиття (чай, відвар з рослин, трав’яний збір тощо);
- Проведення гігієнічних процедур (догляд за шкірою, полоскання ротової порожнини тощо).
При тяжкому перебігу захворювання пацієнта лікують в стаціонарі. Для усунення симптомом хвороби і боротьби з її збудником використовують антигістамінні та седативні препарати, жарознижуючі засоби і ліки, що дозволяють впоратися з інтоксикацією організму. Також пацієнтам часто виписують різні вітамінні комплекси, що допомагають зміцнити імунну систему.
Профілактика захворювання
Краснуха є небезпечним захворюванням, яке без правильного лікування призводить до різних негативних наслідків. Щоб уникнути цього, лікарі радять регулярно проводити профілактичні заходи. Вони знизять ризик потрапляння вірусу в організм і, в разі зараження, допоможуть легше перенести захворювання.
Головним профілактичним заходом є вакцинація. Вона проводиться на 12-16 місяці життя та у віці 6 років. Також щеплення від краснухи необхідне жінкам, які планують зачаття дитини. Серед інших ефективних заходів профілактики виділяють наступні:
- Ведення здорового способу життя;
- Виключення контактів з хворим;
- Проведення заходів, спрямований на зміцнення імунітету;
- Використання особистого або одноразового посуду;
- Регулярне вимірювання температури тіла;
- Провітрювання приміщення декілька разів на день.