Кератоз

Опис хвороби та її класифікація

Кератоз (кератодерматоз, кератодермія), хвороба відноситься до дерматологічної патології, яка характеризується порушенням нормального стану епідермісу шкіри. Хворий страждає на свербіж та огрубіння шкіри, в занедбаному стані з’являються виразки, тріщини які починають кровоточити. Клінічна картина захворювання залежить від форми кератозу. Хвороба вражає як дорослих, так і дітей.

Відповідно до класифікації кератоз поділяють на: дифузний та локалізований. Хвороба може бути наслідком такого захворювання:

 • Кератоз меледа. Спадкова форма захворювання, яка переходить з підошви та долонь на лікті, коліна і стопи. Зустрічається у кровних родичів та передається у спадок.
 • Кератоз Папійона-Лефевра – спадкова форма захворювання, носить дифузний характер, що поєднується одночасно з інфекцією ясен та шкіри з пародонтозом.
 • Епідермолітічний кератоз, являє собою рідкісну дифузійну форму захворювання. Вона не має ознаки гіперкератозу епідеміологічної форми.
 • Кератоз мутилюючий Фовінкеля – дифузна форма кератодермії, яка супроводжується появою перетяжок, що з часом призводить до ампутації кінцівок. 
 • Бушко-Фішера-Брауера – вогнищева спадкова дисемінована форма кератодермії. Симптоми проявляються у діапазоні від 15-30 років. Поява вузликів спостерігається на долонях, підошві та в області згинання пальців. Згодом вузлики перетворюються на коричнево-жовті пробки з вираженими краями.
 • Фуксо лінеарна форма кератодермії, передається у спадок. Вогнища найчастіше виявляються на підошвах та долонях.
 • Рамос-і-Сільви – захворювання носить придбаний характер. Вогнища розташовуються по краях долонь у вигляді дільниць з роговим нашаруванням. Найчастіше розвивається у людей з онкологією, артритом та порушення роботи статевої залози.
 • Клімактерична кератодермія – захворювання придбане, найчастіше проявляється у жінок в період клімаксу. Першими ознаками захворювання служать рогові нашарування на підошвах, пізніше вони поширюються на долоні. Взимку симптоматика хвороби погіршується.

Перемогти кератоз можна тільки при своєчасному виявленні джерела захворювання, тому при перших симптомах слід негайно відвідати дерматолога.

 Можливі причини виникнення

Кератоз – це захворювання шкіри. Хвороба впливає на клітини епідермісу, сприяючи їх огрубінню та зроговінню, утворюючи щільний суцільний шар. Уражена ділянка шкіри починає свербіти, кровоточити, на ньому утворюються виразки та ерозії.

Хвороба сама по собі не з’являється, це сигналізує про внутрішні проблеми зі здоров’ям. Якщо своєчасно виявити причину, то кератоз виліковується. Найчастіше хвороба проявляється на колінах, ліктях, в зоні росту волосся, на ногах та кистях рук.

Основними причинами розвитку кератозу є:

 • Ослаблення роботи імунної системи.
 • Спадковість.
 • Інфекційні захворювання.
 • Вплив хімічних речовин на шкіру.
 • Вплив ультрафіолету.
 • СНІД.
 • Зміна структури епідермісу через вік.

Виходячи з причин прояви хвороби, кератоз поділяють на:

 1. Симптоматичний – виникає внаслідок впливу несприятливих факторів навколишнього середовища.
 2. Спадковий – передається у спадок.
 3. Набутий – з’являється внаслідок перенесених або наявних захворювань.

Кератоз може бути локалізованим, коли вогнище знаходиться на певній ділянці шкіри, та дифузним – уражається весь шкірний покрив або більша його частина.

Симптоми та діагностика на різних стадіях

Виходячи з виду захворювання, змінюється симптоматика кератозу. Однак перші симптоми хвороби проявляються у вигляді зроговіння та шорсткості шкірного покриву. Вогнища можуть з’являтися на будь-якій ділянці тіла. Спочатку новоутворення має невеликий розмір, на його місці випадає весь волосяний покрив, з часом воно розростається. 

При фолікулярному кератозі спостерігається поява світлих невеликого діаметра горбків з локалізацією на передпліччі, сідницях, плечах та стегнах. Висип з’являється в основному взимку та до літа зникає. Причиною захворювання є підвищений рівень кератину.

При сонячному (актінічному) кератозі на тілі з’являються червоні плями. Спочатку вони шорсткі, потім ущільнюються. Висипання локалізуються на шиї, руці, голові, обличчі і грудях. Може переростати в онкологію.

При себорейному кератозі на шкірі з’являються новоутворення з ороговілою чорною речовиною. Часто зустрічається у людей у віці. З’являється на грудях, обличчі, шиї та руках. Утворення діаметром до 2,5 см. Розвивається повільно та часто переростає у ракові пухлини. Насторожити хворого повинні такі симптоми: хворобливість, прискорене зростання плям та кровоточивість.

Перебіг хвороби та лікування

Захворювання протікає у вологій та сухій формі. При сухому вигляді на поверхні шкіри формується нееластична тверда поверхня, що вкривається дрібними тріщинами. При вологій формі на шкірі з’являються лусочки, які мокнуть, з часом на шкірі з’являються виразки та ерозії. Такий перебіг хвороби небезпечний тим, що в рану може потрапити інфекція. При запущеному кератозі хвороба переростає в хронічну форму, а у хворого час від часу буде проявлятися рецидив.

Під час проведення обстеження лікар-дерматолог обов’язково бере зішкріб з ураженої ділянки та відправляє зразок на дослідження в лабораторію. Після визначення типу кератозу встановлюється причина його виникнення, та потім починається лікування.

Метод терапії вибирає дерматолог на основі клінічної картини пацієнта. При медикаментозному лікуванні досягається швидке полегшення перебігу захворювання. При невеликих осередках призначають мазі на основі фторурацилу.

При ризику переродження ущільнень в онкологію проводиться хірургічне втручання. Також для лікування можуть використовувати електро, кріо та радіо деструкцію.

Профілактика захворювання

Щоб попередити прояв кератозу досить регулярно проходити огляд у дерматолога, уникати тривалого перебування на сонці, влітку використовувати зволожуючий крем та не носити тісне взуття й одяг.