Карієс

Опис хвороби та її класифікація

Карієсом називають дефект зубної тканини, який поступово розвивається і призводить до повного руйнування зуба. Це захворювання є одним з найбільш поширених в світі. Найчастіше від нього страждають люди, які проживають в країнах з високим рівнем розвитку.

Існує безліч класифікацій карієсу, за якими хвороба поділяють на види залежно від різних факторів. Найбільш часто дефекти зубної тканини ділять за ступенем вираженості та місцем локалізації.

Класифікація за ступенем вираженості:

 1. Карієс плями. Такий вид карієсу виникає в результаті дефіциту в емалі мінеральних солей. Для нього характерною є поява невеликих плям, які не порушують цілісність поверхні зуба.
 2. Поверхневий. При цьому різновиді захворювання відбувається пошкодження поверхні емалі. У місці дефекту виникає шорсткість, яка відчувається при контакті з язиком.
 3. Середній. Даний вид захворювання характеризується утворенням каріозної порожнини. Вона являє собою поглиблення, яке зачіпає не тільки поверхню, але й дентин.
 4. Глибокий. Цей вид карієсу є найбільш неприємним та небезпечним. Він зачіпає пульпу, що призводить до появи больових відчуттів і збільшує ризик втрати зуба.

Класифікація карієсу за місцем локалізації:

 • У природних поглибленнях на поверхні зуба;
 • На контактної поверхні між премоляром і моляром;
 • У місці контакту ікла та різця;
 • В області ікла та різця з залученням ріжучих країв;
 • У шийці зуба.

Також стоматологи розрізняють первинний і вторинний карієс. Перший виникає на здоровій емалі, а другий – під встановленої пломбою.

Можливі причини виникнення 

Карієс – це захворювання, яке може виникати через генетичну схильність, особливості будови зубів або неправильне ставлення людини до догляду за ротовою порожниною. Серед інших найбільш частих причин розвитку хвороби виділяють наступні:

 • Нестача в організмі певних речовин (фтор, кальцій тощо);
 • Зловживання солодкими продуктами;
 • Часті вживання їжі, після яких немає можливості провести необхідні гігієнічні процедури (наприклад, чищення зубів);
 • Недолік слини;
 • Негативні зміни характеристик слини;
 • Недотримання правил здорового харчування;
 • Проблеми з роботою імунної та інших систем організму;
 • Відсутність своєчасного лікування інших проблем із зубами;
 • Вплив на емаль шкідливих мікроорганізмів.

(продовження нижче)

Симптоми та діагностика на різних стадіях

Карієс можна виявити навіть без відвідування стоматолога. Таке можливо завдяки наявності у захворювання яскраво виражених симптомів, багато з яких виявляються з перших днів розвитку дефекту в зубній емалі.

Найбільш часто виникають наступні симптоми карієсу:

 • Больові відчуття при натисканні;
 • Біль при контакті з язиком або їжею;
 • Неприємні відчуття під час вживання гарячих або холодних напоїв;
 • Помітні дефекти в різних частинах зуба;
 • Неприємний запах з ротової порожнини.

Наявність карієсу можна визначити самостійно. Для цього не потрібно закінчувати медичний вуз і вивчати багато матеріалів на цю тему. Однак, щоб дізнатися вид захворювання і стадію його розвитку, необхідно відвідати стоматолога і пройти декілька стандартних діагностичних процедур.

Найбільш популярні методи діагностики:

 1. Візуальний огляд. Цей варіант обстеження є найбільш простим. З нього починається будь-який прийом пацієнта у стоматолога. Лікар проводить огляд за допомогою спеціального дзеркала та стоматологічного зонда. Обидва ці інструменту дають можливість виявити пошкодження та оцінити ступінь занедбаності проблеми.
 2. Лазерна діагностика. Таке обстеження дозволяє виявити карієс на початковій його стадії. Воно передбачає використання спеціального лазерного обладнання, яке є далеко не у всіх стоматологів.
 3. Рентгенографія. За допомогою рентгенівського випромінювання лікарі отримують знімки одного або декількох зубів. Ця інформація дає можливість виявити карієс, що розвивається всередині зуба (наприклад, під пломбою).
 4. Рансіллюмінація. Цей метод діагностики передбачає просвічування всієї ротової порожнини спеціальною лампою. З її допомогою помітним стає не тільки поверхневий, але й прихований карієс.
 5. Електроодонтометрія. Такий вид обстеження дозволяє визначити підвищену чутливість зубів, яка часто супроводжує карієс. Для цього за допомогою спеціального стоматологічного обладнання подають слабкий струм на досліджувану ділянку ротової порожнини. При наявності уражень пацієнт відчуває слабкий біль, а при їх відсутності – ні.
 6. Люмінесцентна стоматоскопія. Цей метод виявлення карієсу використовується досить рідко. Він проводиться в темному приміщенні і передбачає використання ультрафіолету. Останній підсвічує зуби та робить помітним навіть невеликі дефекти на поверхні емалі.
 7. Вітальне фарбування. Цей спосіб дає можливість лікарям розглянути будь-які пошкодження емалі. Для проведення процедури на досліджувані зуби наносять метиленовий барвник (2% розчин), який змивають через декілька хвилин. Він не затримується на здорової емалі, але проникає в будь-які пошкодження і робить їх помітними.

Перебіг хвороби та лікування

Карієс, як і багато інших захворювань, легше лікувати на початковій стадії розвитку. Тому стоматологи рекомендують записуватися до них на прийом відразу ж після появи перших симптомів. В іншому випадку хвороба буде поступово прогресувати, що призведе не тільки до появи сильних больових відчуттів, а й збільшить ймовірність втрати зуба.

На ранній стадії карієсу лікування відбувається шляхом насичення зубної емалі спеціальними речовинами, які допоможуть зупинити подальший розвиток проблеми. Вони наносяться на поверхню зуба і видаляються через певний час.

На більш пізніх стадіях розвитку карієсу пацієнтам доведеться пройти процедуру видалення ушкодженої частини зуба шляхом висвердлювання спеціальної бормашиною. Після цього відбувається знезараження та установка пломби.

Профілактика захворювання

Карієс – це поширене захворювання, виявити яке у себе не хоче жодна людина. Тому, щоб знизити ймовірність його розвитку, необхідно регулярно проводити прості профілактичні заходи.

Найбільш ефективні заходи профілактики:

 • Регулярне відвідування стоматолога з періодичністю мінімум 2 рази на рік;
 • Дотримання правил гігієни ротової порожнини (чистка зубів, догляд за яснами, застосування зубної нитки тощо);
 • Відмова від великої кількості солодких та кислих страв;
 • Включення в раціон продуктів, багатих на вітаміни, мікро- та макроелементи;
 • Використання жувальної гумки після кожного прийому їжі.