Камені в нирках

Опис хвороби та її класифікація

Камені в нирках – патологічний процес, пов’язаний з відкладенням каменів у нирках. Захворювання часто класифікують як нефролітіазом. До симптоматиці хвороби відносять ниючий біль в попереку та хворобливі відчуття під час сечовипускання. Часто в сечі може з’являтися кров. Якщо камінь не великий, то він може вийти через сечову систему, в разі великого розміру конкременту потрібне хірургічне втручання.

Захворювання зустрічається у людей, які ведуть неправильний спосіб життя та не дотримуються збалансованого харчування. Спровокувати формування каменів можуть хвороби шлунково-кишкового тракту та спадковість. До хвороби схильні люди різного віку, проте найчастіше камені зустрічаються у чоловічого населення. При неправильному лікуванні захворювання у пацієнта можуть пошкодитися уретра, сечовий міхур та сечоводи. Щоб запобігти новому формуванню каменів, пацієнти повинні суворо дотримуватися приписів лікаря.

Сучасна медицина класифікує сечокам’яну хворобу за видами каменів:

  • Оксалатні. Формуються з солей щавлевої кислоти. Мають щільну консистенцію, чорно-сірого кольору з шипованою поверхнею.
  • Фосфатні. З’являються внаслідок солей фосфатної або кальцієвої солей. Мають світло-сіру гладку поверхню.
  • Уратні. Формуються з сечової кислоти. Мають коричневий відтінок. Гладкі та тверді.
  • Карбонатні. Складаються з кислоти вугільної або кальцієвої солі. Білі, м’які та гладкі. Формуються різної форми.
  • Цистинові. Складаються з цистинових амінокислот. Круглі, біло-жовтого відтінку, з гладкою поверхнею, м’які.
  • Холестеринові. Формуються з холестерину. Мають чорну та м’яку поверхню.
  • Ксантинові. З’являються при порушенні обміну ксантиноксидази. У каменях немає кальцію, вони не діагностуються при рентгенографії, але визначаються на УЗД.
  • Білкові. Складаються з бактерій, солей та фібрину. Білі, невеликого розміру.
  • Струвитного. Формуються внаслідок інфікування.

Залежно від виду каменю призначається лікування. Для досвідченого лікаря визначити тип конкременту по аналізах не складно.

Можливі причини виникнення

Камені формуються в нирках в результаті ожиріння, генетичного фактору, при підвищенні норми кальцію в крові, не збалансованому харчуванню, малу кількість води, прийому деяких видів лікарських препаратів. На думку медиків, основною причиною формування конкрементів вважається змінений хімічний склад сечі, коли в рідини при здачі аналізів виявляються солі, випадаючи у вигляді невеликих кристалів. Нефрологи виділяють кілька причин появи каменів:

  1. Формування каменів через надмірне рівня кальцію оксалату.
  2. Поява каменів через інфікування нирок.
  3. Уратні камені формуються через нестачу води в організмі.
  4. В результаті спадковості можуть формуватися цистинурії.
  5. Камені в нирках утворюються внаслідок прийому протисудомних лікарських препаратів.
  6. Конкременти з’являються через патології, які впливають на вироблення гормонів та процес обміну речовин.

Підбір ефективних препаратів та методів для лікування захворювання здійснюється тільки під керівництвом доктора, та грунтується на причинах, що призвели до появі каменів.

Симптоми та діагностика на різних стадіях

До симптоматики захворювання відносять:

  1. Різку біль при сечовипусканні.
  2. Больові відчуття в попереку, внизу живота, ребер.
  3. Домішки кров’яних виділень в сечі та неприємний запах рідини.
  4. Озноб.
  5. Здійснення сечовипускання невеликою кількістю, що призводить до повної відсутності почуття спорожнення.
  6. Здуття.

При виникненні симптомів захворювання пацієнтові необхідно терміново записатися на прийом до лікаря. Для діагностики лікар призначає:

  • УЗД. Метод дозволяє визначити розмір каменів, їх розташування та рухливість.
  • Урографію оглядову. Доктор отримує фотографію сечового міхура та нирок, для оцінки розташування конкрементів.
  • Урографію екскреторну. Методика популярна через точність проведеного дослідження, шляхом введення контрастного барвника внутрішньовенно. Метод дозволяє виявити камені незалежно від їх типу.
  • Піелографію антеградну. Проводиться в разі протипоказань до урографії екскреторної. Барвник вводиться в Лохан-чашечну систему шляхом проколу з обов’язковим застосуванням знеболюючих препаратів. Метод виявляє всі типи каменів, визначаючи їх розмір та розташування.
  • Щоб визначити хімічний склад каменя пацієнтові призначають здачу сечі на аналіз.
  • Для проведення біохімії пацієнтові призначають здачу крові з вени. Аналіз показує кількість сечової кислоти та кальцію в організмі.

Метод обстеження підбирається індивідуально для кожного клієнта та залежить від симптомів захворювання та клінічної картини здоров’я.

Перебіг хвороби та лікування

Перебіг захворювання залежить від причини виникнення каменів та занедбаності хвороби. Лікування призначається тільки після проведення необхідних досліджень. Так як при каменях великого розміру пацієнтові можуть проводити дроблення медикаментозним способом, це дозволяє запобігти хірургічному втручанню. Завдяки сучасним методам лікування, операції проводяться швидко та безболісно.

Для м’якого позбавлення від конкрементів застосовують метод литолиза. Процедура безболісна. Пацієнту призначається прийом лікарських препаратів на основі лимонної кислоти, яка розщеплює камені у нирковій тканині. Також препарат для швидкого впливу може вводитися внутрішньовенно. Для кращого ефекту призначається для уживання мінеральна вода, що стабілізує роботу всіх систем організму.

Профілактика захворювання

До профілактичних заходів захворювання відноситься ряд наступних дій:

  • У разі прояву симптомів негайно звертатися до нефролога або уролога за консультацією або відвідати свого сімейного лікаря.
  • Щорічно проходити плановий огляд.
  • Дотримуватися збалансованого харчування.
  • Відмовитися від розпивання газованих солодких напоїв та шкідливих звичок.
  • Вживати необхідну добову кількість води, без урахування чаю, кави.
  • Щодня займатися фізичними навантаженнями.

Перераховані нехитрі дії допоможуть знизити ризик розвитку кам’яної хвороби та допоможуть підтримувати гарне самопочуття.