Гематома

Опис хвороби та її класифікація

Гематомою називають скупчення у м’яких тканинах крові, у її рідкому стані або у вигляді згустків. Виникає гематома через розриви кровоносних судин. 

Виділяють три основних види гематом:

 • Легкий, при якому гематома з’являється протягом доби з моменту удару та характеризуються незначним болем у місці удару. 
 • Середній, коли гематома з’являється протягом 5-6 годин, знижується рухливість та виникає припухлість в місці удару.
 • Тяжкий, при якому гематома з’являється вже протягом 2-3 годин, рухова функція порушується і виникає сильній та гострий біль.

Найпопулярніший різновид гематоми – це синець, однак у важких й складних випадках потребується негайна медична допомога. Через вилив крові із судин у м’які тканини, виникає сильний біль та набряк, а також можуть виникати інші симптоми запалення. Гематома, яка утворилася на місці крововиливу, може провокувати тиск на найближчі органи і може призвести до розвитку інших важких ускладнень.

Виділяють дві основних групи людей, які схильні до утворення гематом та синців: 

 • Люди молодого віку: діти, підлітки та молодь. Через активний спосіб життя та підвищену рухливість збільшується ризик травматизації, наслідком якої може бути також і гематома.
 • Люди із підвищеною ламкістю судин або з поганим згортанням крові.

Локалізація гематоми може бути як під шкірою людини, так і у м’язових волокнах, внутрішніх органах та навіть у корі головного мозку. Найпоширеніша причина появи гематом – це удар, у наслідок якого стінки судин розриваються і кров починає витікати до порожнини організму, підшкірну клітковину та/або м’яких тканин.

Можливі причини виникнення 

Основна причина утворення гематоми – травми, а саме удари, внаслідок яких дрібні судини лопаються і починається крововилив до м’яких тканин. Гематоми також можуть виникати внаслідок:

 • Ламкості судин.
 • Наявності в організмі різного роду патологій.
 • Уколів тонкими гострими предметами.
 • Зіткнень.
 • Падінь.

Захворювання, при яких кров погано згортається, можуть також послужити причиною появи гематом. Для таких пацієнтів найменший механічний вплив на шкірні покриви переростає у гематоми, коли у людини з нормальними показниками згортання крові, може з’явитися лише синець.

Симптоми та діагностика на різних стадіях

Візуально визначити гематому можна у випадку, коли крововилив відбувся у підшкірний шар, якщо кров’яний згусток утворюється у глибших шарах м’яких тканин, то в такому випадку діагностувати гематому можна лише по болісному припухлому місцю. Такий випадок вважається складнішим, оскільки симптоми можуть бути відсутніми або незначними, а наслідки млявої симптоматики гематоми та несвоєчасне її лікування можуть призводити до важких ускладнень.

Існує декілька стадій, які проходить гематома перш ніж зникнути:

 • Синець. Одразу після удару може виникати локалізований різкий біль та припухлість червоного кольору, згодом вона змінює колір на синій. Через набряк у місці забою може підніматися температура.
 • Позеленіння. Синій відтінок у місці удару протягом 3 днів поступово стає зеленого кольору. Больові відчуття можуть зберігатися, але набряк потроху зникає.
 • Пожовтіння. Приблизно на 5 день набряк зовсім зникає, больові відчуття ледь помітні або зовсім відсутні. Зелений колір у місці забою стає жовтим, а згодом приймає звичайний відтінок шкіри.

Однак, візуального огляду для точної діагностики гематоми недостатньо, оскільки локалізуватися проблема може у м’яких тканинах, суглобах або внутрішніх органах. Лікар-травматолог може призначити додаткові методи діагностики, такі як:

 • УЗД місця забою або удару.
 • Пункцію органу або суглобу, у якому є скупчення крові.
 • Рентгенографію місця удару.
 • МРТ або КТ.

Вищезазначені методи діагностики допомагають оцінити тяжкість ушкодження, його точну локалізацію та ступінь небезпеки.

(продовження нижче)

Перебіг хвороби та лікування

Звичайний синець розсмоктується самостійно протягом 4-5 днів і, зазвичай, не потребує лікування. Якщо у місці ушкодження виникає набряк, сильний біль при пальпації, гематома збільшується у розмірах, починає пульсувати, або навіть гноїтися, то необхідно терміново звернутися до лікаря, який визначить подальші методи лікування.

За можливості, для зменшення набряку, бажано прикласти холодний компрес протягом 20-30 хвилин, але якщо такої можливості немає, намагайтеся прикласти холодний компрес протягом 48 годин з моменту удару, він знімає набряк та полегшить біль.

В жодному разі не намагайтеся розтирати або здавлювати гематому! Також не можна приймати протизапальні препарати, основною діючою речовиною яких є аспірин або ібупрофен. Дані речовини розріджують кров та уповільнюють процес відновлення.

При домашньому лікуванні симптомів гематоми можна використовувати:

 • мазі з арнікою;
 • знеболювальні препарати;
 • гепаринова мазь.

Знеболювальні препарати на основі ацетамінофену гарно допомагають приборкати біль, що пульсує, а гепаринова мазь підходить у тому випадку, якщо на місці травми виникли підшкірні горби. 

Важкі форми гематоми можуть локалізуватися у внутрішніх органах, м’яких тканинах і, на жаль, є дуже небезпечними через підвищений ризик інфікування, запалення або навіть нагноєння. Вилив крові до черевної може призводити до перитоніту, а внаслідок ушкодження суглоба виникає таке захворювання як гемартроз або бурсит, що може призводить до інвалідності.

При важких формах гематоми, спеціалістом можуть призначатися наступні методи лікування:

 • Процедури УВЧ.
 • Хірургічне втручання: розтин гематоми, видалення згустків крові, промивання порожнини, у якій накопичувалася кров.
 • Стаціонарне лікування у хірургічному відділені: дренаж або розтин гематоми з подальшою терапією за допомогою антибіотиків.

Необхідно бути максимально обережним та в жодному разі не лікувати важку стадію гематоми самостійно, через можливі ускладнення та можливість інфікування рани, а надалі крові.

Профілактика захворювання

У більшості випадків гематомі схильні діти та підлітки, через їх велику фізичну активність. Тому для профілактики їх варто дотримуватися правил безпеки поводження з важкими, гострими предметами, проведення відпочинку на природі або вдома.

На місцях роботи з високим ризиком травматизації варто обов’язково дотримуватись усіх правил техніки безпеки, оскільки необачність може призвести не лише до утворення гематом та різного роду травм й ушкоджень, а і бути небезпечними для життя.

Людям, які схильні до появи гематом через підвищену ламкість судин, необхідна консультація лікаря-гематолога, який призначить курс лікування для зменшення ламкості стінок судин у вигляді вітамінів, біологічних добавок або медикаментів. 

Якщо людина страждає на гемофілію – погане згортання крові, необхідно бути уважним та обов’язково дотримуватися правил безпеки. Також треба уникати будь-яких травм, які можуть викликати великі кровотечі або ж гематоми, та бути небезпечними для життя.