Флюороз

Опис хвороби та її класифікація

Флюорозом називають хронічне захворювання, при якому відбувається ураження зубної емалі. Воно розвивається в результаті надлишку фтору. Цей хімічний елемент має високу активність і при потраплянні в організм швидко накопичується в зубах та кістках. Це призводить до різних негативних наслідків, які поступово руйнують емаль.

Класифікація флюорозу:

 1. Штриховий. Цей різновид захворювання є найбільш простим в плані лікування. Він характеризується появою на емалі світлих смуг, які нерідко складно побачити неозброєним оком. Найчастіше така хвороба вражає різці та ікла.
 2. Плямистий. Даний вид флюорозу є одним з найбільш поширених. Для нього характерною є поява на поверхні емалі світлих плям, які помітні в центрі зуба та практично невидимі на його краях.
 3. Міловидно-крапчастий. Ця форма флюорозу вражає весь зуб. Вона забарвлює його поверхню в матовий білий колір, на якому стають помітними невеликі плями жовтого або коричневого відтінку.
 4. Ерозійний. Такий вид захворювання характеризується серйозними ураженнями зубної емалі. На ній утворюються ерозії, які поступово збільшуються в розмірах.
 5. Деструктивний. Цей різновид флюорозу є найбільш важким. При ньому відбувається швидке стирання емалі та деформація самого зуба з збільшенням ймовірність його втрати.

Можливі причини виникнення 

Флюороз є небезпечним захворюванням, яке виникає виключно через надмірну концентрацію фтору в організмі. Цей хімічний елемент міститься в деяких продуктах харчування та воді, а також активно використовується на підприємствах хімічної промисловості.

Основні причини розвитку захворювання:

 • Проживання в районах, де вміст фтору в питній воді перевищує допустимі норми;
 • Надмірне вживання їжі, з підвищеним вмістом фтору (горіхи, риба, курка, овес, соя тощо);
 • Робота на підприємстві, яке виробляє фторвмісні ліки або хімікати з підвищеною концентрацією цього елемента.

Симптоми та діагностика на різних стадіях

Флюороз прогресує швидше, ніж багато інших захворювань, що зачіпають зубну емаль. Тому важливо максимально швидко виявити проблему і почати її лікування. Для цього стоматологи радять записуватися до них на прийом при появі перших симптомів.

Найбільш часто зустрічаються наступні симптоми флюорозу:

 • Зміна кольору емалі на одному або декількох зубах;
 • Поява на зубах матових плям, ліній або крапок;
 • Наявність на емалі ерозій;
 • Виникнення різних уражень твердої тканини зуба;
 • Поява на зубах невеликих сколів.

У більшості випадків флюороз зовні можна сплутати з карієсом. Щоб відрізнити ці захворювання одне від одного слід пройти обстеження у стоматолога. Найчастіше візиту до цього фахівця вистачає, щоб визначити наявність флюорозу у пацієнтів різного віку. Для виявлення хвороби лікар проводить ретельний огляд зубів та уважно вивчає стан емалі. Метою такого огляду є пошук яскраво виражених ознак наявності проблеми. Крім цього, стоматолог визначає форму захворювання та підбирає відповідний варіант лікування.

(продовження нижче)

Перебіг хвороби та лікування

Флюороз – це захворювання, які вимагає комплексного лікування. В цьому випадку є хороші шанси на успіх та відновлення (повне або часткове) колишнього стану зубної емалі. Найголовнішим в комплексній терапії є зниження кількості споживаного фтору. Для цього слід виключити з раціону продукти, що містять підвищену концентрацію цього елемента, і провести заміну питної води. Всі перераховані заходи повинні супроводжуватися різними процедурами.

Найбільш ефективні процедури, які використовуються при лікуванні флюорозу:

 1. Відбілювання з подальшою ремінералізацією. Цей варіант лікування використовують в тих випадках, коли через хворобу емаль поміняла свій колір. Для його проведення лікарі видаляють зубний наліт та обробляють пошкоджений зуб спеціальним відбілюючим розчином. Через деякий час стоматологи проводять ремінералізацію. Вона передбачає використання розчину глюконату кальцію (10%), який наносять на проблемне місце і залишають на декілька хвилин. Курс лікування складається з 3-20 таких процедур, які проводять з певною періодичністю.
 2. Ортопедичне лікування. Цей варіант терапії використовується при деструктивній та ерозивній формі флюорозу. Він передбачає установку зубних коронок, які захистять емаль від подальшого руйнування. Процедура проводиться в кабінеті стоматолога і не займає надто багато часу.
 3. Медикаментозне лікування. Такий спосіб усунення проблеми є одним з найбільш простих і часто використовуваних. Він допомагає вивести з організму фтор та повернути його концентрацію до допустимих позначок. Для цього пацієнтам призначають спеціальні препарати, які доповнюють ліками з підвищеним вмістом кальцію та фосфору.
 4. Реставрація. Даний вид лікування використовується рідко, тому що вимагає високої кваліфікації стоматолога і використання дорогих витратних матеріалів. Для усунення проблеми лікарі використовують керамічні вініри та композити світлового затвердіння. Перші являють собою тонку накладку, яка заміщає поверхню зуба, а другі – пастоподібні синтетичні матеріали, що наносяться на пошкоджені ділянки емалі.

Профілактика захворювання

Флюороз лікувати досить складно. Тому потрібно намагатися будь-якими способами уникнути розвитку захворювання. Для цього стоматологи радять регулярно проводити декілька простих профілактичних заходів.

Найбільш ефективні заходи профілактики:

 • Відвідування стоматолога з періодичністю мінімум 1-2 рази в рік;
 • Дотримання правил гігієни ротової порожнини;
 • Зменшення кількості споживаних продуктів, що містять багато фтору;
 • Регулярний контроль якості питної води;
 • Відмова від зубних паст, що містять фтор.