Енурез

Енурез

Енурез відноситься до поширених захворювань у дітей, в деяких випадках на захворювання може страждати доросле населення, особливо в літньому віці. Розпізнати проблему можна по неконтрольованому сечовипусканню. Діагностику та лікування енурезу проводить лікар: уролог, нефролог, гінеколог, психотерапевт або невролог.

Опис хвороби та її класифікація

Енурез характеризується мимовільним сечовипусканням під час сну, рідше в період неспання. Патологія в основному спостерігається у дітей дошкільного та шкільного віку. Однак про саму хворобу слід говорити тільки, коли дитині виповнилося п’ять років, до цього віку нетримання сечі вважається в межах норми.

При діагностуванні захворювання та його лікуванні застосовують комплексну терапію. Складність полягає у виявленні причини енурезу, до того ж захворювання може носити патологічний або психологічний характер. У медицині захворювання класифікують як:

 • Первинне. Пацієнту виповнилося п’ять років, але він продовжує мочитися ночами в ліжко, не контролюючи процес.
 • Вторинне. Пацієнт раніше контролював сечовипускання, але після перестав.

При первинному енурезі вважається, що у дитини рефлекси розвиваються повільно, а при вторинному – захворювання носить фізичний або психологічний характер.

За типом ускладнення енурез поділяють:

 1. Неускладнений. При діагностиці у пацієнта не виявляють патологій.
 2. Ускладнений. Захворювання пов’язане з іншою хворобою організму: інфекція сечостатевого каналу, невроз, невралгія.

За типом прояву енурез класифікують як:

 1. Нічний. Коли пацієнт не контролює сечовипускання під час сну. Даний тип діагностується в 70% випадків.
 2. Денний. Нетримання сечі спостерігається вдень. Захворювання, в основному, носить психологічний характер та діагностується в 5% випадків.
 3. Змішаний. Зустрічається у 10% пацієнтів хворих на енурез. Безконтрольне сечовипускання спостерігається протягом будь-якого часу доби.

При своєчасній діагностиці причини захворювання та правильному лікуванні пацієнти повністю одужують.

Можливі причини виникнення

 Енурез може виникати з наступних причин:

 • Генетична спадковість.
 • Невроз.
 • Хвороба сечостатевої системи.
 • Патологічні процеси в спинному та головному мозку.
 • Інфіковані уретри.

Згідно до статистичних даних енурез у дітей до 6 років зустрічається у 10% населення, до десяти років – 5%, до 14 років – 2%, а до 18 років – 1%. Серед дорослих хвороба діагностується лише у 0,5%. При цьому до енурезу більше схильні до хлопчики.

Симптоми та діагностика на різних стадіях

Основним симптомом енурезу є неконтрольоване сечовипускання. Епізод може повторюватися щоночі, пару раз на місяць або тиждень. При цьому під час сечовипускання пацієнт не прокидається. Так як сеча не працює сама по собі, то нічні епізоди енурезу свідчать про психологічний розлад. До симптомів захворювання відносять також:

 • Уповільнений пульс.
 • Посиніння кінцівок.
 • Зниження температури.
 • Замкнутість.
 • Зубний скрегіт вночі.
 • Тривожний сон.
 • Нестабільний емоційний стан.
 • Дратівливість.

Також у пацієнтів хвороба може протікати на тлі інфекцій сечостатевої системи, дерматиту, енкопрезу та інших патологічних процесах в організмі.

Енурез вважається серйозною гігієнічною проблемою соціального суспільства, що знижує якість життя пацієнта. Тому при перших проявах енурезу слід негайно записатися на консультацію до лікаря, інакше це призведе до замкнутості та порушення психологічного здоров’я у дитини.

В процесі діагностики захворювання бере участь одночасно кілька фахівців, так як проблема є делікатною та може мати різні причини появи. Тому проводять гінекологічне, урологічне, неврологічне та психологічне дослідження.

При гінекологічному та урологічному обстеженні досліджують наявність інфекцій і запалень в сечостатевій системі дитини, проводиться УЗД сечового міхура, нирок, аналіз сечі, цистографія, урографія та інші лабораторні дослідження.

Неврологічне обстеження організму включає проведення МРТ, ЕЕГ, рентгенографію, нейросонографію.

Психологічне обстеження дитини проводить психотерапевт, з’ясовуючи стан психологічного здоров’я та можливі причини його відхилення.

Перебіг хвороби та лікування

Лікування енурезу різноманітне та залежить від причини виникнення захворювання:

 1. Медикаментозне. Для усунення причини хвороби приписується ряд лікарських препаратів. Якщо енурез пов’язаний з поганим розвитком НС, то приписують ноотропи. Лікування триває до двох місяців. При інфекційному ураженні сечостатевої системи призначають антибіотики. Також при гормональному порушенні при первинному типі енурезу рекомендується приймати десмопрессин, а при депресивному стані, безсоння та дратівливості – міорелаксанти і спазмолітики.
 2. Фізіотерапія. Застосовують кілька методів лікування: магнітотерапію, рефлексотерапію, електрофорез та інші методи лікування.
 3. Психотерапія. Проводиться в разі неврологічних порушеннях. При цьому робота проводиться як з дитиною, так і його батьками.

Метод лікування призначає лікар після з’ясування причини виникнення захворювання.

Профілактика захворювання

Щоб уникнути прояву енурезу у дитини рекомендується:

 • Своєчасно привчати малюка до горщика, відлучивши від підгузників не пізніше 2-х річного віку.
 • Контролювати кількість випитої рідини, особливо у вечірній час.
 • Своєчасно проводити лікування інфекцій та запальних процесів сечостатевої системи.
 • Створити сприятливу психологічну та емоційну атмосферу в сім’ї.

Батькам слід прислухатися до малюка та приділяти йому більше часу, навчаючи його. Дитину слід сприймати як особистість, що дозволить з раннього віку розвинути гарне психоемоційне здоров’я.