Діатез

Опис хвороби та її класифікація

Діатезом називають реакцію організму на алергію, респіраторні інфекції, порушення обміну речовин та багато іншого. Ця проблема часто виникає у дітей і характеризується появою висипу, почервонінням щік та свербінням шкіри.

Класифікація діатезу:

 1. Ексудативно-катаральний. Цей різновид захворювання є найбільш поширеним. Він часто виникає у дітей у віці до 2 років, які страждають від різних видів алергії.
 2. Лімфатико-гіпопластичний. Такий діатез розвивається через спадкову схильність до захворювання. Він характеризується збільшення лімфовузлів і схильністю до інфекційних захворювань. Найчастіше проблема проявляється відразу ж після народження.
 3. Нервово-артричний. Цей діатез пов’язаний з порушенням обміну речовин в організмі, який виникає в результаті генетичної аномалії або підвищеної збудливості нервової системи.

Можливі причини виникнення 

Діатез найчастіше виникає в дитячому віці. Причиною розвитку цієї аномалії можуть бути найрізноманітніші зовнішні чинники, проблеми з роботою різних частин організму або спадкова схильність.

Найбільш часті причини розвитку діатезу:

 • Проблеми з лімфою та різними залозами;
 • Захворювання епідермісу;
 • Часті нервові розлади;
 • Генетична схильність;
 • Проблеми зі здоров’ям матері під час виношування дитини;
 • Штучне вигодовування малюка;
 • Алергічна реакція на різні продукти харчування;
 • Надлишок або нестача в організмі певних речовин;
 • Проблеми з екологією в місці проживання.

(продовження нижче)

Симптоми та діагностика на різних стадіях

Діатез не є небезпечним захворюванням. При цьому він вказує на наявність в організмі тих чи інших проблем зі здоров’ям. Ігнорування таких підказок може привести до розвитку різних хронічних захворювань. Щоб уникнути цього, необхідно ретельно обстежити дитину після появи перших симптомів діатезу.

Основні симптоми:

 • Висипання на тілі;
 • Почервоніння на щоках;
 • Больові відчуття в животі;
 • Сильна діарея;
 • Кожний свербіж;
 • Першіння у горлі.

Для визначення наявності діатезу потрібно провести декілька діагностичних процедур. Вони допоможуть зрозуміти причину його виникнення і знайти оптимальний варіант вирішення цієї проблеми.

Найбільш популярні способи діагностики:

 1. Огляд у лікаря. Лікуванням діатезу у дітей займаються педіатри, а у дорослих – терапевти. До цих фахівців слід звертатися при появі перших тривожних симптомів. Під час візиту вони оглядають пацієнта з метою виявлення характерних симптомів. Крім цього, лікарі виписують направлення на додаткові лабораторні дослідження.
 2. Загальний аналіз крові. Він проводиться з метою вивчення загального стану пацієнта. Крім цього, такий аналіз дає можливість визначити наявність різних проблем зі здоров’ям, які можуть бути причиною розвитку діатезу.
 3. Загальний аналіз сечі. Це лабораторне дослідження дозволяє оцінити ефективність роботи більшості систем організму. Отримані результати також дають можливість знайти різні патології, які є причиною виникнення діатезу.
 4. УЗД. Цей метод діагностики використовують тільки при лімфатико-гіпопластичному діатезі. За допомогою ультразвуку лікарі вивчають стан вилочкової залози, лімфатичних вузлів, а також печінки, надниркових залоз та селезінки. Отримані дані дозволяють визначити причину розвитку аномалії та знайти способи її усунення.

Перебіг хвороби та лікування

У дорослих та дітей діатез протікає приблизно однаково. Він доставляє певний дискомфорт, тому вимагає прийняття ефективних заходів щодо усунення проблеми.

Для зменшення проявів діатезу у дітей використовують такі методи:

 1. Зміна раціону. Щоб позбутися від діатезу малюка слід перевести на грудне молоко. Якщо це неможливо зробити, то єдиним правильним рішенням буде відповідальний підхід до вибору молочної суміші. Він передбачає ретельне вивчення складу та інших характеристик, які можуть негативно позначитися на стані малюка.
 2. Догляд за шкірою. При наявності діатезу необхідно щодня купати дитину у ванній з відваром лікарських трав (наприклад, череда, ромашка тощо). Вони допоможуть поліпшити стан шкіри і позбавити від проблеми. Альтернативою можуть стати спеціальні протизапальні мазі, які слід наносити на проблемні ділянки шкіри немовляти.
 3. Дієтичне харчування. Цей варіант лікування діатезу передбачає виключення з меню продуктів, здатних викликати алергічну реакцію. Його використовують для усунення проблеми у дітей старше 1 року.

Ефективні методи лікування діатезу у дорослих:

 1. Медикаментозна терапія. Цей варіант лікування дорослих пацієнтів є найбільш популярним. Для його проведення хворим виписують різні препарати, які вибирають в залежності від причини розвитку діатезу. Серед найбільш часто використовуваних ліків є протиалергійні, гормональні та імуномодулюючі засоби.
 2. Лікування народними засобами. Таке лікування слід проводити тільки після консультації з лікарем. Для проведення процедур використовують різноманітні рослинні компоненти, які підбирають виходячи з індивідуальних особливостей організму.
 3. Перегляд розпорядку дня. Цей метод усунення симптомів діатезу передбачає зміну раціону харчування та коригування часу відпочинку. Крім цього, слід вжити необхідних заходів, які нормалізують емоційний фон пацієнта.

Профілактика захворювання

Діатез – це неприємне захворювання, якого потрібно прагнути уникати. Для цього слід регулярно проводити прості профілактичні заходи, які допомагають знизити ризик розвитку даної проблеми.

Найбільш ефективні заходи профілактики:

 • Дотримання правил здорового харчування під час вагітності та в період грудного вигодовування малюка;
 • Виключення з раціону продуктів, здатних викликати алергічну реакцію;
 • Ретельний підбір молочних сумішей (при відсутності грудного молока);
 • Регулярні прогулянки на свіжому повітрі;
 • Вживання заходів по зміцненню імунітету;
 • Ведення здорового способу життя.