Баланіт

Опис хвороби та її класифікація

Баланіт – захворювання головки пеніса, яке супроводжується сильним запальним процесом та накопиченням секрету. Вимагає негайного лікування, так як приносить великий дискомфорт в життя чоловіка. У медицині баланіт поділяють на:

 • Первинний – хвороба розвивається на тлі бактеріальної інфекції, яка поширюється під шкірним покривом головки, а також при вродженому фімозі, коли відкриття головки утруднено.
 • Вторинний – з’являється при інфікуванні сечостатевої системи сифілісом, трихомонадою, гонореєю та іншими видами патогенної флори.

За формою захворювання класифікують як:

 1. Простий – на голівці пеніса спостерігається велике почервоніння з ерозіями. Є виділення гною.
 2. Ерозивний – на голівці з’являються плями омертвілого шару епітелію білого відтінку. Потім з’являються червоні та дуже хворобливі рани з обідком мацерації.
 3. Гангренозний – на голівці з’являються незагойні рани у вигляді виразок. Захворювання часто виникає у пацієнтів з фімозом. Ерозії гояться довго і важко.

Також хвороба може носити: катаральний, рецидивний, фолікулярний, адгезивний, герпетичний, неспецифічний, бактеріальний, алергічний, кільцеподібний, сліпчивий, травматичний, дріжджовий, гострий, хламідійний, грибковий, хронічний та інший вид характеру.

Можливі причини виникнення

Баланіт (баланопостит) часто зустрічається у чоловіків. Захворювання проявляється у вигляді запалення головки фалоса та завжди супроводжується розвитком постітом, при якому запалення з’являється в плоті, що прикриває головку пеніса. При баланіті під плоттю накопичується секрет. Обидва захворювання завжди супроводжують один одного, тому їх не розділяють, а називають баланопоститом. При захворюванні з’являється неприємний специфічний запах з виділеннями гною. Баланопостит виявляють у 11% чоловічого населення. Це дані пацієнтів, які регулярно проходять огляд у уролога, але статистика замовчує про тих, хто не відвідує доктора.

У рідкісних випадках баланит зустрічається у представниць прекрасної статі. Захворювання проявляється в області клітора та піхви.

Під ризик зараження потрапляють в першу чергу чоловіки, які:

 • Ведуть безладне статеве життя, не користуючись контрацепцією.
 • Нехтують правилами гігієни.
 • Мають підвищений в сечі рівень цукру (діабетики).
 • Хворіють на фімоз.
 • Люди з венеричними захворюваннями.
 • При погіршенні роботи імунної системи.
 • Тривалому утриманні.

При фімозі у пацієнта немає можливості повністю відкрити головку пеніса для проведення гігієнічних процедур. Якщо підвищений цукор, то в сечостатевій системі швидко розвивається патогенна флора, що провокує розвиток баланопоститу.

Симптоми та діагностика на різних стадіях

На початковій стадії розвитку баланіту пацієнт відчуває свербіж в області голівки фалоса та неприємні відчуття при її оголенні. З розвитком захворювання больові відчуття посилюються, головка червоніє та набрякає, з’являється висип. Баланопостит поступово поширюється на весь пеніс та прилеглі ділянки. З’являється неприємний запах разом з сіро-зеленими виділеннями, утруднюється сечовипускання, рідко спостерігаються ознаки лихоманки.

Перебіг хвороби та лікування

Головним методом діагностування хвороби є візуальний огляд, при якому уролог визначає наявність запального процесу. Потім обов’язково береться мазок з уретри для визначення збудника захворювання. Без лабораторного дослідження мазків лікар не може призначити правильне лікування, що може призвести до хронічного перебігу баланіту. При підозрі на наявність інфекції, пацієнтові призначають здачу сечі, для визначення рівня цукру.

Лікування баланіту здійснюється виходячи зі збудника, та може включати в себе мазі, прийом антибіотиків. При фімозі пацієнтові призначають підрізання покриву, що дозволяє оголити голівку та провести повноцінне лікування, виключивши повторне зараження через погану гігієну.

Якщо баланит розвивається на початковій стадії, уролог проводить лікування, використовуючи антисептичні й імуномодулюючі препарати. В якості додаткових методів, може застосовуватися народна медицина. Пацієнту призначають прийняття ванн з відваром шавлії, кропу. Якщо баланит викликаний розвитком грибків або бактерій, то призначають антибактеріальні та антигрибкові лікарські препарати.

При хронічному перебігу захворювання призначають фізіотерапевтичні методи лікування. При патологічному фімозі, вдаються до обрізання. В період лікування протипоказаний статевий акт та шкідливі звички. Обов’язковим є збалансоване правильне харчування та повноцінний сон.

Профілактика захворювання

У якості профілактики баланіту рекомендується не нехтувати гігієною та добре промивати головку пеніса під час прийняття душу. Також не слід вести безладне статеве життя, часто змінюючи партнерів. Якщо у чоловіка одна партнерка, то щоб в подальшому уникнути рецидиву захворювання, слід пройти курс лікування удвох. Чоловікам слід хоча б раз на рік відвідувати уролога, щоб виключити розвиток патологічних процесів та зберегти чоловіче здоров’я.

Так як розвиток баланопоститу часто зустрічається у діабетиків, то урологи рекомендують контролювати рівень цукру, здавши аналіз сечі. Якщо цукор в сечі, то захворювання розвивається таким чином. Після сечовипускання, сеча, що залишилася на голівці пеніса, випаровується, залишаючи кришталики цукру, які служать основою для розвитку патогенної флори. Тому вкрай важливо стежити за гігієною головки фалоса. Для цього під час прийняття душу, покрив відсувають та все ретельно вимивають. Процедура повинна здійснюватися щодня. У деяких випадках, для нормалізації цукру може знадобитися консультація ендокринолога.

Сьогодні багато чоловіків, для зниження ризику розвитку баланіту проводять обрізання, що полегшує процес підтримки головки пеніса у чистоті.