Бактеріальний вагініт

Опис хвороби та її класифікація

Бактеріальний вагініт або кольпіт частіше за все протікає непомітно та діагностується на плановому прийомі у лікаря-гінеколога після результатів аналізів зібраних всередині піхви або на стадії загострення, коли пацієнтка звертається з конкретними скаргами. Кольпіт гарно піддається лікуванню, тому при встановлені діагнозу «бактеріальний вагіноз» не варто панікувати, головне – обрати правильну тактику лікування.

Бактеріальний вагініт на початкових стадіях може не надто турбувати жінку, але її виділення можуть створювати відчуття дискомфорту, печіння та свербіння. У більш складних випадках жінка відчуває тяжкість у нижній частині живота. 

Можливі причини виникнення  

Виділяють декілька основних причин виникнення бактеріального вагінозу. До них відносяться:

 • Зниження імунітету (через перенесені хвороби, стреси тощо); 
 • Приймання антибіотиків чи інших препаратів;
 • Наявність патогенних бактерій на слизовій оболонці піхви;
 • Використання неякісних щоденних прокладок або невчасна їх зміна (щоденні прокладки варто змінювати кожні 4 години);
 • Гіперфункція яєчників;
 • Ходіння у мокрій спідній білизні/купальнику;
 • Діабет

Також іноді причиною кольпіту виступає погана або неправильна щоденна гігієна, незахищений статевий акт, використання агресивних миючих засобів з високим вмістом рН, що дозволяє патогенним організмам проникати в піхву, тим самим провокуючі запальні процеси в піхві, матці та її придатках. 

(продовження нижче)

Симптоми та діагностика на різних стадіях

Основними та самими першими симптомами бактеріального вагініту є:

 • Білі виділення (переважно густої консистенції);
 • Дискомфорт та/або болісні відчуття під час статевого акту;
 • Печіння та/або свербіж під час сечовипускання;
 • Припухлість та почервоніння;
 • Гнійні чи водянисті плями на спідній білизні

Якщо жінка помітила хоча б один з вище зазначених симптомів, необхідно невідкладно звернутися до лікаря-гінеколога, щоб зрозуміти причину, здати усі необхідні аналізи (мазки) та на основі результатів підібрати правильну тактику лікування, оскільки симптоми більш складних захворювань (трихомоніаз та т.і.) схожі на симптоми бактеріального вагініту, тому дуже важливо виключити інші хвороби. Для виключення таких захворювань, окрім огляду на кріслі, спеціаліст візьме усі необхідні мазки. В результатах аналізів при наявності бактеріального вагінозу кількість лейкоцитів дуже висока. Додаткових методів діагностики, зазвичай, не проводять, оскільки кольпіт визначається лабораторно. 

Перебіг хвороби та лікування

На початкових стадіях жінка може не підозрювати про наявність хвороби, лише з часом, коли симптоми становляться більш інтенсивними, жінка починає відчувати дискомфорт під час статевого акту або сечовипусканні. Ці симптоми спонукають робити частіше гігієнічні процедури.

Але якщо вчасно не звернутися до спеціаліста, бактеріальний вагініт може перерости у хронічну форму, яка лікується складніше, довше і має ускладнення. Тоді до зазначених симптомів можуть добавитися:

 • Гнійні згустки;
 • Важкість у нижній частині живота;
 • Постійний свербіж та/або печіння

У таких випадках необхідно терміново відвідати лікаря-гінеколога для діагностики та лікування, яке буде залежати від стадії даного гінекологічного захворювання.

Варто зауважити, що білі виділення можуть свідчити про наявність хвороб (інфекційної або різних запалень), які можуть призвести до безпліддя. Тому дуже важливо відвідувати лікаря-гінеколога раз на рік та за наявністю будь-яких незвичних симптомів. Лікування базується на антисептичній обробці піхви, відновлення її мікрофлори та правильно підібраному гігієнічному догляді. 

В першу чергу необхідно провести антисептичну обробку слизової оболонки для пригнічення патогенних бактерій (стафілококів, трихомонад, гонококів тощо). Для цього лікар-гінеколог призначає антисептики широкого спектру дії: антисептичні свічки (супозиторії), мазі, призначається терапія антибіотичними засобами, в більш складних випадках проводять гормонотерапію. 

Внаслідок антисептичної терапії кількість «корисних» бактерій значно знижується, тому подальше лікування полягає у відновлені нормальної мікрофлори для забезпечення захисту слизової оболонки піхви, матки та її придатків. Для її нормалізації мікрофлори призначаються біфідо- та лактобактерії у комплексі зі збалансованим харчуванням, що містить велику кількість «корисних» молочно-кислих бактерій. До таких продуктів, які входять до складу правильного харчування, відносяться: кефіри, йогурти, закваски, сметана, сири та т.і.. Всі зазначені добавки та продукти підвищують рівень молочно-кислих бактерій у піхві, що допомагає боротися із різними патогенними мікроорганізмами.

Лікар-гінеколог також може рекомендувати спеціальні інтимні гелі, що призначені для делікатного очищення та підтримання належного рівня рН, які не подразнюють шкіру та допомагають слизовій підтримувати необхідний рівень вологи та слугувати надійним бар’єром від інфекцій та бактерій.

Профілактика захворювання

Головним і основним моментом у профілактиці бактеріального вагінозу є належна гігієна статевих органів. Вчасна заміна щоденної прокладки, мокрого купальника чи спідньої білизни також слугує запорукою здоров’я статевої системи жінки. 

При перших проявах дискомфорту та незвичних виділень, необхідно терміново звернутися за консультацією до спеціаліста для повного обстеження, здачі необхідних аналізів та проведення належного лікування. Це допоможе уникнути ускладнень на ранніх стадіях хвороби та не дасть їй перерости у хронічну форму, яка може у майбутньому призвести до такого ускладнення, як безпліддя.