Пульмонолог

Не знайшли лікаря в своєму місті? - Найкращі лікарі країни допоможуть онлайн!
Шукати онлайн

Хто такий пульмонолог?

Пульмонологом називають лікаря, який займається діагностикою та лікування різноманітних захворювань дихальної системи. Цей фахівець також розробляє ефективні профілактичні заходи, що допомагають боротися з більшістю проблем дихальних шляхів.

Пульмонолог може мати одну з 5 спеціалізацій. Залежно від обраного напрямку діяльності, лікар лікує певні захворювання та допомагає тій чи іншій категорії пацієнтів.

Спеціалізації пульмонологів:

 1. Пульмонолог- педіатр. Фахівці цього профілю займаються проблемами дихання, що виникають у пацієнтів у віці до 18 років. Крім цього, вони активно проводять профілактичні заходи і розмовляють з дітьми (в школах, інтернатах, дитячих садах) на тему здорового способу життя.
 2. Пульмонолог-хірург. Лікарі, що працюють в цьому напрямку пульмонології, проводять лікування різноманітних патологій шляхом оперативного втручання. Також вони займаються проблемами пацієнтів з ушкодженнями органів дихальної системи.
 3. Пульмонолог-онколог. Цей лікар має вузьку спеціалізацію, тому що працює тільки з пацієнтами онкологічного відділення. Він консервативно та оперативно лікує різні новоутворення в бронхах і легенях, а також займається реабілітацією пацієнтів після проведеної терапії.
 4. Пульмонолог-алерголог. Фахівці, що працюють в цій галузі, виявляють причини та лікують проблеми дихальної системи, викликані дією алергенів. Крім цього, лікарі займаються профілактикою таких захворювань, і допомагають схильним до алергії людям легше переносити її.
 5. Пульмонолог-фтизіатр. Цей спеціаліст лікує виключно хворих на туберкульоз. Також він проводить профілактичні заходи та розповідає людям про небезпеку цього захворювання.

Коли потрібно звертатися до пульмонолога?

Захворювання дихальної системи вимагають невідкладного лікування. Тому фахівці рекомендують записувати на прийом до пульмонолога при появі перших симптомів тієї чи іншої хвороби. Такий підхід дозволить швидко почати лікування і максимально підвищити шанси на повне одужання.

Симптоми, при яких слід відвідати пульмонолога:

 • Тривалий кашель;
 • Кашель з кров’ю або відділенням мокротиння нестандартного кольору (жовтий, зелений, червоний);
 • Задишка в спокійному стані або після незначної активності;
 • Напади задухи;
 • Хрипи та свистяче дихання;
 • Сильне хропіння під час сну;
 • Больові відчуття в області грудної клітини;
 • Підвищення температури тіла.

Візит до пульмонолога може носити і профілактичний характер. Напрямок до цього фахівця виписують при проходженні щорічного медогляду, а також при вступі до вузу або реєстрації на новому робочому місці. Також регулярне відвідування лікаря необхідно співробітникам підприємств з шкідливими умовами праці (машинобудівні та металургійні заводи, шахти тощо).

Що лікує пульмонолог?

Пульмонологи займаються тільки проблемами дихальної системи людини. Незважаючи на це, вони лікують велику кількість різноманітних захворювань. Деякі з них несуть серйозну небезпеку для життя і здоров’я пацієнтів.

Захворювання, з якими найчастіше звертаються до пульмонолога:

 • Бронхіт (гострий, хронічний) – запальний процес слизової бронхів, що виникає в результаті впливу патогенних мікроорганізмів, шкідливих звичок або патологій органів дихальної системи;
 • Бронхіальна астма – захворювання дихальних шляхів, що характеризується нападами задухи;
 • Пневмонія – гостре інфекційне захворювання, що виникає в результаті запального процесу в легенях;
 • Туберкульоз – смертельно небезпечна хвороба, що викликається шкідливими мікроорганізмами;
 • Пневмоконіоз – захворювання легень, що виникає в результаті тривалого вдихання виробничого пилу;
 • Бронхіоліт – запалення бронхіол, що призводить до обмеження або повної непрохідності цих органів;
 • Абсцес легенів – гнійний процес, що приводить до утворення в легеневій паренхімі декількох окремих порожнин;
 • ХОЗЛ – захворювання, для якого характерно обмеження повітряного потоку в легені;
 • Плеврит – запальний процес, що призводить до появи в легких надмірної кількості рідини;
 • Бронхоектазія – розширення і деструкція великих бронхів, викликана хронічною інфекцією або запаленням;
 • Синдром апное – патологія, що характеризується частими зупинками дихання під час сну і супроводжується гучним хропінням;
 • Аспергільоз – хвороба легень, що виникає в результаті діяльності грибів роду Aspergillus;
 • Легенева гіпертензія – звуження і обструкція легеневих судин, що призводять до появи задишки, слабкості і дискомфорту в лівій половині грудної клітини;
 • Гемоторакс – скупчення крові в плевральній порожнині, яке найчастіше викликається кровотечою з судин, розташованих в легенях;
 • Ідіопатичний легеневий фіброз – хронічне захворювання, що викликає рубцювання легенів;
 • Дифузний інтерстиціальний пневмофіброз – хвороба, для якої характерним є дифузне ураження легеневого інтерстицію з подальшим розвитком пневмосклерозу та дихальної недостатності;
 • Муковісцидоз – генетична патологія, яка веде до порушень в роботі легенів, бронхів та інших органів дихання;
 • Емфізема – патологічний процес, пов’язаний з порушенням газообміну в легенях.

Які обстеження може призначити пульмонолог?

Для того щоб поставити точний діагноз, пульмонологу потрібно ретельно обстежити пацієнта. Для цього лікар направляє хворого на різноманітні діагностичні заходи, що дозволяють оцінити стан і роботу дихальної системи.

Найбільш часто призначаються наступні обстеження:

 1. Рентгенографія. Цей метод діагностики передбачає використання рентгенівського випромінювання. Він дозволяє отримати зображення легенів, за яким хороший фахівець зможе легко визначити патології та різні захворювання.
 2. Рентгеноскопія. Даний спосіб обстеження пацієнта проводять тільки в крайньому випадку. Це пояснюється тим, що для отримання на екрані зображення органів дихання потрібен тривалий вплив рентгенівських променів, шкідливих для здоров’я людини. За допомогою такого дослідження оцінюють функцію дихання.
 3. Бронхоскопія. Цей ендоскопічний метод діагностики дає можливість пульмонологу уважно оглянути слизову оболонку бронхів, а також взяти біоматеріал для лабораторного аналізу.
 4. Комп’ютерна томографія. Сучасний спосіб обстеження пацієнта дозволяє отримати пошарове зображення легенів та бронхів. Ця інформація дасть можливість лікарю оцінити стан органів дихальної системи, а також виявити різні новоутворення (доброякісні, злоякісні).
 5. Пікфлоуметрія. Це просте тестування, яку часто використовується лікарями, дає можливість оцінити швидкість потоку повітря при вдиху. За отриманими результатами пульмонологи визначають наявність таких серйозних захворювань, як бронхіт та бронхіальна астма.
 6. Спірометрія. Даний метод діагностики дає можливість обстежити функції зовнішнього дихання пацієнта. З його допомогою лікарі визначають швидкість руху повітря і об’єм легенів.

Консультація у пульмонолога: що в неї входить?

Пульмонологи приймають пацієнтів в дитячих поліклініках, державних і приватних клініках, діагностичних центрах. У всіх випадках консультація у фахівців проходить однаково, за винятком декількох моментів.

Порядок консультації у пульмонолога:

 1. Збір інформації. На початковому етапі лікар вислуховує скарги пацієнта і уважно вивчає його медичну карту. Крім цього, фахівець задає безліч питань (наявність шкідливих звичок, особливості способу життя, умови праці тощо), що дозволяють скласти повну картину існуючої проблеми.
 2. Огляд пацієнта. Після завершення підготовчого етапу, пульмонолог ретельно оглядає пацієнта. Для цього він використовує методи перкусії та аускультації, що дозволяють оцінити загальний стан дихальної системи, а також виявити найбільш яскраво виражені проблеми зі здоров’ям.
 3. Обстеження хворого. За результатами огляду лікар виписує пацієнту направлення на більш детальне обстеження. Воно допоможе фахівцеві поставити точний діагноз і визначити наявність тих чи інших захворювань.
 4. Аналіз отриманих даних. Результати обстеження потрапляють до пульмонолога. Він уважно вивчає їх і ставить діагноз. Крім цього, фахівець вибирає найбільш ефективний метод лікування і, при необхідності, виписує хворому ліки.
 5. Обговорення результатів. На завершальному етапі консультації пульмонолог доводить до відома пацієнта особливості діагностованого захворювання та основні методи його лікування. Також фахівець відповідає на питання і дає рекомендації профілактичного характеру.

Як підготуватися до обстеження у пульмонолога?

Підготовка до прийому у пульмонолога не вимагає від пацієнта докладання великих зусиль. Досить буде виконати декілька простих дій і дотриматися стандартних правил.

Підготовчі дії:

 1. За добу до прийому у пульмонолога потрібно відмовитися від куріння і вживання спиртних напоїв. Це спростить роботу фахівця і дасть можливість швидше поставити точний діагноз.
 2. Вирушаючи на прийом до лікаря, потрібно взяти медичну карту, в якій є записи про раніше перенесені захворювання. Також не буде зайвим наявність інших медичних документів (наприклад, рентгенівський знімок органів грудної клітини). Всі ці дані знадобляться пульмонологу для вивчення стану пацієнта і вибору відповідного методу лікування.
 3. Якщо планується проведення бронхоскопії, то хворому потрібно в день обстеження відмовитися від їжі та води, а також прийняти ліки, призначені пульмонологом. Така підготовка зробить процедуру менш болючою і більш ефективною.
 4. Перед візитом до пульмонолога потрібно розпитати родичів про наявність хронічних захворювань дихальної системи (наприклад, бронхіальної астми). Ця інформація допоможе лікарю визначити генетичну схильність пацієнта до тих чи інших проблем зі здоров’ям.