Проктолог

Не знайшли лікаря в своєму місті? - Найкращі лікарі країни допоможуть онлайн!
Шукати онлайн

Хто такий проктолог?

Проктологом або колопроктологом називають фахівця, який проводить діагностику та лікує різні захворювання товстої кишки, заднього проходу, параректальної області. Крім цього, він займається розробкою профілактичних заходів, необхідних для запобігання проблем з перерахованими частинами тіла.

Всіх фахівців в області проктології ділять на 2 категорії. До кожної з них відносять фахівців, що займаються певними захворюваннями.

Спеціалізації колопроктологів:

 1. Проктолог-терапевт. Лікарі, що працюють в цьому напрямку, займаються обстеженням пацієнтів та лікуванням простих захворювань прямої кишки. Крім цього, вони проводять профілактичні заходи.
 2. Проктолог-хірург. Фахівці цього профілю надають допомогу в тих випадках, коли пацієнту для лікування хвороби необхідно хірургічне втручання. Такі лікарі видаляють доброякісні та злоякісні новоутворення, а також проводять безліч інших операцій, пов’язаних із захворюваннями товстої кишки.

Коли потрібно звертатися до проктолога?

Візит до проктолога може нести лікувальний або профілактичний характер. У першому випадку пацієнтам потрібно звертатися до лікаря відразу ж після виявлення перших симптомів хвороби. Такий підхід дасть можливість швидше почати лікування і уникнути більш серйозних проблем зі здоров’ям.

Симптоми, при яких потрібно звернутися до колопроктолога:

 • Постійний свербіж в задньому проході та в періанальній області;
 • Регулярні запори або діареї;
 • Поява в калових масах кров’яних виділень;
 • Проблеми в роботі шлунково-кишкового тракту;
 • Сильні больові відчуття під час дефекації;
 • Поява гемороїдальних утворень;
 • Гнійні або слизові виділення з ануса;
 • Набряк області біля заднього проходу;
 • Часте відчуття здуття живота;
 • Попадання чужорідних тіл в задній прохід.

Відвідування проктолога в якості профілактики є обов’язковим для певних категорій людей. Такий візит дасть можливість контролювати здоров’я товстої кишки, ануса, параректальної області та знизити ймовірність розвитку різноманітних захворювань.

Профілактичне відвідування колопроктолога рекомендовано наступним особам:

 • Жінки на останньому триместрі вагітності;
 • Молоді мами в післяпологовий період;
 • Люди, які страждають від надлишку ваги;
 • Жінки і чоловіки з генетичною схильністю до проктологічним захворювань;
 • Пацієнти, які ведуть малоактивний спосіб життя;
 • Офісні співробітники, які займаються сидячою роботою;
 • Люди, які перенесли проктологічне захворювання з хірургічним втручанням.

Що лікує проктолог?

Проктолог – це вузькоспеціалізований лікар. Незважаючи на це, нестачі в пацієнтах у нього ніколи не буває. Це пояснюється високою частотою виникнення проктологічних захворювань різного характеру у людей будь-якого віку.

Найчастіше до колопроктологів звертаються з такими проблемами:

 • Геморой (зовнішній, внутрішній) – патологічне збільшення гемороїдальних вузлів, розташованих в нижній частині прямої кишки;
 • Тріщини анального проходу – розрив шкіри в області заднього проходу, що викликає сильні больові відчуття;
 • Нетримання калу – порушення здатності контролювати процес відходження газу та калу;
 • Свербіння та біль в області заднього проходу – проблеми, які можуть бути самостійним захворюванням або одними з симптомів інших проблем зі здоров’ям;
 • Поліпи в товстій кишці – маленькі скупчення клітин, які формуються на слизовій оболонці товстої кишки;
 • Проктит – запальний процес слизової оболонки прямої кишки, що характеризується появою виразок і ураженням тканин;
 • дуоденіт – запальне захворювання слизової оболонки дванадцятипалої кишки;
 • Парапроктит – гнійно-запальний процес, що виникає в жировій клітковині навколо прямої кишки;
 • Криптит – захворювання, що характеризується запаленням морганієвих крипт і сліпих кишень, розташованих в нижній частині прямої кишки;
 • Коліт – гостре або хронічне захворювання, що виникає в результаті запалення слизової оболонки товстої кишки;
 • Кондиломатоз – поява в анальної області кондилом, що виникають в результаті зараження вірусом папіломи людини;
 • Новоутворення (доброякісні, злоякісні) – пухлини, що виникають в товстій кишці та області біля неї.

Які обстеження може призначити проктолог?

Найчастіше до проктолога пацієнтів направляють інші лікарі (наприклад, терапевти), які виявили один або декілька симптомів проктологічного захворювання. В цьому та в інших випадках фахівець приймає хворого за загальноприйнятою схемою, що передбачає вивчення стану людини шляхом його ретельного обстеження.

Найбільш часто призначають наступні види обстежень:

 1. Пальпація. Це найбільш простий спосіб діагностики, що проводиться в кабінеті проктолога. Він передбачає промацування проблемних частин тіла через черевну стінку або задній прохід. Таке обстеження дає можливість лікареві оцінити загальний стан анального каналу, а також виявити різні утворення і пошкодження стінок.
 2. Аноскопія. Такий метод обстеження передбачає використання аноскопа. Він являє собою медичний прилад, виконаний у вигляді порожнистої трубки з джерелом світла на кінці. Аноскоп вводять в анальний отвір пацієнта з метою вивчення стану прямої кишки.
 3. Ректороманоскопія. Цей вид діагностики використовують для оцінки стану прямої кишки і слизових оболонок. Він передбачає використання ректороманоскопа, виконаного у вигляді оптоволоконної трубки з джерелом світла на кінці. Цей прилад вводять в задній прохід пацієнта на глибину до 40 см.
 4. Колоноскопія. Цей вид обстеження є одним з найбільш інформативних і часто використовуваних. З його допомогою виявляють більшу частину проктологічних захворювань, а також діагностують доброякісні та злоякісні пухлини. Колоноскопія є досить болючим обстеженням, тому її нерідко проводять під анестезією.
 5. Рентгеноскопія. Такий спосіб дослідження кишківника використовують в тих випадках, коли неможливо застосувати жоден з перерахованих вище методів. За допомогою рентгенівського випромінювання лікарі отримує зображення потрібної частини товстої кишки, що допомагає визначити вид захворювання і стадію його розвитку.
 6. УЗД. Дослідження прямої кишки за допомогою ультразвуку застосовують при наявності таких симптомів, як порушення стільця, нетримання калу, підвищене газоутворення. Також його використовують для визначення ступеня тяжкості травм кишківника.
 7. Комп’ютерна томографія. Даний вид обстеження проводять тільки при підозрі на серйозні проктологічні захворювання. Він дає можливість лікарям детально вивчити різні шари хворого органу та виявити будь-які патології на ранніх стадіях їх розвитку.
 8. Магнітно-резонансна томографія. Цей метод також використовують для діагностування серйозних захворювань (наприклад, злоякісна пухлина). Він дає можливість оцінити ступінь небезпеки ситуації та допомагає підібрати найбільш ефективний варіант терапії.

Консультація у проктолога: що в неї входить?

Колопроктологи консультують пацієнтів різної статі та віку. У всіх випадках лікарі проводять прийом за стандартною схемою, що дозволяє поставити точний діагноз і підібрати найбільш дієвий варіант лікування.

Порядок проведення консультації:

 1. Збір даних. Консультація у проктолога починається з вислуховування лікарем скарг пацієнта. Також фахівець задає хворому різноманітні питання (раніше перенесені захворювання, спадкові проблеми зі здоров’ям, час появи перших симптомів тощо), необхідні для розуміння загальної картини появи та розвитку хвороби.
 2. Огляд. На цьому етапі лікар уважно обстежує пацієнта, використовуючи найбільш прості і доступні методи діагностики (наприклад, пальпацію). Такий огляд хворого дає можливість оцінити стан ураженої частини тіла та поставити попередній діагноз.
 3. Обстеження. Після завершення огляду, проктолог виписує пацієнту направлення на різні обстеження. На підставі отриманих результатів лікар ставить діагноз і підбирає найбільш ефективний метод лікування. При простих захворюваннях фахівець виписує хворому медикаменти (мазі, свічки, таблетки тощо), а при більш складних – призначає операцію.
 4. Обговорення результатів. В кінці консультації колопроктолог пояснює пацієнту особливості захворювання, а також вказує на необхідність прийняття тих чи інших заходів. Крім цього, фахівець відповідає на питання хворого і дає рекомендації щодо підтримки здоров’я товстої кишки, заднього проходу, параректальної області.

Як підготуватися до обстеження у проктолога?

Перед відвідуванням проктолога пацієнтові потрібно виконати кілька обов’язкових підготовчих дій. Це дасть можливість лікарю безперешкодно обстежити пацієнта і швидше поставити точний діагноз.

Підготовчі дії перед візитом до колопроктолога:

 1. Плануючи похід до проктолога, потрібно протягом 2-3 днів дотримуватися спеціальної дієти. Вона повинна включати в себе прості страви, які не містять бобові, сирі овочі і молочні продукти. Такий підхід до харчування дасть можливість нормалізувати роботу кишківника та підготувати його до огляду.
 2. Вранці перед відвідуванням клініки необхідно поставити очисну клізму. Альтернативою їй можуть стати проносні препарати, що не мають жодних побічних дій. Всі ці заходи допоможуть очисти кишківник та спростити процес його обстеження.
 3. У день прийому у проктолога забороняється снідати. Також не рекомендується переїдати за добу до візиту в клініку і вживати продукти, що сприяють підвищенню газоутворення.
 4. Збираючись на прийом до лікаря, не забудьте взяти з собою медичну карту, а також розпитати родичів про наявні у них проктологічні захворювання. Ця інформація знадобиться фахівцю для більш швидкої постановки точного діагнозу.