Офтальмолог

Не знайшли лікаря в своєму місті? - Найкращі лікарі країни допоможуть онлайн!
Шукати онлайн

Хто такий офтальмолог?

Офтальмологом (окулістом) називають лікаря, який займається діагностикою та лікуванням різних захворювань органів зору, а також супутніх їм проблем. Крім цього, він усуває різноманітні патології шляхом хірургічного втручання і займається корекцією гостроти зору.

Окулістів поділяють на дорослих і дитячих лікарів. Фахівці з першої категорії проводять лікування пацієнтів з різними очними хворобами, що виникають через надмірні навантаження на органи зору (наприклад, робота за комп’ютером), вікові зміни в організмі, складний перебіг вагітності. Дитячі офтальмологи досліджують особливості зору маленьких пацієнтів. Вони виявляють і лікують вроджені патології, а також допомагають запобігти проблемам з гостротою зору.

Коли потрібно звертатися до офтальмолога?

Офтальмологія – це один з найбільш розвинених медичних напрямків. Завдяки цьому велика частина очних захворювань піддаються лікуванню. Винятком є ​​лише деякі вроджені патології, при наявності яких неможлива нормальна робота зорової системи. Незважаючи на високу ймовірність одужання, не варто затягувати з візитом до офтальмолога. Найкраще записатися на прийом до фахівця при наявності одного або декількох симптомів очних захворювань.

Симптоми, при яких потрібно звернутися до окуліста:

 • Проблеми із зором (зниження гостроти, зменшення видимої області, початок розвитку короткозорості або далекозорості);
 • Часті больові відчуття в очах або області біля них (незалежно від характеру і походження);
 • Регулярно спостерігається почервоніння очного яблука або слизової оболонки повік;
 • Постійна сльозотеча (звичайна або зі слизисто-гнійними виділеннями);
 • Підвищена чутливість очей до світла;
 • Відчуття стороннього тіла або «піску» в очах;
 • Сильний свербіж в органах зору, який не припиняється протягом декількох днів;
 • Виникнення різних новоутворень на повіках або очних яблуках;
 • Складнощі з підняттям та опусканням повік;
 • Потрапляння в око будь-якого стороннього тіла.

Звернення до офтальмолога може носити й профілактичний характер. Напрямок до цього фахівця часто виписують особам, які проходять щорічний медогляд, а також вагітним жінкам і представникам різних професій, що вимагають наявності хорошого зору (наприклад, пілоти, військові, охоронці тощо).

Що лікує офтальмолог?

Окулісти лікують безліч захворювань, які зачіпають органи зору. Серед них є легкі хвороби, які виліковуються за кілька днів традиційними способами, і важкі – для яких потрібне тривале лікування із застосуванням сучасних методів терапії.

Найбільш часто зустрічаються наступні захворювання:

 • Далекозорість – дефект зору, при якому фокусування зображення відбувається за сітківкою (людина погано бачить прилеглі об’єкти);
 • Короткозорість – дефект зору, для якого характерне фокусування зображення перед сітківкою ока (людина не розрізняє віддалені об’єкти);
 • Глаукома – постійне або змінне підвищення очного тиску, що призводить до серйозних порушень зору, аж до сліпоти;
 • Катаракта – повне або часткове помутніння кришталика, розташованого між райдужкою і склоподібним тілом ока;
 • Кон’юнктивіт – запальний процес слизової оболонки ока, який виникає в результаті алергічної реакції або негативного впливу шкідливих мікроорганізмів;
 • Астигматизм – дефект зору, що характеризується порушенням форми рогівки або кришталика ока;
 • Дальтонізм – спадкове або набуте захворювання, що виражається нездатністю людини розрізняти кольори (всі або деякі);
 • Блефарит – гостре або хронічне запалення країв повік, що супроводжується набряком, почервонінням та сильним свербінням;
 • Дакріоцистит – запальне захворювання слізного мішка, що виникає в результаті потрапляння в око інфекції;
 • Трахома – хронічне інфекційне захворювання, для якого характерні ураження рогівки та кон’юнктиви очей;
 • Ячмінь – гнійне запалення волосяного мішечка сальної залози або вій;
 • Косоокість – відхилення зорових осей, що ускладнюють фокусування очей на об’єкті зору;
 • Гемофтальм – офтальмологічна патологія, причиною виникнення якої стає крововилив в склоподібне тіло ока;
 • ністагм – мимовільні рухи очних яблук, що виникли на тлі вродженої або придбаної патології;
 • Лейкома (більмо) – пляма на оці, що з’явилася в результаті помутніння рогової оболонки органів зору;
 • Травми органів зору (опік, поранення, відмороження, контузія тощо) – пошкодження очей, які призводять до різних проблем із зором.

Які обстеження може призначити офтальмолог?

Офтальмологи широко застосовують традиційні і сучасні методи обстеження пацієнтів. Всі вони дозволяють точно поставити діагноз і швидше почати лікування захворювання.

Часто використовувані методи діагностики:

 1. Оцінка гостроти зору. Таке обстеження є найбільш часто вживаним. Воно проводиться класичним і комп’ютерним методом. Перший передбачає використання таблиці Сивцева, на якій представлені букви різного розміру. По черзі закриваючи очі, пацієнт з відстані 5 м вимовляє символи, на які вказує лікар. Інший метод оцінки гостроти зору проводять за допомогою авторефрактометра. Він дозволяє досліджувати рефракції, сили кривизни рогівки та отримувати приблизні показники.
 2. Вимірювання внутрішньоочного тиску. Це обстеження проводиться за допомогою спеціальних тонометрів (контактних і безконтактних). Такі прилади оцінюють зворотній опір рогівки і видають поточні показники тиску.
 3. Дослідження очного дна і переднього відрізка ока. Такий метод обстеження пацієнта проводять за допомогою щілинної лампи. Вона дає можливість лікарям досліджувати практично всі частини ока і виявити різні патології.
 4. Кератотопографія. Цей метод діагностики застосовується досить рідко, тому що вимагає наявності спеціального дорогого обладнання. Він являє собою лазерне сканування ока, яке дозволяє оцінити сферичність рогівки і визначити деякі захворювання органів зору.
 5. Ехоофтальмографія. Такий спосіб діагностики передбачає дослідження ока за допомогою ультразвуку. Він дозволяє швидко, безболісно і безпечно для пацієнта отримати інформацію про стан очного яблука, кришталика та сітківки.
 6. Пахіметрія. Цей контактний метод обстеження дозволяє визначити точну товщину рогівки очей у різних її місцях. Він вимагає застосування спеціального обладнання, і дає можливість діагностувати деякі захворювання органів зору.
 7. Периметрія. Таке дослідження офтальмологи проводять для визначення поля зору хворого. Ця інформація допомагає лікарям дізнатися про загальний стан зорової системи і виявити деякі захворювання на ранніх стадіях їх розвитку.
 8. Іридодіагностика. Цей метод дає можливість провести діагностику райдужної оболонки ока і виявити різні патології.

Консультація у офтальмолога: що в неї входить?

Звернути до офтальмолога може кожен. Фахівці приймають пацієнтів в державних і приватних клініках, а також виїжджають до людей, які самостійно не можуть прийти на прийом до лікаря. У всіх випадках консультація в окуліста проходить за стандартною схемою.

Порядок консультації у офтальмолога:

 1. Розмова з пацієнтом. На початку прийому лікар вислуховує скарги хворого і уважно вивчає його медичну карту. Крім цього, фахівець задає питання, які можуть допомогти йому визначити захворювання і ступінь його розвитку.
 2. Первинний огляд. Після завершення бесіди окуліст оглядає органи зору пацієнта. У цій справі він використовує спеціальне медичне обладнання та різні офтальмологічні інструменти. Результатом стає постановка попереднього діагнозу та вибір найбільш підходящого обстеження.
 3. Проведення досліджень. На цьому етапі лікар проводить різні діагностичні заходи. У більшості випадків робить це він в своєму кабінеті, а не відправляє пацієнта до інших фахівців. Під час обстеження застосовуються застарілі, але ефективні методи діагностики, а також сучасні способи визначення різних очних захворювань.
 4. Аналіз результатів. На підставі даних досліджень фахівець ставить точний діагноз і підбирає для пацієнта найбільш ефективний метод лікування. Їм може бути стандартна терапія (в домашніх, стаціонарних умовах) або оперативне втручання.
 5. Обговорення проблеми. В кінці консультації офтальмолог розповідає пацієнтові про особливості виявленого захворювання і про доступні методи його лікування. Також фахівець виписує різні медикаменти (наприклад, очні краплі) та відповідає на питання хворого.

Як підготуватися до обстеження у офтальмолога?

Перед візитом до офтальмолога пацієнт повинен провести декілька підготовчих дій. Вони допоможуть лікарю швидше і точніше поставити діагноз та вибрати оптимальний варіант лікування. Вся підготовка до обстеження зводиться до дотримання декількох простих правил.

Правила підготовки:

 1. Дівчата та жінки різного віку повинні йти на прийом до окуліста без косметики (туш для вій, тіні для повік тощо). В іншому випадку фахівцеві буде важче проводити огляд і ставити діагноз.
 2. Пацієнти, які носять контактні лінзи, перед візитом до офтальмолога повинні відмовитися від їх використання. Замінити їх варто звичайними окулярами, які можна буде легко зняти в кабінеті лікаря.
 3. Часто для обстеження пацієнта офтальмологи закапують в око пацієнта спеціальні краплі, які на декілька десятків хвилин або навіть годин розширюють зіницю. Після застосування цих ліків хворому забороняється сідати за кермо, тому не рекомендується приїжджати в клініку на особистому автотранспорті.
 4. Збираючись до окуліста, обов’язково складіть список раніше використовуваних очних крапель та інших подібних медикаментів. Також візьміть на прийом медичну карту, де вказані раніше перенесені захворювання органів зору. Вся ця інформація знадобиться лікарю для вибору оптимального методу лікування, який буде безпечний для здоров’я органів зору пацієнта.