Нарколог

Не знайшли лікаря в своєму місті? - Найкращі лікарі країни допоможуть онлайн!
Шукати онлайн

Хто такий нарколог?

Наркологом називають лікаря, який займається лікуванням різних видів залежності (алкогольної, ігрової, наркотичної тощо). Крім цього, фахівець досліджує причини виникнення таких проблем і розробляє профілактичні заходи, що допомагають запобігати їм.

Спеціалізації наркологів:

 1. Дільничний нарколог. Цей лікар займається прийомом пацієнтів, які приписані до певної поліклінічної ділянки. До нього записуються самостійно або після відвідування інших лікарів (наприклад, терапевта).
 2. Нарколог-експерт. Лікар цієї спеціалізації проводить медичний огляд пацієнта з підозрою на наявність певного виду залежності. Крім цього, він ставить хворих на облік і обирає відповідний вид лікування.
 3. Військовий нарколог. Нерідко алкогольна та інші види залежності виявляють у військовослужбовців. Їх консультацію та лікування проводять спеціально підготовлені військові наркологи, які знають всі особливості захворювань у людей, які несуть службу в лавах збройних сил країни. Крім цього, фахівці даного профілю проводять профілактичні заходи, спрямовані на боротьбу з різними видами залежності.

Також в деяких медичних установах зустрічають наркологи вузької спеціалізації. Вони займаються діагностикою, лікуванням і профілактикою певних захворювань (наприклад, жіночий алкоголізм, дитяча наркоманія тощо).

Коли потрібно звертатися до нарколога?

Нарколог допомагає позбутися від різноманітних залежностей. Однак далеко не всі потенційні пацієнти цього лікаря поспішають записуватися на прийом. Через це хвороба прогресує, що максимально ускладнює лікування. Щоб такого не сталося, потрібно змусити людину звернутися до фахівця при перших ознаках наявності будь-якої залежності.

Основні ознаки наявності залежності:

 • Тривалі алкогольні запої;
 • Часті похмільні синдроми;
 • Біла гарячка;
 • Наркотична ломка;
 • Агресія в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння;
 • Суїцидальні схильності на тлі регулярного вживання спиртного або наркотиків;
 • Часті психологічні розлади;
 • Різкі зміни настрою;
 • Неможливість самостійно відмовитися від алкоголю, наркотиків;
 • Напади апатії.

Відвідують нарколога не тільки алкоголіки, ігромани та наркомани, а й люди без будь-яких залежностей. Таке відбувається в разі проходження щорічного медичного огляду (військові, поліцейські і люди, які мають право носити зброю), отримання водійських прав. Також нерідко до фахівців в області наркології направляють співробітників різних підприємств, що виконують відповідальну роботу (наприклад, робочі шахт, атомних електростанцій, хімічних заводів, фірм з виробництва ліків або алкогольних напоїв тощо).

Що лікує нарколог?

Наркологи займаються лікування різноманітних захворювань, пов’язаних з вживанням алкоголю, наркотиків та інших подібних речовин. Також вони допомагають пацієнтам боротися з ігровою, тютюнової та іншими видами залежності.

Найбільш поширені проблеми, які допомагають усувати наркологи:

 • Наркоманія – хворобливий потяг до наркотичних речовин, які вживаються різними способами;
 • Алкоголізм – захворювання, що характеризується регулярним та надмірним вживанням спиртних напоїв;
 • Ігроманія – психічний розлад, пов’язаний з розвитком патологічного потягу до азартних ігор;
 • Токсикоманія – зловживання різноманітними речовинами хімічного походження (клей, паливо, лак тощо);
 • Лікарська залежність – синдром, що розвивається при тривалому застосуванні медикаментів і характеризується психічним дискомфортом при припиненні використання ліків;
 • Комп’ютерна залежність – психоневрологічний розлад, що характеризується патологічною пристрастю людини до будь-якого виду комп’ютерної діяльності (ігри, спілкування в соціальних мережах тощо);
 • Біла гарячка – гострий алкогольний психоз, для якого характерним є затьмарення свідомості, гіперемія шкірних покривів, коливання артеріального тиску, порушення сну;
 • Алкогольний психоз – психічне порушення, що виникає в результаті тривалого зловживання спиртними напоями;
 • Алкогольна епілепсія – яскраво виражена реакція нервової системи на отруєння алкоголем;
 • Передозування наркотичними та галюциногенними речовинами – випадковий прийом надмірної дози психотропної речовини.

Які обстеження може призначити нарколог?

Для виявлення у людини залежності лікар використовує десятки методів діагностики. Вони дають можливість поставити правильний діагноз та вибрати найбільш ефективний метод лікування для кожного конкретного пацієнта.

Найбільш часто призначають наступні обстеження:

 1. Загальний аналіз крові. Цей вид лабораторного тестування показує кількість еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, вміст гемоглобіну, лейкоцитарну формулу. Вся ця інформація дозволить наркологу оцінити стан пацієнта та визначити ступінь алкогольного або наркотичного навантаження на організм.
 2. Загальний аналіз сечі. Даний вид дослідження є обов’язковим при відвідуванні нарколога. Він дає можливість виявити сліди вживання алкоголю та різноманітних наркотичних речовин.
 3. Біохімічний аналіз крові. Такий вид обстеження пацієнта дозволяє визначити вміст в крові різних компонентів. Їх відхилення в одну або іншу сторону вкаже на наявність алкогольної або наркотичної залежності, а також дасть можливість оцінити ступінь наявної проблеми.
 4. Електрокардіографія. Це обстеження є одним з найбільш простих та інформативних. Воно дає можливість досліджувати серце пацієнта шляхом реєстрації електричних потенціалів, що виникають під час діяльності даного органу. Отримані результати дозволяють наркологу оцінити стан серця та визначити особливості його роботи.
 5. Електроенцефалографія. Цей вид діагностики електричної активності мозку дає можливість оцінити стан пацієнта під час епілептичної активності та агресії на тлі алкогольного або наркотичного сп’яніння. Він передбачає розміщення на поверхні голови хворого електродів, які будуть фіксувати потрібні дані і видавати їх лікарю.
 6. Рентгенологічне дослідження. Обстеження пацієнтів за допомогою рентгенівського випромінювання наркологи використовують для визначення стану органів грудної клітини. Такий вид діагностики застосовують при наявності залежності від куріння.

Консультація у нарколога: що в неї входить?

Нарколог проводить консультації в своєму кабінеті або вдома. В обох випадках фахівець працює за стандартною схемою, що передбачає ретельне вивчення стану пацієнта та пошук способів усунення існуючої проблеми.

Послідовність консультації у нарколога:

 1. Опитування. Будь-який прийом у нарколога починається з опитування пацієнта. В ході бесіди лікар дізнається тривалість та кількість вживаного алкоголю, наркотиків та інших речовин, а також з’ясовує симптоми, що виникають при тривалому утриманні від шкідливих звичок. Якщо до допомоги нарколога звертаються родичі хворого (сам пацієнт відмовляється проходити лікування), то фахівець дізнається всю інформацію з їх слів, і дає рекомендації, що допомагають близьким пацієнта умовити його відвідати нарколога.
 2. Огляд. На цьому етапі консультації фахівець уважно оглядає хворого, який самостійно або примусово прибув до нарколога. Лікар перевіряє пульс, вимірює артеріальний тиск, а також вивчає стан шкіри та м’язів всього тіла. Крім цього, він визначає наявність або відсутність у пацієнта проблем з психікою.
 3. Діагностика. За результатами огляду лікар ставить попередній діагноз та відправляє хворого на обстеження. Воно може проводитися в тій самій клініці, де приймає нарколог, або в іншому медичному закладі.
 4. Аналіз результатів. Інформація, отримана в результаті обстеження, потрапляє до нарколога. Він уважно вивчає та аналізує її. Після цього фахівець ставить остаточний діагноз та обирає оптимальний варіант лікування.
 5. Бесіда з пацієнтом. Наприкінці консультації нарколог доводить хворому необхідність обраного лікування та дає рекомендації, які допоможуть швидше позбутися від залежності. Крім цього, він відповідає на питання пацієнта та його родичів.

Як підготуватися до обстеження у нарколога?

У більшості випадків нарколог відправляє пацієнта на різноманітні обстеження. Тому перед візитом до лікаря хворому слід ретельно підготуватися і виконати декілька обов’язкових дій.

Підготовчі дії:

 1. Головною підготовчою дією є вмовляння хворого здійснити візит до нарколога. Для цього родичам потрібно знайти важелі тиску на потенційного пацієнта і вказати на всі переваги здорового способу життя.
 2. У день відвідування нарколога забороняється куріння, а також вживання алкоголю та різних психотропних речовин. Якщо пацієнт не може самостійно відмовитися від перерахованого, то потрібно повідомити про це лікаря.
 3. Перед походом в клініку не рекомендується їсти (за 6-8 годин) і пити (за 2 години). В іншому випадку призначені наркологом обстеження (аналіз крові та сечі) дадуть неточні результати, за якими лікар не зможе оцінити стан хворого.
 4. За добу до візиту до нарколога слід припинити прийом ліків. Винятком є ​​життєво-важливі медикаменти. Про факт і час їх використання слід повідомити лікаря на початковому етапі консультації.
 5. Вирушаючи до нарколога, потрібно налаштувати пацієнта на дачу точної та правдивої інформації про свій стан. Це значно спростить роботу фахівця та дозволить швидше вибрати найбільш ефективний метод лікування.