Логопед

Не знайшли лікаря в своєму місті? - Найкращі лікарі країни допоможуть онлайн!
Шукати онлайн

Хто такий логопед?

Логопедом називають лікаря, який виявляє та допомагає усунути причини появи мовних порушень у людей різного віку. Крім цього, фахівець розробляє профілактичні заходи, спрямовані на запобігання різноманітних розладів мови.

Всіх логопедів ділять на дорослих та дитячих лікарів. Перші лікують проблеми з мовним апаратом у людей, які страждають від заїкання, паралічу м’язів обличчя, психічних захворювань. Крім цього, фахівці допомагають відновлювати нормальну мову пацієнтам, які перенесли інсульт.

Дитячі логопеди є у всіх клініках. Вони виявляють різні мовні дефекти у дитини і допомагають усунути їх. Також фахівці цього профілю вчать дітей правильно вимовляти ті чи інші слова та об’єднувати їх в речення. Дитячі лікарі мають більш широкий спектр обов’язків, ніж логопеди, що працюють з дорослими пацієнтами. Тому вони мають знання та навички в декількох суміжних областях (наприклад, психології, педагогіці тощо), а також вміють знаходити підхід до кожного маленького пацієнта.

Коли потрібно звертатися до логопеда?

Логопед – далеко не найбільш відвідуваний лікар. Це дає йому можливість довго працювати з кожним пацієнтом та досягати поставлених цілей. Приводом для звернення до цього фахівця можуть стати такі проблеми з мовним апаратом:

 • Заїкання;
 • Утруднена або неправильна вимова певних слів та фраз;
 • Нездатність вимовляти окремі літери;
 • Втрата мовних навичок в результаті перенесеного захворювання;
 • Утруднене сприйняття усного мовлення;
 • Складнощі з розмовою в результаті різних патологій (вроджених, набутих).

Відвідування логопеда нерідко носить профілактичний характер. У більшості випадків таке обстеження у фахівця призначають дітям у віці 2-8 років. Крім цього, діагностику на регулярній основі проводять в дитячих садах, школах та інтернатах. Вона дає можливість перевірити роботу мовного апарату дитини і виключити наявність яких-небудь дефектів мовлення.

Що лікує логопед?

До логопеда направляють дітей та дорослих з найрізноманітнішими розладами мовного апарату. Найчастіше такі проблеми є вродженими або виниклими в результаті якої-небудь травми. У маленьких хлопчиків та дівчат дефекти мови також з’являються через неуважне ставлення батьків до розвитку і виховання своєї дитини.

Захворювання, які лікує логопед:

 • Афонія – захворювання, що характеризується відсутністю голосу та можливістю розмовляти тільки пошепки;
 • Тахілалія – ​​порушення, яке виражається в надмірно швидкому темпі мовлення;
 • Браділалія – ​​уповільнення мови в результаті виникнення складнощів з відтворенням розчленованих звуків;
 • Дислалія – дефект, для якого характерним є спотворення або пропуск вимови певних звуків;
 • Заїкання – порушення в роботі мовного апарату, що характеризується подовженням і багаторазовим повторенням окремих складів або цілих слів;
 • Ринолалія – ​​патологія, яка веде до зміни тембру голосу та неправильної вимові різних звуків;
 • Дизартрія – мовний розлад, що полягає в спотворенні і утрудненому вимові слів або складів;
 • Алексія – патологія, яка виникає в результаті ураження відділів кори лівої півкулі мозку та призводить до нездатності навчання читанню;
 • Дислексія – порушення здатності оволодіння навичками читання та письма;
 • Алалия – недорозвинення мови при відсутності проблем зі слухом та інтелектом;
 • Афазія – захворювання, викликане поразкою мовних центрів кори головного мозку, що призводить до втрати мови (часткової або повної).

Які обстеження може призначити логопед?

Логопед відноситься до тих лікарів, які не призначають пацієнтам ніяких обстежень. Найчастіше вони просто спілкуються з дитиною в ігровій формі, що дозволяє виявити різні патології. Крім цього, лікар оцінює роботу мовного і артикуляційного апарату. За результатами такого спілкування-гри логопед призначає маленькому пацієнтові різні види спеціальних занять.

Заняття і способи лікування патологій, які найчастіше призначають логопеди:

 1. Голосові вправи. Цей вид корекції дефектів мовлення є найбільш ефективним і часто використовуваним. Під час проведення таких занять пацієнти вимовляють важковимовні слова та фрази, а також найбільш складні звуки. У більшості випадків інформація подається в ігровій формі, що дуже подобається дітям.
 2. Розвиток мислення та моторики. Під час проведення таких занять діти складають з букв слова, вчаться правильно вимовляти їх та будувати речення. Все це розвиває малюків та збільшує їх словниковий запас.
 3. Логопедичний масаж. Він являє собою активний метод механічного впливу на м’язи, нерви і тканини, які є задіяними під час вимови слів або речень. Такий масаж буде ефективним тільки в тому випадку, якщо його проводить кваліфікований логопед.
 4. Мікрострумова рефлексотерапія. Цей метод лікування патологій мовного апарату передбачає вплив на активні точки мозку надмалих електричних імпульсів. З їх допомогою вдається усувати (частково або повністю) проблеми із затримкою мовного і моторного розвитку.
 5. Остеопатія. Цей метод дає можливість позбавити пацієнта від проблем з психомоторним і мовним розвитком. Він полягає в ручній дії на активні точки організму. Такий спосіб лікування відносять до мануальної терапії, яка є популярним видом альтернативної медицини.

Консультація у логопеда: що в неї входить?

До логопеда звертаються дорослі і діти. Прийом пацієнтів різного віку має свої нюанси, але загальна схема залишається однаковою. У більшості випадків відвідування лікаря проходить парами (наприклад, дитина і один з його батьків або дорослий з розладом мовного апарату і його родич).

Порядок проведення консультації у логопеда:

 1. Первинне опитування. На початковому етапі лікар влаштовує пацієнтові опитування, в ході якого вислуховує скарги пацієнта або його супутника (якщо хворий сам не може нормально говорити). Крім цього, під час бесіди фахівець розпитує про генетичну схильність до захворювань мовного апарату, часу виникнення проблем і про передбачувані причини цього розладу.
 2. Обстеження. Після стандартної розмови логопед проводить психологічне дослідження, завдяки якому визначає наявність і ступінь розвитку проблеми. Паралельно з цим фахівець спілкується з пацієнтом. Дорослого він просить вимовляти певні слова та речення, а також відповідати на різноманітні питання. Аналогічні дії у випадку з дітьми подаються в більш зручній ігровій формі.
 3. Аналіз результатів. За підсумками такого обстеження лікар призначає пацієнтові курс спеціальних занять (тривалість від 2 тижнів до 1 місяця), які допоможуть частково або повністю виправити існуючу проблему з роботою мовного апарату. У більш складних випадках логопед направляє хворого на мікрострумову рефлексотерапію або остеопатію.
 4. Контроль стану мовного апарату. На завершальному етапі логопед повторно обстежує пацієнта та визначає динаміку розвитку патології. У разі позитивних результатів лікар завершує процес лікування або призначає додаткові заняття, які допоможуть остаточно усунути проблему. При відсутності помітних змін фахівець коригує схему лікування або вибирає іншу методику роботи з хворим.

Як підготуватися до обстеження у логопеда?

Відвідування логопеда є важливим кроком на шляху до відновлення нормального функціонування мовного апарату. Тому до зустрічі з фахівцем потрібно ретельно підготуватися. Це підвищить ефективність консультації, і дасть можливість швидше розпочати процес лікування.

Необхідні підготовчі дії:

 1. В першу чергу потрібно заздалегідь вибрати місце проведення консультації. Для дитини і малорухливого пацієнта більш комфортною буде домашня обстановка. У цьому випадку підготовка зводиться до пошуку лікаря, який зможе приїхати додому. У всіх інших ситуаціях краще відвідати кабінет логопеда, де є все необхідне для повноцінного обстеження пацієнта і плідної роботи з ним.
 2. Перед візитом до логопеда простежте, щоб дитина добре відпочила та поїла за 1-2 години до походу в клініку. В іншому випадку маленький пацієнт може швидко втомитися або зголодніти, що негативно позначиться на ефективності обстеження та ускладнить вибір відповідного варіанту лікування.
 3. Для правильної роботи мовного апарату важливим є вільне носове дихання, а також відсутність кашлю та інших симптомів інфекційного захворювання. Тому лікарі рекомендують позбавити пацієнта від проблем зі здоров’ям, а тільки потім записувати його на прийом.
 4. Вирушаючи до логопеда, потрібно взяти з собою всі медичні документи. Вони допоможуть лікарю зрозуміти загальну картину захворювання та визначити характер патології. Якщо пацієнтом є дитина, то для її більш комфортного перебування в клініці потрібно захопити з собою улюблену іграшку, книгу або інший, дорогий малюкові, предмет.