Рентгенолог

Онлайн-консультація
150 грн/прийом
Записатися
Рентгенолог
...
icon Лікар Вищої категорії
12
років досвіду
Діагностика
Емболізація маткових артерій
Консультування
Коронароангіографія
...
Онлайн-консультація
500 грн/прийом
Записатися

Хто такий рентгенолог?

Рентгенологом називають фахівця, який діагностує різні травми і захворювання за допомогою медичного рентгенологічного обладнання. За результатами проведених досліджень організму цей лікар робить висновки про стан пацієнта, які стають підставою для постановки того чи іншого діагнозу. Крім цього, рентгенологи займаються розробкою профілактичних заходів, що знижують негативний вплив променевого навантаження на людину, а також вивчають способи підвищення ефективності рентгенологічного обстеження.

Залежно від досвіду фахівця, рентгенологів ділять на 2 групи. В першу з них входять професійні лікарі, які самостійно проводять обстеження і несуть відповідальність за результати досліджень. Крім цього, вони вміють працювати з рентгенологічним обладнанням різної складності і розшифровувати отримані знімки.

До другої групи рентгенологів відносять молодих фахівців, які виконують різні види допоміжних робіт. Вони заповнюють первинну медичну документацію, готують пацієнтів до обстеження і стежать за станом рентгенологічного обладнання. Крім цього, вони проявляються знімки і можуть проводити дослідження під контролем досвідченого фахівця.

Коли потрібно звертатися до рентгенолога?

Рентгенолог – це фахівець, який приймає тільки тих пацієнтів, яких до нього направляє лікар. У більшості випадків такий візит здійснюється з метою підтвердження або спростування підозр на наявність у людини певного захворювання.

Ситуації, при яких виписують направлення до рентгенолога:

 • Відкриті та закриті травми;
 • Набряклість різних частин тіла;
 • Вивіхи;
 • Тривалий кашель;
 • Зубний біль;
 • Больові відчуття в області живота;
 • Болі в хребті і опорно-руховому апарату;
 • Підозра на захворювання серця і органів шлунково-кишкового тракту;
 • Можливість розвитку доброякісних і злоякісних новоутворень;
 • Наявність в тілі сторонніх предметів.

Візит до рентгенолога може нести не тільки лікувальний, а й профілактичний характер. Дуже часто до цього фахівця направляють людей з метою перевірки стану легень і попередження таких небезпечних захворювань, як туберкульоз. Також до фахівця направляють чоловіків та жінок, що проходять щорічний медичний огляд.

Що лікує рентгенолог?

Рентгенолог – це один з небагатьох фахівців, які не займаються лікуванням пацієнтів. Він лише допомагає правильно і своєчасно діагностувати різні захворювання, тим самим спрощуючи постановку точного діагнозу і прискорюючи початок процесу лікування. Крім цього, фахівець в області рентгенології розпізнає патологічні зміни в організмі і визначає стадію розвитку захворювання.

Одним з основних завдань рентгенолога є вміння читати отримані знімки, які для простої людини здаються лише набором нечітких силуетів. Це вимагає від лікаря наявності теоретичних знань про будову внутрішніх органів і тканин людини. Також фахівець повинен вміти працювати зі старим і сучасним рентгенологічним обладнанням.

Які обстеження може призначити рентгенолог?

Рентгенолог не призначає обстеження, а проводить їх. Він лише виконує приписи лікаря, що вказує на частини тіла пацієнта, які слід ретельно обстежити за допомогою наявних в клініці рентгенологічних апаратів.

Найбільш часто проводяться обстеження:

 1. Рентгенографія. Цей вид діагностики дозволяє за допомогою рентгенівських променів отримати зображення внутрішніх органів людини. Такий метод є найбільш популярним, тому що дає швидкий результат і допомагає точно оцінити стан хворих частин тіла. За підсумками обстеження пацієнт отримує знімок, з яким може звернутися за консультацією до різних фахівців.
 2. Рентгеноскопія. Такий метод дослідження організму людини дозволяє отримати зображення необхідної органу на екрані монітора. Крім цього, він дає можливість оцінити не тільки стан хворої частини тіла, але і її роботу (наприклад, візуалізувати скорочення серця). Єдиним недоліком рентгеноскопії є тривалий вплив на людину шкідливих рентгенівських променів.
 3. Рентгенофлюорографія. Цей вид обстеження застосовують для діагностики захворювань органів грудної клітини. Він полягає в пропущенні через цю частину тіла пацієнта рентгенівських променів, які створюють видиме зображення на спеціальному екрані. Такий метод дозволяє виявити різні захворювання легенів та бронхів на ранній стадії їх розвитку.
 4. Електроренгенографія. Такий вид обстеження пацієнта дозволяє отримати зображення проблемної частини тіла на звичайному папері. Він вимагає наявності спеціального електрорентгенографія, який є доповненням до наявного рентгенологічного обладнання. Даний вид діагностики застосовують для обстеження деяких внутрішніх органів і опорно-рухового апарату.
 5. Мамографія. Цей рентгенівський метод дозволяє досліджувати стан молочної залози. Він допомагає виявляти доброякісні та злоякісні новоутворення на ранніх стадіях їх розвитку. Завдяки цьому ймовірність успішного лікування захворювання стає набагато вищою.
 6. Лінійна томографія. Цей метод дослідження дозволяє отримувати знімки шару клітин або тканин, розташованих на певній глибині досліджуваного органу. Це дає можливість швидше виявити різні патології, і негайно почати лікування.
 7. Комп’ютерна томографія. Такий метод обстеження часто використовується в сучасних клініках. Він дозволяє сканувати досліджуваний об’єкт (органи, кістки, тканини) за допомогою пучка рентгенівських променів і отримувати зображення високої якості. Цей спосіб діагностики дає можливість лікарям швидше поставити правильний діагноз і визначити особливості розвитку патологій.

Консультація у рентгенолога: що в неї входить?

Відвідування рентгенолога можливо тільки при наявності направлення від лікаря. Воно видається пацієнтам з підозрами на різні захворювання внутрішніх органів і тканин, а також пошкодження опорно-рухового апарату.

Консультація проводиться в спеціально відведених кабінетах, які є у більшості лікарень і поліклінік. У більшості випадків ці приміщення мають декілька кімнат. Одна з них відводиться для рентгенологічного обладнання, друга – для співбесід з пацієнтом, а третя використовується в якості роздягальні.

Порядок консультації у рентгенолога:

 1. Бесіда з хворим. На початковому етапі консультації рентгенолог спілкується з пацієнтом і задає йому необхідні питання. Крім цього, фахівець коротко пояснює правила проведення рентгенологічного обстеження та заходи безпеки.
 2. Вивчення стану пацієнта. Після первинної бесіди рентгенолог уважно вивчає напрямок лікаря. Також він знайомиться з результатами раніше проведених досліджень. Ця інформація допомагає фахівцеві вибрати найбільш підходящий метод обстеження, який максимально скоротить негативний вплив рентгенівського випромінювання на організм людини.
 3. Підготовка до проведення процедури. На цьому етапі пацієнт знімає з себе різні предмети, які можуть вплинути на точність проведеного обстеження. Одночасно з цим лікар-рентгенолог налаштовує медичне обладнання та готує його до роботи.
 4. Проведення рентгенологічного дослідження. Після завершення підготовки відбувається просвічування проблемної частини тіла пацієнта рентгенівськими променями. Тривалість цього процесу залежить від обраного виду обстеження.
 5. Аналіз результатів. Після завершення процедури рентгенолог уважно вивчає отримані зображення. Всі дані він заносить в медичну карту пацієнта. Ця інформація допоможе лікарю поставити точний діагноз і вибрати найбільш ефективний метод лікування.

Як підготуватися до обстеження у рентгенолога?

Підготовка до обстеження у рентгенолога починається за кілька днів до візиту до фахівця або проводиться безпосередньо в кабінеті лікаря. Перший варіант застосовують в тих випадках, коли рентгенологічним дослідженням піддаються органи шлунково-кишкового тракту (ШКТ). У такій ситуації пацієнт повинен виконати наступні підготовчі дії:

 • Дотримуватися спеціальної дієти, зазначеної лікарем (за 5-7 днів до проведення процедури);
 • Не пити і не їсти за 1-2 години до обстеження;
 • Виключити з раціону алкогольні напої.

У всіх інших випадках, коли діагностиці піддається не система шлунково-кишкового тракту, досить буде простої підготовки в кабінеті рентгенолога. Вона полягає в проведенні декількох обов’язкових дій. До їх число входять:

 • Зняття всіх металевих предметів (кільця, сережки, ланцюжки та ін.);
 • Видалення з кишень ключів, мобільних телефонів і інших сучасних гаджетів;
 • Оголення ділянки тіла, яка буде підлягати обстеженню;
 • Надягання засобів захисту від рентгенівських променів (при необхідності).