Хто такий педіатр?
Педіатром називають лікаря, який займається обстеженням та лікуванням цілого ряду дитячих захворювань. Крім цього, фахівець дає оцінку фізичного та нервово-психічного розвитку маленьких пацієнтів, а також проводить різноманітні профілактичні заходи.
Лікарі, які обрали своєю спеціалізацією педіатрію, працюють в 4 основних напрямках. Кожен з них займається певними питаннями, пов’язаними зі станом здоров’я дітей та підлітків.
Основні напрямки діяльності педіатрів:
- Неонатологія. Фахівці, які обрали цей напрям, займаються питаннями зростання та розвитку малюків з перших днів їхнього життя. Ці лікарі допомагають новонародженим справлятися з різними захворюваннями та вродженими патологіями.
- Соціальна педіатрія. Лікарі, що працюють в цій галузі, спеціалізується на вирішенні питань правильного догляду за дитиною. Вони стежать за вакцинацією і харчуванням маленьких пацієнтів, а також проводять профілактичні бесіди з батьками.
- Клінічна педіатрія. У цьому напрямку працюють лікарі, які проводять обстеження пацієнтів у віці до 18 років. Крім цього, вони займаються лікуванням і профілактикою різноманітних захворювань.
- Профілактична педіатрія. У цій галузі медицини працюють лікарі, які визначають спадкові захворювання та різні патології, а також допомагають запобігти їхньому негативному впливу на організм дитини. Крім цього, педіатри займаються обстеженням маленьких пацієнтів з метою контролю їх зростання та розвитку.
Коли потрібно звертатися до педіатра?
Педіатр є одним з перших лікарів, з яким знайомиться дитина. Профілактичний огляд у цього фахівця проводять через 4-5 тижнів після народження. Надалі лікаря відвідують з періодичністю в 1 місяць (до віку 1 року). Дітей старше 1 року батьки повинні показувати педіатру кожні 3-4 місяці. Всі перераховані профілактичні заходи дозволять контролювати зростання та розвиток малюка, а також виявляти будь-які проблеми зі здоров’ям відразу ж після їх появи.
Педіатра також слід відвідувати в разі виявлення одного або декількох симптомів різних захворювань. Чим швидше батьки приведуть дитину до фахівця, тим вище буде шанс на одужання.
Симптоми, при яких слід відвідати педіатра:
- Наявність проблем з диханням;
- Висока температура тіла;
- Різні ознаки вірусних інфекцій;
- Поява висипки на поверхні шкіри;
- Проблеми з роботою травної системи;
- Збільшення розмірів лімфатичних вузлів;
- Часті болі в різних частинах тіла;
- Проблеми з ростом і розвитком.
Що лікує педіатр?
Педіатр – це фахівець широкого профілю, який займається лікуванням великої кількості різноманітних захворювань. Для цього він має в своєму розпорядженні знаннями в багатьох областях медицини, що допомагають ставити пацієнту точний діагноз і призначати максимально ефективну терапію.
Захворювання, з якими найчастіше звертаються до педіатра:
- Грип – інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом;
- Дизентерія – хвороба, що характеризується запальним процесом нижнього відділу товстого кишківника та симптомами інтоксикації;
- Кашлюк – бактеріальна інфекція, що вражає дихальні шляхи людини;
- Свинка – інфекційне захворювання, для якого характерним є набрякання слинних залоз, які розташовані нижче мочок вух;
- Вітряна віспа (вітрянка) – гостре захворювання, що протікає з бульбашковим висипом;
- Кір – інфекційна хвороба, що характеризується ураженням різних частин тіла і супроводжується висипом;
- Краснуха – вірусне захворювання, що супроводжується висипом і підвищенням температури тіла;
- Ангіна – інфекційно-запальний процес, який зачіпає піднебінні мигдалини;
- Авітаміноз – патологічний стан, що виникає через брак або повну відсутність в організмі певного вітаміну;
- Гіпотрофія – хронічний розлад харчування, при якому спостерігається дефіцит маси тіла;
- Пневмонія – гостре інфекційне захворювання, що характеризується запальним процесом в легенях;
- Бронхіт – запальний процес на слизовій оболонці бронхів;
- Бронхіальна астма – хвороба дихальних шляхів, що виникає в результаті генетичної схильності або поганих умов життя (неправильне харчування, забруднене повітря тощо);
- Рахіт – порушення формування кісткової тканини, що виникає через брак в організмі фосфору та кальцію;
- Алергія – хронічна хвороба, викликана неадекватною реакцією імунної системи на вплив зовнішніх подразників (пилок рослин, продукти, укуси комах тощо);
- Вегетосудинна дистонія – порушення роботи вегетативної нервової системи;
- Харчове отруєння – стан, який виникає через вживання в їжу продуктів, що містять токсичні речовини або шкідливих мікроорганізмів.
Крім цього, до педіатра часто звертаються зі скаргами на болі в серці, печінці, нирках, органах шлунково-кишкового тракту, ураженнями нервової системи, порушенням обміну речовин і багатьма іншими проблемами. В цьому випадку педіатр лише діагностує захворювання і направляє пацієнта до профільного фахівця.
Які обстеження може призначити педіатр?
При лікуванні маленьких пацієнтів важливо не допускати будь-яких помилок. Через це педіатрам потрібно максимально точно ставити діагноз і вибирати правильний варіант лікування. У цій справі фахівцю допоможуть результати різноманітних інструментальних та лабораторних обстежень.
Обстеження, на які відправляє пацієнтів педіатр:
- Загальний аналіз крові. Цей вид лабораторного дослідження є найбільш часто використовуваним. Він дає можливість педіатру оцінити стан здоров’я дитини і визначити різні показники крові (рівень гемоглобіну, кількість еритроцитів, тромбоцитів, лейкоцитів тощо).
- Біохімічний аналіз крові. Даний метод діагностики використовують для оцінки складу крові. Завдяки цьому аналізу вдається визначити рівень цукру, а також вміст різних речовин. Порівнюючи результати зі стандартними показниками, педіатри виявляють різні захворювання на ранніх стадіях.
- Загальний аналіз сечі. Таке дослідження дозволяє оцінити роботу більшості систем організму дитини. Отримані дані допомагають виявити патології та збої в роботі тих чи інших органів.
- Копрологічне дослідження. Аналіз калу проводять тільки в разі наявності у пацієнта проблем з травною системою. Він дає можливість оцінити здатність шлунку переварювати їжу, евакуаторну функцію кишківника, а також визначити наявність паразитів і склад мікрофлори.
- Гормональна панель. Це лабораторне дослідження є універсальним, тому що дає можливість вивчити роботу різних органів та систем організму. Найчастіше з його допомогою педіатри обстежують кісткову систему, функції щитоподібної залози і вуглеводний обмін.
- Бактеріологічний посів. Даний метод обстеження передбачає лабораторне вивчення біоматеріалу пацієнта (кров, кал, сеча). Він призначається тільки в тих випадках, коли у педіатра виникають підозри на наявність бактеріальної інфекції.
- УЗД. Метод ультразвукового обстеження дітей користується великою популярністю. Він відрізняється безпекою, безболісністю та інформативністю. З його допомогою визначають стан різних органів і виявляють навіть найнезначніші патології.
- Рентгенографія. Це стандартне обстеження призначають практично кожному пацієнту. Воно передбачає рентгенологічне дослідження органів грудної клітини, метою якого є оцінка стану дихальної системи дитини.
Консультація у педіатра: що в неї входить?
Педіатр приймає пацієнтів у віці до 18 років. Тому візит до нього може бути здійснений пацієнтом самостійно або в присутності родича. В обох випадках консультація проходить однаково, за винятком дрібних нюансів.
Порядок проведення консультації у педіатра:
- Збір анамнезу. На самому початку прийому лікар розпитує пацієнта або його родича (якщо хворим є маленька дитина) про наявні симптомах. Крім цього, фахівець уважно вивчає медичну карти та одночасно задає різноманітні питання.
- Первинний огляд. Наступний етап консультації починається з вивчення стану здоров’я пацієнта. Для цього фахівець застосовує різноманітні прості методи діагностики (пальпація, вимірювання температури тіла, перкусія, аускультація тощо). На підставі отриманих результатів він ставить попередній діагноз і виписує хворому направлення на більш детальне обстеження.
- Вивчення результатів діагностики. Отримані під час обстеження дані потрапляють до педіатра. Він ретельно аналізує їх і ставить остаточний діагноз. Після цього лікар вибирає відповідний варіант лікування і, при необхідності, виписує пацієнту різні медикаменти.
- Бесіда з пацієнтом. В кінці консультації педіатр розповідає хворому або його родичу про характер та особливості діагностованого захворювання. Крім цього, він дає рекомендації профілактичного характеру і відповідає на питання.
Як підготуватися до обстеження у педіатра?
Обстеження у педіатра пройде плідно тільки в тому випадку, якщо пацієнт добре підготується до нього. Для цього хворий або його батьки повинні дотримуватися декількох простих правил.
Особливості підготовки до обстеження:
- Педіатри – це постійно зайняті лікарі, у яких робочий день розписаний по хвилинах. Тому пацієнту потрібно уважно стежити за часом і не спізнюватися. В іншому випадку прийом може бути скасований або перенесений на більш пізній час.
- Вирушаючи в поліклініку, не забудьте взяти різні документи, а також медичну карту та інші подібні папери (результати раніше проведених аналізів, рентгенівський знімок тощо). Все перераховане допоможе лікарю швидше поставити діагноз і призначити найбільш ефективне лікування.
- Якщо пацієнтом є дитина дошкільного віку, то важливо морально підготувати його до зустрічі з лікарем. Для цього потрібно придумати їй заохочення за хорошу поведінку в поліклініці. Також не буде зайвим наявність улюбленої іграшки, яка допоможе дитині розслабитися і відчувати себе більш комфортно.
- Якщо планується здача різних аналізів, то перед візитом до педіатра потрібно відмовитися від їжі та води (за 2-3 години). У всіх інших випадках відправлятися в клініку потрібно тільки з ситим і добре відпочившим малюком.