Отоларинголог

Отоларинголог
icon Лікар першої категорії
8
років досвіду
Амбулаторне та хірургічне лікування лор органів
Консультування
Медичний Супровід
Огляд
...
Онлайн-консультація
350 грн/прийом
Записатися

Хто такий отоларинголог?

ЛОР (отоларинголог) – це фахівець, який проводить діагностику і лікування будь-яких захворювань вух, горла, носа, а також пов’язаних з ними органів людського організму. Крім цього, лікар розробляє ефективні профілактичні заходи, що допомагають запобігти появі проблем зі здоров’ям ЛОР-органів.

Напрями діяльність ЛОР-лікарів:

 1. Захворювання вух. Отоларингологи, що працюють в цій галузі, активно займаються проблемами органів слуху. Вони діагностують і лікують різні патології вушної раковини, внутрішнього вуха, барабанної перетинки і зовнішнього слухового проходу.
 2. Захворювання носа. Фахівці, що працюють в цьому напрямку отоларингології, допомагають пацієнтам справлятися з наслідками травм, уродженими патологіями і різними ураженнями слизової оболонки носа.
 3. Захворювання горла. Лікарі, які спеціалізуються на цьому напрямку, займаються діагностикою, терапією і профілактикою захворювань глотки, гортані, трахеї. Крім цього, вони допомагають усувати різні вроджені або придбані патології.

Коли потрібно звертатися до отоларинголога?

У більшості випадків направлення до отоларинголога пацієнтам виписує терапевт. Таке відбувається тільки в запущених випадках, коли простих методів терапії буде недостатньо, щоб усунути існуючу проблему. Також безпосередньо до ЛОР-лікаря записують людей зі сторонніми предметами у вухах, носі або горлі.

Симптоми, при яких обов’язково потрібно звертатися до отоларинголога:

 • Сильний нежить, який не припиняється протягом 5-7 діб;
 • Скорочення чутливості до запахів або повна відсутність нюху;
 • Часті носові кровотечі;
 • Больові відчуття в області чола і очей;
 • Головні болі, супроводжувані підвищеною температурою тіла;
 • Часте першіння і біль у горлі;
 • Осиплість і зміна голосу;
 • Постійна дзвін або шум у вухах;
 • Відчуття закладеності вух;
 • Зниження гостроти слуху;
 • Збільшення лімфовузлів в області носа, вух, горла;
 • Гнійні виділення з вушної раковини;
 • Частий кашель, супроводжуваний утрудненим диханням.

Звернення до отоларинголога може нести і профілактичний характер. Такий візит до фахівця проводиться не рідше 1 раз на рік і допомагає запобігти появі або розвитку наявних хронічних захворювань.

Регулярний профілактичний огляд у ЛОР-лікаря необхідний у таких випадках:

 • Вагітність;
 • Наявність хронічних захворювань (синусит, гайморит тощо);
 • Нещодавно перенесені операції на ЛОР-органах;
 • Часті застуди (більше 3 разів на рік).

Що лікує отоларинголог?

Отоларингологи є фахівцями широкого профілю. Вони допомагають людям боротися з великою кількістю захворювань, які зачіпають різні частини організму. Найбільш часто лікарям доводиться допомагати пацієнтам, які мають такі проблеми зі здоров’ям:

 • Ангіна – гостре інфекційне захворювання, що викликається шкідливими мікроорганізмами і вражає піднебінні мигдалини.
 • Тонзиліт – запальний процес, для якого характерне почервоніння піднебінних мигдалин і сильний біль у горлі.
 • Фарингіт – хвороба (гостра або хронічна), що характеризується запаленням слизової глотки.
 • Ларингіт – запальний процес, який виникає в результаті застуди або інфекційного захворювання і вражає голосові зв’язки, слизову оболонку гортані.
 • Аденоідит – захворювання, для якого характерно запалення мигдалин і аденоїдів, розташованих в носоглотці.
 • Отит – запальний процес в зовнішньому або середньому вусі, викликаний бактеріями, вірусами або грибковими інфекціями.
 • Туговухість – порушення слуху, що супроводжується погіршенням здатності людини розрізняти різні звуки.
 • Риніт – запалення слизової носа.
 • Гайморит – запальне захворювання верхньощелепних пазух носа, яке є ускладненням нежиті.
 • Синусит – запальний процес слизової оболонки навколоносових пазух.
 • Пошкодження цілісності барабанної перетинки – стан, що характеризується появою перфорацій в барабанній перетинці.
 • Викривлення носової перегородки – відхилення цієї частини тіла в одну зі сторін, супроводжуване утрудненням носового дихання.

Які обстеження може призначити отоларинголог?

Для визначення точного діагнозу ЛОР-лікар застосовує різні види обстежень пацієнта. Вони можуть відбувається безпосередньо в кабінеті отоларинголога або в окремих приміщеннях, де є спеціальне медичне обладнання.

Види обстежень, які часто призначають пацієнтам:

 1. Риноскопія. Цей вид діагностики дає можливість ретельно обстежити порожнину носа. Він передбачає застосування лікарем риноскопа, який являє собою тонкий металевий інструмент з дзеркалом і джерелом світла. Такий метод обстеження дозволяє виявити проблеми з кістковою і хрящовою тканиною, а також слизовою оболонкою носа.
 2. Отоскопія. Таке обстеження проводиться за допомогою отоскопа. Він являє собою медичне пристрій, оснащений лінзою і спеціальної воронкою для більш глибокого проникнення у вушний канал. Завдяки цьому приладу лікарі виявляють патології зовнішнього слухового проходу, а також визначають стан барабанної перетинки.
 3. Фарингоскопія. Цей вид діагностики є одним з найбільш простих і часто використовуваних ЛОР-лікарями. Під час його проведення фахівець використовує отоларингологічний шпатель, який притискає язик пацієнта, і медичний ліхтарик, що освітлює порожнину глотки.
 4. Аудіометрія. Такий вид обстеження є безболісним і безпечним для пацієнта. З його допомогою визначають поріг слухового сприйняття, і виявляють проблеми з гостротою слуху. Діагностика полягає у програванні звуків, що мають різну частоту і висоту. Як тільки пацієнт чує переданий сигнал, він натискає на спеціальну кнопку.
 5. Бронхоскопія. Ця процедура дозволяє лікареві оцінити стан слизової оболонки трахеї і бронхів. Вона передбачає використання ендоскопа, який вводиться в дихальні шляхи пацієнта. Такий метод обстеження досить болючий, тому його застосовують тільки в разі відсутності можливості використання інших способів діагностики.
 6. УЗД. Ультразвукове дослідження ЛОР-органів проводиться часто і дозволяє визначити патології вух, горла і носа. Такий метод є безболісним і дає лікарям уявлення про стан хворих органів пацієнта.

Консультація у отоларинголога: що в неї входить?

Отоларинголог проводить консультації для людей різного віку. У більшості випадків до нього направляють пацієнтів інші фахівці (наприклад, терапевти, педіатри), які визначили у людини наявність проблем з одним з ЛОР-органів.

Порядок прийому у отоларинголога:

 1. Бесіда з пацієнтом. На першому етапі лікар спілкується з людиною, розпитуючи її про стан здоров’я, а також час появи перших симптомів захворювання. Крім цього, фахівець вивчає медичну карту на наявність записів про раніше перенесені хвороби ЛОР-органів.
 2. Огляд. Після завершення спілкування, отоларинголог оглядає хвору частину тіла пацієнта. Він застосовує різні методи обстеження, які не потребують використання великої кількості медичних пристроїв і спеціальних інструментів. За результатами огляду лікар виписує направлення на більш детальну діагностику.
 3. Аналіз результатів. Дані, отримані в результаті обстеження пацієнта, потрапляють до отоларинголога. Він ретельно аналізує їх і ставить точний діагноз. Крім цього, фахівець вибирає найбільш ефективний метод лікування з урахуванням індивідуальних особливостей організму хворого.
 4. Донесення інформації до пацієнта. На завершальному етапі консультації лікар розповідає про виявлене захворювання і вказує подробиці обраного ним методу лікування. Крім цього, фахівець відповідає на питання, що цікавлять пацієнта.

Як підготуватися до обстеження у отоларинголога?

Переді тим як йти в клініку на прийом до отоларинголога, пацієнтам будь-якого віку потрібно врахувати кілька простих правил. Такий підхід дозволить лікарю поставити точний діагноз і швидко почати лікування існуючої хвороби.

Загальні правила:

 1. За кілька годин до відвідування отоларинголога можна застосовувати ліки, які зменшують прояв симптоми хвороби. Це правило стосується не тільки різних крапель для носа, вух і горла, а й знеболюючих таблеток.
 2. Перед візитом до ЛОР-лікаря забороняється палити і вживати спиртні напої. В іншому випадку обстеження буде менш комфортним (для лікаря), і встановити точний діагноз стане набагато складніше.
 3. При наявності захворювань горла рекомендується утриматися від прийому їжі за 3-4 години до візиту до отоларинголога. Дотримання цього правила дозволить знизити ймовірність виникнення блювотного рефлексу під час огляду гортані.
 4. Перед обстеженням потрібно скласти список ліків, що приймаються і речовин, що викликають алергічну реакцію. Ця інформація допоможе фахівцю швидше підібрати ефективний препарат, який прискорить лікування і не стане причиною виникнення різних негативних наслідків.