Онколог

Онколог
Дерматоонколог
Мамолог
icon Лікар першої категорії
10
років досвіду
Дерматоскопія
Діагностика онкологічних захворювань
Консультування
Медичний Супровід
...
Онлайн-консультація
Записатися

Хто такий онколог?

Онколог це лікар, який діагностує і лікує різні пухлини (доброякісні, злоякісні). Крім цього, він розробляє і проводить профілактичні заходи, спрямовані на попередження розвитку онкологічних захворювань.
Напрями діяльності онкологів:
1. Маммология. Лікарі, що працюють в цьому напрямку, проводять діагностику та лікування онкологічних захворювань молочних залоз.
2. Онкогінекологія. Фахівці цього профілю допомагають жінкам, у яких були виявлені пухлини в органах репродуктивної системи.
3. Онкоурологія. У цій області онкології трудяться фахівці, які лікують доброякісні та злоякісні новоутворення в органах сечової та статевої системи.
4. Онконефрологія. Лікарі, які обрали цей напрям діяльності, займаються проблемами діагностики та лікування пухлинних утворень в нирках.
5. Онкопульмонологія. Фахівці в цій галузі допомагають пацієнтам з онкологічними захворюваннями легень та дихальних шляхів.

Коли потрібно звертатися до онколога?

До онкологів можна звертатися самостійно або за направленням профільного лікаря. У першому випадку візит до фахівця буде нести профілактичний характер, а в другому – діагностичний або лікувальний.
Профілактичний огляд у онколога необхідний жінкам і чоловікам, чий вік перевищує 45 років. Саме в цей період життя ризик виникнення злоякісних і доброякісних пухлин стає найбільш високим. Також регулярна консультація фахівця потрібна пацієнтам, що страждають від поліпозу (різні форми), мастопатії, цирозу печінки і людям, які працюють на шкідливому виробництві.
До онколога пацієнта може направити профільний лікар. Таке виникає в разі виявлення одного або декількох симптомів онкозахворювань. До їх числа входять наступні:
• Внутрішні і зовнішні кровотечі (наприклад, з носа, статевих органів і т. д.);
• Сліди крові в калі, сечі;
• Збільшення лімфовузлів;
• Поява на тілі великої кількості бородавок або родимок;
• Різке зниження маси тіла;
• Лихоманка невідомого походження;
• Часте підвищення температури тіла;
• Різке зниження слуху та гостроти зору;
• Безпричинні головні болі;
• Постійні діареї;
• Тривалі болі в різних органах.

Що лікує онколог?

Онколог є вузькоспеціалізованим фахівцем. Незважаючи на це, йому часто доводиться лікувати від пухлин різні органи і системи організму людини. Найбільш часто ці лікарі стикаються з наступними хворобами:
1. Лейкоз. Це захворювання є одним з найбільш поширених. Воно зачіпає систему кровотворення і виникає в результаті порушень нормального функціонування кісткового мозку.
2. Меланома. Таке захворювання виникає в результаті появи злоякісних новоутворень пігментних клітин шкіри. Іноді воно зачіпає сітківку ока і слизові оболонки.
3. Пухлина центральної нервової системи. Таке новоутворення виникає в результаті неконтрольованого ділення клітин. Воно призводить до ураження головного і спинного мозку людини.
4. Мієлома. Ця хвороба з’являється через різке збільшення плазматичних клітин. Такі процеси негативно позначаються на роботі кровоносної системи і часто призводять до ураження кісткового мозку.
5. Нейроендокринні пухлина. Таке злоякісне новоутворення зачіпає органи ендокринної системи. Воно зустрічається рідко і, в більшості випадків, росте безсимптомно.
6. Хвороба Ходжкіна (лімфогранулематоз). Це захворювання вражає лімфатичну систему людини. Воно виникає у людей різного віку і протікає з яскраво вираженими симптомами.
7. Саркома. Ця злоякісна пухлина з’являється в результаті активного ділення клітин кісткової, хрящової, м’язової і жирової тканини. У міру розвитку вона зачіпає сусідні органи, що призводить до появи додаткових проблем зі здоров’ям.
8. Міома. Це доброякісна пухлина з’являється в м’язовому шарі матки. Вона виникає у багатьох жінок, але добре піддається лікуванню.
9. Пухлини середостіння. До них відносять новоутворення різної структури, які вражають грудну порожнину. Всі вони мають позаорганне походження.
10. Гемангіома. Ця доброякісна пухлина виникає в кровоносних судинах. Від неї найчастіше страждають діти та підлітки.

Які обстеження може призначити онколог?

У більшості випадків виявити злоякісні або доброякісні новоутворення неможливо без ретельного обстеження пацієнта. У кожній ситуації лікар самостійно підбирає оптимальний метод діагностики, який дозволяє точно визначити причину виникнення проблем зі здоров’ям. Найбільш часто пацієнтам призначають наступні види обстежень:
1. УЗД. Таке дослідження проводиться за допомогою ультразвукових хвиль. Воно дає можливість перевірити різні органи і виявити виниклі в них новоутворення.
2. МРТ. Цей спосіб діагностика дає максимально точний результат. З його допомогою досліджують стан внутрішніх органів і тканин на наявність пухлин та інших патологій.
3. КТ. Комп’ютерна томографія передбачає використання рентгенівського випромінювання. З його допомогою можна просвітити різні частини тіла людини і виявити небезпечні новоутворення. Нерідко КТ є доповненням до МРТ. Таке обстеження дозволяє швидко отримати результат з мінімальною похибкою.
4. Аналіз крові на онкомаркер. Цей метод обстеження пацієнта дає можливість визначити наявність або відсутність в організмі пухлини. Крім цього, він допомагає встановити тип новоутворення і оцінити ефективність застосовуваного методу лікування існуючих пухлин.
5. Ендоскопія. Цей інформативний метод дослідження дозволяє вивчити стан порожнистих внутрішніх органів без операції і тривалого відновлення пацієнта. У ньому застосовують ендоскоп, який вводять пацієнтові через природні шляхи (рот, гортань, сечовипускальний канал). Такий спосіб найбільш часто застосовують для виявлення доброякісних і злоякісних утворень в органах травної системи.
6. Біопсія. Такий метод дослідження передбачає забір клітин пошкодженої тканини. Він є обов’язковим для підтвердження більшості онкологічних захворювань.
7. Мамографія. Вона являє собою рентгенівський метод дослідження молочної залози. Такий вид діагностики застосовується при профілактичному огляді пацієнтів і при підозрах на рак молочної залози.
8. Бронхоскопія. Цей спосіб дозволяє досліджувати слизову оболонку бронхів і трахеї. Він дає точні результати і виявляє навіть незначні новоутворення.

Консультація у онколога: що в неї входить?

У більшості випадків наявність або відсутність доброякісних і злоякісних пухлин неможливо визначити за один візит до онколога. Тому перед консультацією з цим фахівцем потрібно запастися терпінням.
Порядок консультації:
1. Первинна бесіда. На цьому етапі лікар вислуховує пацієнта, який розповідає йому про всі турбуючи симптоми. Спеціаліст робить для себе позначки і вносить дані в медичну карту. Все це необхідно для складання повної клінічної картини, яка враховує симптоматику і різні зміни в організмі.
2. Візуальний огляд. Після бесіди з пацієнтом лікар оглядає проблемне місце, використовуючи методи пальпації, аускультації і перкусії. На підставі отриманих даних фахівець призначає різні види обстежень, які, на його думку, будуть найбільш ефективними.
3. Аналіз результатів обстеження. Після проходження пацієнтом різних досліджень лікар визначає вид новоутворення і стадію розвитку захворювання. Також на підставі цієї інформації фахівець вибирає відповідний вид терапії (найчастіше нею буде застосування спеціальних ліків або хірургічне втручання).
4. Обговорення результатів. На цьому етапі лікар знайомить пацієнта з особливостями виявленого захворювання. Крім цього, фахівець відповідає на питання хворого.

Як підготуватися до обстеження у онколога?

Процес підготовки до обстеження у онколога є важким з моральної точки зору. Тому, в першу чергу, пацієнту потрібно налаштувати себе на позитивний результат і постаратися відкинути всі негативні думки. Подальша підготовка буде вестися в залежності від типу призначеної діагностики. При цьому лікарі радять дотримуватися декількох стандартних рекомендацій, актуальних для всіх випадків.
Загальні рекомендації:
1. Відмова від алкоголю. За 1-2 дні до відвідин онколога слід виключити з раціону спиртні напої. Це правило стосується не тільки міцного алкоголю, але й пива, квасу. Недотримання цієї рекомендації може вплинути на точність результатів обстеження. З тієї ж причини слід максимально знизити споживання зеленого чаю або міцної кави.
2. Відмова від нікотину. Люди, які не можуть уявити своє життя без сигарет повинні на якийсь час забути про цю згубну звичку. Навіть куріння за 24 години до обстеження може вплинути на ефективність обстеження і точність отриманих даних.
3. Збільшення обсягу споживаної рідини. За добу до обстеження потрібно пити якомога більше води. Особливо це стосується пацієнтів, яким лікар призначив комп’ютерну томографію.
4. Зміна раціону. Незалежно від призначеного методу діагностики, слід на час переглянути раціон. З нього потрібно виключити продукти з високим вмістом цукру і вуглеводів. Також лікарі не рекомендують їсти за 5-6 годин до обстеження.
5. Додаткові заходи. У деяких випадках перед візитом до онколога пацієнтам слід відвідати психолога. Цей фахівець допоможе знизити емоційний дискомфорт і побороти тривожний стан.