Нейрохірург

Онлайн-консультація
350 грн/прийом
Записатися

Хто такий нейрохірург?

Нейрохірургом називають лікаря, який проводить діагностику і хірургічне лікування різних захворювань периферичної та центральної нервової системи. Крім цього, фахівець усуває наслідки патологій хребта і черепно-мозкових травм, а також оперує злоякісні та доброякісні пухлини головного або спинного мозку. Представники цієї професії повинні володіти рядом особистих якостей і досконально знати анатомію людини.

Напрямки діяльності нейрохірургів:

 1. Нейротравматологія. У цій галузі працюють лікарі, які допомагають усувати наслідки спинномозкових і черепно-мозкових травм. Крім цього, вони коригують пошкодження ЦНС і пов’язані з ними ускладнення.
 2. Нейроонкологія. Фахівці з цього напряму діагностують і оперують пухлини головного або спинного мозку. Також вони займаються проведенням променевого лікування, хіміотерапії та допомагають пацієнтам проходити реабілітаційні курси.
 3. Дитяча нейрохірургія. Лікарі, що представляють цей напрямок, займаються виключно дитячими захворюваннями нервової системи. Вони допомагають поліпшити стан маленьких пацієнтів після важких травм хребта і головного мозку, а також боротися з вродженими патологіями (ДЦП, судинні аномалії тощо).
 4. Функціональна нейрохірургія. Фахівці з цього напряму працюють з пацієнтами, що страждають від хвороби Паркінсона, синдрому хронічного болю, епілептичних нападів.
 5. Психохірургія. Нейрохірурги, які обрали цю спеціалізацію, проводять операції на головному мозку пацієнтів, які мають психічні захворювання. Таке хірургічне втручання допомагає повністю або частково подолати патологію.
 6. Хірургія ПНС. Лікарі з цієї галузі нейрохірургії діагностують і лікують різні захворювання, пов’язані з ураженням периферичної нервової системи.
 7. Спінальна нейрохірургія. Фахівці цього профілю проводять операції на хребті. Вони допомагають позбавлятися від вроджених та придбаних патологій, які заважають пацієнтам вести повноцінне життя.
 8. Гнійно-септична нейрохірургія. Представники цього напряму займаються питаннями оперативного лікування інфекційних захворювань ЦНС.

Коли потрібно звертатися до нейрохірурга?

Чим раніше люди звертаються до нейрохірургів, тим вище їх шанс на повне одужання. Тому важливо, при виявленні одного або декількох симптомів негайно записатися на прийом до фахівця.

Причини звернутися до нейрохірурга:

 • Постійні головні болі;
 • Часті запаморочення;
 • Больові відчуття в грудній клітці;
 • Різкі перепади артеріального тиску;
 • Тривала біль в попереку та шиї;
 • Оніміння кінцівок;
 • Серйозні травми голови;
 • Порушення в роботі мовного апарату;
 • Різке зниження гостроти зору.

Що лікує нейрохірург?

Нейрохірург проводить лікування пацієнтів шляхом оперативного втручання. Воно часто рятує людей від смерті і допомагає повернутися до нормального життя.

Хвороби, які лікує нейрохірург:

 • Різні види пухлин (хребта, спинного та головного мозку) – доброякісні та злоякісні новоутворення, що виникають в результаті неконтрольованого ділення клітин;
 • Вроджені патології нервової системи – природжені аномальні відхилення, які спостерігаються у функціях спинного та головного мозку;
 • Пошкодження головного мозку – різні види травм голови, що вплинули на мозок;
 • Синдром зап’ястного каналу – защемлення нерва, розташованого між сухожиллями м’язів зап’ястя та кістками;
 • Внутрішньочерепний крововилив – потрапляння крові в порожнину черепа з наступним пошкодженням нервової тканини;
 • Інсульт – набряк мозку, що супроводжується крововиливом і ушкодженням нервової тканини;
 • Гематомієлія – ​​крововилив в спинному мозку, що з’являється в результаті серйозної травми і призводить до неврологічних розладів або проблем в роботі різних органів;
 • Епілепсія – хронічне неврологічне захворювання, що супроводжується судорожними нападами;
 • Увеальна меланома – пухлина ока, що розвивається в клітинах меланоцитів;
 • Остеохондроз – хронічне захворювання хребта, що супроводжується сильним болем в спині і призводить до утворення міжхребцевої грижі;
 • Плексит – захворювання нервового сплетення, що виникає в шиї, плечовому або попереково-крижовому відділі;
 • Хвороба Паркінсона – порушення роботи центральної нервової системи, що призводить до тремтіння кінцівок і загальмованості будь-яких рухів;
 • Акромегалія – ​​хвороба, пов’язана з порушенням функції аденогіпофізу і супроводжувана збільшенням черепа.

Які обстеження може призначити нейрохірург?

Нейрохірург робить термінові і планові операції. У першому випадку він в найкоротші терміни проведе хірургічне втручання, а в другому – видасть хворому направлення на різні обстеження, які допоможуть точно поставити діагноз і підібрати максимально ефективний спосіб лікування.

Часто проводяться наступні обстеження:

 1. Загальний аналіз крові та сечі. Ці лабораторні дослідження є стандартними для пацієнтів не тільки нейрохірурга, а й інших лікарів. Вони дозволяють оцінити загальний стан хворого і визначити різні зміни в організмі.
 2. Комп’ютерна томографія. Такий вид діагностики часто використовують нейрохірурги. З його допомогою вони розпізнають внутрішньочерепні патології і визначають різні захворювання хребта.
 3. Магнітно-резонансна томографія. Цей вид обстеження пацієнтів дозволяє отримати чітке зображення головного і спинного мозку, а також різних відділів хребта. Така інформація допоможе лікарю досконально вивчити проблему, точно визначити патологію і знайти способи лікування.
 4. Позитронно-емісійна томографія. Таке обстеження проводиться тільки в крайніх випадках. Воно дозволяє відстежувати розподіл біологічно активних сполучень і отримувати кількісне зображення метаболічних змін.
 5. Електроенцефалографія. Даний метод діагностики проводиться шляхом розміщення спеціальних електродів в певних точках голови. Обладнання досліджує електричну активність мозку і дозволяє виявляти будь-які відхилення від норми. Такий метод застосовують для планування операцій та моніторингу посттравматичної епілепсії.
 6. Ехоенцефалоскопія. Цей вид обстеження передбачає використання ультразвуку. З його допомогою лікарі оцінюють стан головного мозку і визначають наявність в ньому патологій.
 7. Біопсія. Це складна процедура, яка проводиться за допомогою стереотаксичного методу або відкритої хірургії. Вона використовується для планування лікування вірусних, інфекційних, пухлинних і інших захворювань ЦНС.

Консультація у нейрохірурга: що в неї входить?

Нейрохірурги – це затребувані фахівці, які щодня приймають велику кількість пацієнтів. Вони лікують різноманітні захворювання і допомагають людям пройти курс реабілітації після одужання.

Порядок консультації у нейрохірурга:

 1. Бесіда з пацієнтом. У більшості випадків прийом у лікаря починається зі стандартного опитування. Спеціаліст задає хворому цілий ряд питань, а також вислуховує скарги і дізнається про тривожні симптоми. На завершення бесіди нейрохірург виписує пацієнту направлення на здачу загальних аналізів (сеча, кров), що дозволяють оцінити поточний стан здоров’я.
 2. Перегляд результатів аналізів. На цьому етапі лікар вивчає отриману з медичної лабораторії інформацію. На її підставі він ставить попередній діагноз і направляє хворого на більш детальне обстеження.
 3. Вивчення результатів обстеження. Після проведення діагностичних заходів фахівець ставить остаточний діагноз і визначає стадію розвитку того чи іншого захворювання. Також він вибирає найбільш ефективний спосіб лікування, яким найчастіше стає операція.
 4. Допомога у відновленні. Після хірургічного втручання або іншого виду лікування, лікар повторно обстежує пацієнта. У разі відсутності проблем зі здоров’ям, фахівець пропонує комплекс заходів, які допомагають людині успішно пройти реабілітаційний курс.

Як підготуватися до обстеження у нейрохірурга?

У більшості випадків до нейрохірурга звертаються люди з небезпечними захворюваннями. Тому велика частина підготовки до обстеження повинна складатися з психологічного настрою пацієнта. У цій справі чималу допомогу надають друзі, знайомі і родичі, а також висококваліфіковані психологи. До послуг останніх звертаються в разі присутності надмірної тривожності і сильного емоційного дискомфорту.

Інші підготовчі заходи:

 1. Перед візитом до лікаря слід знайти медичну карту. Вона знадобиться нейрохірургу для вивчення вилікуваних і поточних захворювань, а також для перегляду результатів різних аналізів.
 2. Вирушаючи в клініку, не паліть і не вживайте алкогольні напої. Це дозволить лікарю поставити точний діагноз і почати лікування в найкоротші терміни. З тієї ж причини перед прийомом у нейрохірурга не варто переїдати, голодувати або міняти свій щоденний раціон.
 3. За кілька днів до відвідування лікаря потрібно припинити прийом ліків. У разі відсутності такої можливості, необхідно ознайомити нейрохірурга зі списком використовуваних медикаментів.