Мамолог

Онколог
Дерматоонколог
Мамолог
icon Лікар першої категорії
10
років досвіду
Дерматоскопія
Діагностика онкологічних захворювань
Консультування
Медичний Супровід
...
Онлайн-консультація
Записатися

Хто такий мамолог?

Маммологом називають лікаря, який діагностує і лікує різні захворювання молочної залози. Цей фахівець також займається розробкою ефективних методів профілактики раку грудей і пошуком способів виявлення захворювань на ранній стадії їх розвитку.

У більшості випадків маммологами є хірурги-онкологи, які пройшли додаткове навчання і стали спеціалізуватися на лікуванні патологій молочної залози. Крім цього, лікарі можуть оперувати пацієнток з доброякісними і злоякісними новоутвореннями, а також проводити естетичну реконструкцію грудей і процедуру збільшення/зменшення молочних залоз.

Коли потрібно звертатися до мамолога?

Мамолог – це фахівець вузького профілю, який займається виключно проблемами молочних залоз. Звертатися до нього можна самостійно або після відвідування терапевта і отримання відповідного напряму.

Ситуації, при яких потрібно звертатися до мамолога:

 • Поява почервоніння в області молочних залоз;
 • Різке збільшення або зменшення розміру грудей;
 • Ущільнення в грудних залозах, що відчуваються під час промацування;
 • Асиметрія грудей;
 • Больові відчуття в області молочних залоз;
 • Часті виділення із сосків;
 • Збільшення пахвових лімфовузлів;
 • Витягування і набухання сосків.

Консультація мамолога може нести і профілактичний характер. Візити до фахівця повинні відбуватися на регулярній основі. Це дасть можливість стежити за будь-якими змінами в молочних залозах, і виявляти патології на ранніх стадіях їх розвитку.

Нерідко лікарі виписують направлення до мамолога і без наявності симптомів будь-яких захворювань молочної залози. Таке відбувається в наступних випадках:

 • ускладнений перебіг вагітності;
 • Важкі пологи;
 • Годування малюка грудьми;
 • Викидень;
 • Часте застосування гормональних медикаментів;
 • Порушення менструального циклу;
 • Спадкові зміни в організмі;
 • Різні травми грудей;
 • Захворювання печінки;
 • Ендокринологічні хвороби;
 • Туберкульоз;
 • Онкологічні захворювання;
 • ВІЛ, СНІД.

Що лікує мамолог?

Мамолог лікує будь-які захворювання молочної залози. Він застосовує сучасні методики, які збільшують шанси на повне одужання. Найбільш часто до фахівців звертаються з наступними діагнозами:

 • Мастопатія – збої гормональної системи, що викликають зміни в структурі молочних залоз;
 • Гінекомастія – збільшення молочної залози, викликане гормональними змінами в організмі;
 • Фіброзно-кістозна хвороба – доброякісна пухлина в молочній залозі, що виникає в результаті гормонального дисбалансу;
 • Мастит – інфекційно-запальне захворювання молочної залози, що протікає в гострій і хронічній формі;
 • Фіброаденома – доброякісне пухлиноподібне утворення молочних залоз, що виникає у жінок в віці до 35 років;
 • Аденома молочної залози – доброякісне новоутворення, що виникає з клітин залозистого епітелію в результаті порушення гормонального фону;
 • Липома – доброякісна пухлина, яка розвивається в підшкірній жировій клітковині і добре піддається лікуванню;
 • Саркома – новоутворення, що розвивається в сполучних тканинах і лікується, переважно, хірургічними методами.
 • Кіста – доброякісне новоутворення, що виникає в протоках або м’яких тканинах молочної залози.
 • Хвороба Паджета – пухлина молочної залози, що призводить до раку соска.
 • Травматичне ушкодження грудей – різні рани, що призвели до пошкодження молочної залози.
 • Вроджені патології розвитку грудей – різні проблеми з молочною залозою, викликані мутацією хромосом і генів.

Які обстеження може призначити мамолог?

Фахівці в області маммології застосовують сучасні методи обстеження пацієнток. Всі вони дають можливість визначити наявність або відсутність різних захворювань молочної залози.

Найбільш популярні методи діагностики:

 1. Мамографія. Цей вид обстеження є одним з найбільш затребуваних. Він полягає в проходженні рентгенівського випромінювання через молочні залози пацієнтки, і отриманні зображення внутрішніх тканин. Для щорічної профілактичної діагностики використовують стандартне медичне обладнання. Однак при підозрі на доброякісну або злоякісну пухлину застосовують найбільш точні мамографи.
 2. Термомаммографія. Цей метод дослідження молочної залози дозволяє діагностувати неконтрольоване ділення клітин. Під час його проведення маммологи отримують зображення розподілу температури по поверхні молочної залози, по якій можна визначити наявність або відсутність захворювання.
 3. Біопсія. Таке обстеження проводиться тільки в крайніх випадках, коли у мамолога є підозри на наявність у пацієнтки різних видів пухлин. Процес дослідження полягає в проколюванні проблемного місця спеціальним шприцом з метою забору біоматеріалу для подальшого аналізу в лабораторії.
 4. УЗД. Дослідження молочної залози за допомогою ультразвукових хвиль проводять, переважно, пацієнткам у віці до 30 років. Також його використовують для щорічного контролю за станом жіночих грудей. Цей метод є безболісним і безпечним для здоров’я. При цьому він дозволяє оцінити загальний стан молочної залози і виявити в ній будь-які новоутворення.
 5. Комп’ютерна томографія. Цей метод обстеження є найбільш ефективним. Він дозволяє отримати якісне зображення молочної залози і виявити навіть незначні патології. Дуже часто його використовують для діагностики злоякісних і доброякісних пухлин. Такий спосіб пов’язаний з підвищеною променевим навантаженням, тому використовують його лише в крайніх випадках.
 6. Позитронно-емісійна томографія. Таке обстеження дає можливість оцінити масштаби пухлинного ураження і точно визначити стадію розвитку захворювання. Ця інформація буде корисною мамологу при виборі відповідного способу лікування.

Консультація у мамолога: що в неї входить?

Мамолог консультує пацієнток різного віку. Найчастіше до нього направляють жінок терапевти, які виявили один або декілька симптомів захворювань молочної залози.

Порядок консультації у мамолога:

 1. Бесіда з пацієнткою. Будь-який прийом у мамолога починається з розмови. Лікар розпитує жінку про наявні симптоми, а також визначає її загальний стан. Крім цього, фахівець уважно вивчає медичну карту і задає ряд цікавих йому питань.
 2. Огляд жінки. Після завершення бесіди мамолог проводить зовнішній огляд молочних залоз пацієнтки, а також застосовує метод пальпації. При виявленні будь-яких відхилень від норми, фахівець направляє жінку на обстеження, яке, на його думку, дозволить точно визначити вид захворювання.
 3. Проходження обстеження. У більшості випадків діагностика захворювання проходить в клініці, де приймає мамолог. Дослідження проводять із застосуванням різного медичного обладнання.
 4. Аналіз результатів. Інформація, отримана під час дослідження молочної залози, потрапляє до мамолога. Спеціаліст уважно вивчає її і аналізує. В результаті лікар ставить остаточний діагноз або відправляє пацієнтку на додаткові обстеження. Крім цього, він вибирає найбільш ефективний метод лікування або призначає жінці операцію.
 5. Обговорення проблеми. Після постановки діагнозу, мамолог розповідає пацієнтці про виявлене захворювання і методи його лікування. Також він відповідає на всі запитання та допомагає скорегувати подальші дії.

Як підготуватися до обстеження у мамолога?

Відвідування мамолога не вимагає від пацієнтки тривалої підготовки. Досить буде дотримання декількох простих правил, які допоможуть фахівцеві швидше провести огляд і поставити точний діагноз.

Загальні правила:

 1. В першу чергу потрібно підготуватися психологічно. Бажано відкинути погані думки та сподіватися на успішне завершення обстеження. У деяких випадках жінці слід відвідати психолога, який допоможе їй подолати емоційний дискомфорт і тривожний стан.
 2. Перед візитом до мамолога не рекомендується використовувати парфуми, дезодоранти та інші засоби гігієни з яскраво вираженим запахом. Він буде відволікати фахівця і ускладнить проведення деяких процедур.
 3. Плановий огляд у мамолога слід проводити в період з 5 по 12 день від початку менструації. При цьому в разі наявності будь-яких скарг треба відразу звертатися до лікаря, а не чекати слушного часу.

Під час візиту до мамолога слід мати при собі медичну карту та інші документи, в яких зазначено поточні захворювання пацієнтки і раніше перенесені проблеми зі здоров’ям