Інфекціоніст

Інфекціоніст
icon Лікар другої категорії
5
років досвіду
Консультування
Медичний Супровід
Огляд
Підбір схеми лікування
Онлайн-консультація
200 грн/прийом
Записатися

Хто такий інфекціоніст?

Інфекціоністом називають лікаря, що займається питаннями діагностики та лікування різних інфекційних захворювань, які виникають в результаті впливу на організм людини шкідливих мікроорганізмів. Крім цього, фахівець розробляє ефективні способи запобігання хворобам і проводить різноманітні профілактичні заходи.

Інфекціоністи працюють в 5 напрямках. Кожен з них відповідає за певну групу захворювань, що мають схожі прояви і способи лікування.

Напрямки діяльності інфекціоністів:

 1. Інфекції шкірних покривів. У цій області інфектології працюють лікарі, які вивчають, діагностують і лікують захворювання, що передаються контактним шляхом (через шкіру або слизові оболонки різних органів).
 2. Інфекції дихальні шляхів. Фахівці, які обрали цей напрям, займаються хворобами, які передаються повітряно-крапельним шляхом. Такі проблеми зі здоров’ям виникають часто, що робить інфекціоністів цієї спеціалізації найбільш затребуваними лікарями.
 3. Кишкові інфекції. У цьому напрямку працюють лікарі, які займаються лікуванням кишкових захворювань. Такі проблеми зі здоров’ям з’являються в результаті потрапляння шкідливих бактерій в організм через рот (наприклад, поїдання брудних овочів або фруктів, прийом їжі немитими руками тощо).
 4. Нетрансмісивні кров’яні інфекції. Лікарі, які обрали цей напрям, допомагають пацієнтам, зараженим інфекцією, що передається кровоконтактним шляхом. Такі проблеми зі здоров’ям виникають в результаті природного (через статевий контакт, від матері до плоду тощо) або штучного потрапляння збудників в організм (через брудні голки під час ін’єкцій або переливання крові, операції, обстеження ендоскопом).
 5. Трансмісивні кров’яні інфекції. У цій області працюють фахівці, які лікують інфекційні зараження, що переносяться живими організмами. До таких захворювань відносять інфекції, отримані в результаті укусів кліщів та інших комах, гризунів, ссавців.

Коли потрібно звертатися до інфекціоніста?

Інфекціоністи займаються лікуванням багатьох небезпечних захворювань, викликаних бактеріями, вірусами, паразитами або грибами. Тому звертатися до фахівця потрібно відразу ж після виникнення перших проблем зі здоров’ям. В іншому випадку затягування лікування може призвести до серйозних негативних наслідків, аж до смертельного результату.

Симптоми, з якими слід звернутися до інфекціоніста:

 • Сильні головні болі, які не припиняються кілька днів;
 • Напади безсоння або надмірна сонливість;
 • Збільшення лімфатичних вузлів;
 • Підвищена стомлюваність;
 • Поява гнійників і різних висипів на слизових оболонках різних органів;
 • Загальна слабкість і ломота в тілі;
 • Виникнення на поверхні шкіри припухлостей;
 • Підвищена температура тіла протягом кількох днів;
 • Проблеми з травленням та роботою окремих органів шлунково-кишкового тракту.

Що лікує інфекціоніст?

Фахівці в області інфектології допомагають пацієнтам позбуватися від десятків захворювань. Велика їх частина несе серйозну небезпеку для здоров’я і викликає розвиток безлічі супутніх проблем.

Хвороби, лікуванням яких займається інфекціоніст:

 • COVID-19 – коронавірусна інфекція, викликана SARS-CoV-2, яка призводить до великої кількості смертей;
 • Ботулізм – важке інфекційне захворювання, що вражає нервову систему людини і виникає в результаті вживання заражених продуктів, води;
 • Сальмонельоз – кишкова інфекція, що вражає різні частини шлунково-кишкового тракту;
 • Малярія – хвороба, що передається малярійними комарами і супроводжується безліччю проблем зі здоров’ям (лихоманка, анемія, спленомегалія, гепатомегалія тощо);
 • Тиф (висипний і черевний) – інфекційне захворювання, яке супроводжується порушеннями свідомості, сильною інтоксикацією і гарячкою;
 • Скарлатина – захворювання, що викликається шкідливими мікроорганізмами і призводить до появи яскраво виражених симптомів (озноб, висока температура, загальна інтоксикація);
 • Кір – вірусне захворювання, що вражає шкірні покриви, слизову оболонку порожнини рота і верхні дихальні шляхи;
 • Кашлюк – бактеріальна інфекція дихальних шляхів, яка передається повітряно-крапельним шляхом;
 • Гельмінтоз – хвороба, що викликається паразитами (гельмінтами) і супроводжується великою кількістю симптомів;
 • Епідемічний паротит (свинка) – вірусна хвороба, що викликає збільшення слинних залоз;
 • Дифтерія – бактеріальна хвороба, що вражає ротоглотку, гортань, бронхи, шкірні покриви та інші частини тіла;
 • Чума – гостре інфекційне захворювання, що супроводжується сильною лихоманкою, а також ураженнями легенів та лімфовузлів;
 • Гепатит – запальний процес в печінці, викликаний впливом вірусів;
 • Грип – вірусне захворювання, що супроводжується безліччю неприємних симптомів;
 • Сказ – інфекційне захворювання, що виникає в результаті укусів заражених тварин і призводить до важких уражень нервової системи;
 • Холера – кишкова інфекція, яка веде до сильного зневоднення організму;
 • Поліомієліт – вірусна хвороба, що зачіпає нервову систему людини.

Які обстеження може призначити інфекціоніст?

Точно встановити факт наявності або відсутності в організмі шкідливих бактерій, вірусів і паразитом можна тільки шляхом ретельного обстеження пацієнта. Через це інфекціоністи завжди виписують хворим направлення на різні діагностичні дослідження.

Найбільш популярні види обстежень:

 1. Загальний і біохімічний аналіз крові. Ці лабораторні дослідження застосовують по відношенню до всіх пацієнтів. Вони дозволяють виявити зміни в метаболізмі організму і розпізнати різні захворювання.
 2. Аналіз сечі та калу. Такі види досліджень також є популярними і часто вживаними. З їх допомогою лікарі дізнаються про різні відхилення в роботі травної та сечовидільної системи.
 3. ПЛР-діагностика. Вона являє собою один з найбільш точних методів виявлення різних інфекцій. Для діагностики фахівці використовують різноманітні види біоматеріалу (кров, слина та ін.), в залежності від підозр на проблеми з певними системами організму.
 4. Серологічний метод діагностики. Він заснований на виявленні в крові пацієнта антигенів збудника інфекції або антитіл, що утворюються в результаті активації захисних систем організму. Такий метод діагностики є ефективним тільки в разі тривалого перебігу хвороби.
 5. Аналіз маркерів інфекції. Цей вид обстеження дозволяє виявити гепатит, а також визначити стадію перебігу хвороби. Такий метод діагностики полягає у заборі венозної крові пацієнта з подальшим її дослідженням на предмет виявлення ДНК шкідливих мікроорганізмів.
 6. Імуноферментний аналіз. Цей метод лабораторної діагностики дає можливість виявити антитіла і антигени різних шкідливих мікроорганізмів. Він малоефективний на ранніх стадіях розвитку інфекційного захворювання, тому застосовується тільки в разі наявності яскраво виражених симптомів тієї чи іншої хвороби.
 7. Рентгенографія. Такий спосіб діагностики інфекційних захворювань застосовується досить рідко. Він дозволяє вивчити внутрішню структуру більшості частин тіла за допомогою рентгенівського випромінювання. Найчастіше рентгенографію використовують для виявлення вірусної пневмонії та інших подібних захворювань легенів.
 8. УЗД. Даний вид діагностики застосовують для вивчення стану лімфовузлів. Він є інформативним, безболісним і безпечним для здоров’я. Таке стало можливим завдяки використанню ультразвуку, за допомогою якого отримують зображення різних частини тіла.
 9. Ректоскопія і колоноскопія. Ці види обстеження передбачають застосування ендоскопа. Під час проведення процедури фахівець вивчає внутрішній стан кишківника та визначає наслідки впливу на нього мікроорганізмів.
 10. Мазок на інфекції. Такий спосіб діагностики дає можливість виявити запальні та інфекційні захворювання. Він являє собою просту процедуру, яку може провести не тільки інфекціоніст, але й терапевт.

Консультація у інфекціоніста: що в неї входить?

Консультації у фахівця в області інфектології проходять за стандартною схемою і мало чим відрізняються від візитів до інших лікарів. Записатися на прийом можна самостійно або за допомогою терапевта (виписує направлення).

Порядок проведення консультації:

 1. Збір анамнезу. На цьому етапі лікар вислуховує скарги пацієнта і задає йому різні питання. Крім цього, фахівець уважно вивчає медичну карту.
 2. Первинний огляд. Після бесіди лікар оглядає хворого і проводить ряд простих діагностичних заходів. Також він виписує направлення на обстеження, які, на його думку, дозволять точно визначити вид інфекції і знайти ефективні методи боротьби з нею.
 3. Аналіз результатів. Отримавши дані обстежень, лікар ставить діагноз і вибирає спосіб лікування з урахуванням індивідуальних особливостей організму пацієнта.
 4. Повторне консультування. В кінці прийому інфекціоніст розповідає хворому про виявлене захворювання та про методи його лікування. Крім цього, він виписує необхідні ліки і відповідає на питання пацієнта.

Як підготуватися до обстеження у інфекціоніст?

Перед візитом до інфекціоніста пацієнту не потрібно дотримуватися строгих дієт і проводити безліч підготовчих заходів. При цьому рекомендується дотримуватися кількох загальних правил. Всі вони відрізняються простотою і не доставляють хворому додатковий дискомфорт.

Загальні правила:

 1. Перед походом в клініку потрібно скласти список препаратів, які пацієнт приймав протягом останніх 1-2 днів. Ця інформація знадобиться лікарю для вибору підходящого обстеження і встановлення точного діагнозу.
 2. Збираючись до інфекціоніста, потрібно згадати час появи перших симптомів хвороби. Ці дані допоможуть визначити ступінь розвитку захворювання і вжити необхідні заходи для лікування.
 3. За 12-15 годин до візиту до інфекціоніста краще відмовитися від їжі та сигарет. Крім цього, потрібно виключити зі свого добового раціону алкоголь. Всі ці заходи допоможуть отримати точні дані обстеження і правильно визначити вид захворювання.