Гастроентеролог

Гастроентеролог
Сімейний лікар
...
icon Лікар без категорії
3
років досвіду
Виїзд до пацієнта
Консультування
Лікування дітей
Медичний Супровід
...
Онлайн-консультація
400 грн/прийом
Записатися

Хто такий гастроентеролог?

Гастроентерологом називають лікаря, який діагностує, лікує і проводить профілактику захворювання органів травної системи. Крім цього, фахівець займається проблемами засвоєння поживних речовин, що надходять в організм людини з різними продуктами.

Напрямки діяльності гастроентерологів:

 1. Проктологія. Лікарі, що працюють в цій галузі, вивчають будову, функції, хвороби заднього проходу і прямої кишки. Також вони розробляють ефективні методи лікування і профілактики виникаючих захворювань.
 2. Колопроктологія. Фахівці цього профілю займаються проблемами діагностики, лікування і профілактики захворювань товстої кишки.
 3. Гепатологія. У цьому напрямку працюють лікарі, які проводять діагностику та лікують захворювання печінки, жовчних шляхів, жовчного міхура.
 4. Панкреатологія. Фахівці з цієї області гастроентерології вивчають підшлункову залозу, її хвороби і розробляють ефективні методи терапії виникаючих проблем.

До окремої категорії відносять дитячих гастроентерологів. Ці фахівці діагностують і лікують будь-які захворювання ШГТ (шлунково-кишкового тракту), що виникають у пацієнтів віком до 18 років. Крім цього, існують онкологи-гастроентерологи, що допомагають лікувати доброякісні та злоякісні новоутворення в органах системи травлення.

Коли потрібно звертатися до гастроентеролога?

Гастроентерологи – це лікарі вузького профілю. У більшості випадків до них пацієнтів направляють терапевти або педіатри. Таке відбувається в разі виявлення фахівцем одного або декількох симптомів захворювань ШКТ. Також візит до фахівця може носити профілактичний характер.

Основні симптоми:

 • Гіркота в ротовій порожнині;
 • Незвичайний запах з рота;
 • Печія після кожного прийому їжі;
 • Часта нудота і блювота;
 • Регулярні розлади шлунку (діарея, запор);
 • Больові відчуття у шлунку, кишківнику і підребер’ї;
 • Зміна кольору калових мас;
 • Дискомфорт в області заднього проходу.
 • Постійна відсутність апетиту.

Серед інших симптомів, які можуть вказувати на проблеми з травною системою, найбільш часто зустрічаються шкірні висипання неінфекційного характеру, погіршення стану нігтів і волосся, проблеми зі шкірою (лущення, екзема та ін.).

Візит до гастроентеролога слід здійснювати після тривалого медикаментозного лікування різних захворювань. Крім цього, похід до даного фахівця потрібен у разі проходження пацієнтом процедур радіо- і хіміотерапії.

Що лікує гастроентеролог?

Гастроентерологи займаються лікуванням великої кількості захворювань, що виникають в шлунково-кишковому тракті. При належній кваліфікації фахівця і дотриманні пацієнтом рекомендацій лікаря, усунення більшості проблем зі здоров’ям травної системи буде лише питанням часу.

Хвороби, які лікує гастроентеролог:

 • Захворювання стравоходу (грижа, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, езофагіт, стеноз, синдром Баррета);
 • Проблеми зі шлунком і 12-палої кишки (диспепсія, виразка, гастрит, доброякісні та злоякісні пухлини, гастродуоденіт);
 • Хвороби печінки і ЖВШ (гепатит, дискінезія, холецистит, цироз, жовчнокам’яна хвороба);
 • Проблеми з підшлунковою залозою (різні форми панкреатиту);
 • Захворювання кишківника (коліт, пухлини різного походження, дисбактеріоз, синдром подразненого кишківника).

Які обстеження може призначити гастроентеролог?

Для постановки точного діагнозу гастроентеролог може призначити пацієнтові здачу різних аналізів (копрограма, аналіз крові) і один з інструментальних методів обстеження. Останні дозволяють отримати максимально точну картину захворювання і розробити ефективні методи лікування.

Популярні обстеження:

 1. Гастроінтестинальна ендоскопія. Цей метод діагностики заснований на застосуванні ендоскопа. Такий прилад складається з гнучкого шлангу, який вводять хворому через природні отвори (наприклад, задній прохід або рот) з метою проведення візуального обстеження внутрішньої порожнини різних органів травної системи. Обстеження відбувається після анестезії, що дозволяє знизити інтенсивність блювотних позивів, які неминуче виникають у пацієнтів. З його допомогою діагностують безліч захворювань шлунково-кишкового тракту.
 2. Внутрішньошлункова pH-метрія. Цей вид обстеження застосовують для визначення наявності кислотозалежних захворювань. Існує кілька видів такої діагностики. У кожному з них пацієнтові вводять pH-метричний зонд або прикріплюють до стінок стравоходу спеціальні pH-метричні капсули.
 3. Колоноскопія. Це обстеження призначають пацієнтам, які мають проблеми з прямою і товстою кишкою. Воно передбачає введення колоноскопа через задній прохід з метою вивчення стану стінок кишківника. Така діагностика вимагає ретельної підготовки пацієнта, тому проводиться тільки в разі гострої необхідності.
 4. Ректороманоскопія. Ця процедура проводиться в разі наявності у пацієнта проблем з нижнім відділом кишківника. Вона передбачає візуальний огляд слизової оболонки прямої кишки за допомогою спеціального приладу ректороманоскопа. Таке обстеження дозволяє виявити тріщини, поліпи, виразковий коліт, а також доброякісні та злоякісні новоутворення.
 5. CLO-тест. Такий вид обстеження дозволяє виявити бактерію Helicobacter pylori. Вона є збудником виразкової хвороби, що виникає в шлунку або дванадцятипалій кишці. CLO-тест проводиться швидко і дозволяє отримати точні дані про наявність чи відсутність патогенної бактерії.
 6. УЗД. Цей вид дослідження є найбільш простим і безболісним. Він полягає у використанні ультразвукових хвиль, які дають можливість вивчити стан органів шлунково-кишкового тракту, а також печінки і жовчовивідних шляхів.

Консультація у гастроентеролог: що в неї входить?

Захворювання ШКТ неможливо діагностувати за один візит до гастроентеролога. Тому пацієнтам доведеться кілька разів зустрічатися з лікарем і консультуватися з ним з різних питань.

Порядок консультації:

 1. Первинна бесіда. Перше відвідування гастроентеролога починається з усного опитування хворого. Спеціаліст уважно вислуховує скарги пацієнта, а також детально розпитує про турбуючи симптоми і про перенесені раніше захворювання травної системи. Крім цього, лікар дізнається у хворого про особливості способу життя і про наявність шкідливих звичок, які часто стають головними причинами проблем зі здоров’ям органів шлунково-кишкового тракту.
 2. Огляд. Після завершення бесіди фахівець візуально оглядає пацієнта. Також він застосовує метод пальпації, що дозволяє визначити точне місце виникнення больових відчуттів. Зібрана інформація дає можливість лікарю встановити попередній діагноз і направити хворого на обстеження.
 3. Вивчення результатів обстеження. Після здачі необхідних аналізів і проходження призначених обстежень пацієнт повторно відвідує гастроентеролога. Лікар уважно вивчає результати діагностики і ставить точний діагноз. Крім цього, він вибирає відповідний вид терапії, який буде найбільш ефективний при тому чи іншому захворюванні.
 4. Обговорення ситуації з пацієнтом. Спеціаліст докладно розповідає хворому про визначене захворювання. Крім цього, лікар знайомить пацієнта з особливостями лікування і відповідає на всі питання.

Як підготуватися до обстеження у гастроентеролога?

Підготовка до обстеження у гастроентеролога так само важлива, як і сам процес діагностики. Її правильне проведення дозволить лікарю швидко поставити точний діагноз і негайно почати лікування виявленого захворювання. Все це збільшить шанси на одужання, і знизить ризик виникнення додаткових проблем зі здоров’ям.

Загальні рекомендації перед обстеженням у гастроентеролога:

 1. Перед обстеженням потрібно відмовитися від споживання води і їжі. Робити це потрібно за 6-8 годин до візиту у лікарню.
 2. Дуже часто для постановки діагнозу лікарі беруть на аналіз білий наліт з язику. Тому перед візитом до гастроентеролога не варто видаляти його з ротової порожнини.
 3. При підготовці до першої зустрічі з лікарем, потрібно знайти і взяти з собою на прийом медичну карту. Вона допоможе фахівцеві дізнатися про раніше діагностовані захворювання, а також про проведені дослідження і хірургічні втручання.
 4. Перед походом до лікаря, необхідно згадати точний час появи перших симптомів хвороби. Ця інформація допоможе швидше і точніше визначити стадію розвитку захворювання.

У разі призначення різних обстежень, підготовка до повторного відвідування гастроентеролога може складатися з декількох додаткових заходів. До їх числавходять:

 • Дотримання спеціальної дієти (вказується лікарем);
 • Прийом різних ліків (наприклад, проносних);
 • Постановка клізми.