Фармаколог

Фармаколог
icon Лікар Вищої категорії
1
років досвіду
Діагностика
Консультування
Медичний Супровід
Підбір схеми лікування
...
Онлайн-консультація
250 грн/прийом
Записатися

Хто такий спеціаліст з клінічної фармакології?

Клінічна фармакологія є окремою галуззю медицини, яка досліджує вплив різноманітних ліків на організм людей різного віку. З її допомогою створюють ефективні препарати, а також вдосконалюють методи їх використання при лікуванні тих чи інших захворювань.

Фахівці, що працюють в цьому напрямку, мають глибокі знання не тільки в різних областях медицини, а й в анатомії, хімії, біології. Це допомагає їм придумувати економічно ефективні та безпечні ліки, які зможуть позбавити людину від тієї чи іншої проблеми зі здоров’ям.

Основні напрямки:

 1. Фармакодинаміка. Фахівці, що працюють в цій галузі, вивчають механізм дії різних лікарських препаратів. Крім цього, вони збирають дані про ефективність тих чи інших медикаментів, особливості їх впливу на різні системи, побічні ефекти.
 2. Фармакокінетика. В даному напрямку клінічної фармакології працюють фахівці, які вивчають шляхи надходження ліків в організм, їх розподіл та біотранформацію. Також в обов’язки співробітників входить дослідження швидкості і способів виведення медикаментів з тіла хворого.
 3. Фармакогенетика. Фармакологи, що відносяться до цієї спеціалізації, займаються питаннями генетичних реакцій людського організму на різні препарати.

Коли потрібно звертатися до спеціаліста з клінічної фармакології?

Клінічні фармакологи – це фахівці широкого профілю, які мають безліч обов’язків. Незважаючи на це, вони проводять прийом пацієнтів з найрізноманітнішими захворюваннями.

До фахівців слід звертатися з такими питаннями:

 • Підбір препаратів для лікування певного пацієнта;
 • Вибір оптимальних форм медикаментів (таблетки, спреї, мазі, розчини для ін’єкцій, сиропи тощо);
 • Підбір дозувань та періодичності прийому ліків;
 • Спостереження за станом пацієнта після прийому певних препаратів;
 • Усунення наслідків алергічної реакції на медикаменти та інших побічних дій.

У профілактичних цілях до клінічних фармакологів звертаються рідко. Таке відбувається в разі нестандартної реакції організму пацієнта на більшу частину медикаментів. При цьому фахівець вивчає індивідуальні особливості хворого та допомагає скласти список заборонених до прийому медикаментів.

Що лікує спеціаліст з клінічної фармакології?

Клінічні фармакологи не ставлять діагнози і не призначають лікування. Вони лише допомагають профільним лікарям правильно підібрати ліки, а також необхідні дозування і періодичність застосування. Така допомога фахівця необхідна при лікуванні складних і, нерідко, небезпечних для життя захворювань.

Хвороби, при наявності яких пацієнтам необхідна консультація клінічного фармаколога:

 • Ниркова недостатність – гостре або хронічне захворювання, що характеризується порушенням функціонування нирок;
 • Печінкова недостатність – порушення однієї або декількох функцій печінки, що призводить до різних ушкоджень цього органу;
 • Серцева недостатність – хвороба, через яку порушується робота серця і зменшується кількість крові, що надходить в різні тканини та органи;
 • Доброякісні та злоякісні пухлини – новоутворення, що виникають в різних частинах тіла;
 • Синдром Аддісона – захворювання, що виникає через порушення в роботі надниркових залоз і характеризується дефіцитом гормонів кортизолу та альдостерону;
 • Атеросклероз – хвороба, при наявності якої на стінках судин формуються атеросклеротичні бляшки, що викликають звуження артерій;
 • Різноманітні аутоімунні захворювання – хвороби, пов’язані з порушенням роботи імунної системи.
 • Отруєння солями важких металів – надходження в організм надмірної кількості важких металів, що призводить до розвитку безлічі небезпечних захворювань.