Ендокринолог

Ендокринолог
icon Лікар без категорії
1
років досвіду
Консультування
Лікування дітей
Медичний Супровід
Огляд
...
Онлайн-консультація
350 грн/прийом
Записатися
Ендокринолог
icon Лікар вищої категорії
3
років досвіду
Боротьба із зайвою вагою
Встановлення та налаштування інсулінових помп, штучної підшлункової залози
Гормональна підготовка дівчат до вагітності
Добове моніторування глюкози
...
Онлайн-консультація
250 грн/прийом
Записатися Записатися

Хто такий ендокринолог?

Ендокринологом називають лікаря, який займається діагностикою та лікування захворювань ендокринної системи. Крім цього, він допомагає відновлювати її функції та боротися з гормональними порушеннями в організмі. Ще одним завданням ендокринолога є проведення профілактичний заходів, які допомагають запобігати появі проблем з ендокринною системою.

Всіх ендокринологів ділять на 2 категорії. До першої з них відносять дитячих лікарів, які працюють з пацієнтами у віці до 18 років. Ці фахівці займаються проблемами розвитку та функціонування ендокринної системи, а також лікуванням її вроджених патологій. До другої категорії відносять лікарів, які працюють з дорослими пацієнтами. Вони діагностують та лікують різні захворювання, а також борються з віковими змінами в організмі.

Коли потрібно звертатися до ендокринолога?

Безпосередньо до ендокринологів звертаються рідко. У більшості випадків направлення до цих фахівців виписують терапевти, педіатри та гінекологи, які під час бесіди або огляду пацієнта виявили симптоми захворювань ендокринної системи.

Симптоми, при яких потрібно звернутися до ендокринолога:

 • Загальна слабкість і швидка стомлюваність;
 • Поява проблем з пам’яттю;
 • Періодичне оніміння кінцівок;
 • Нервозність, дратівливість, часті депресії;
 • Різке випадання волосся;
 • Підвищена частота сечовипускання;
 • Постійне відчуття спраги;
 • Порушення серцевого ритму;
 • Швидкий набір або втрата ваги;
 • Больові відчуття в м’язах, суглобах, кістках;
 • Незрозумілі скачки артеріального тиску;
 • Проблеми з роботою травної системи;
 • Різке погіршення гостроти зору;
 • Набряклість кінцівок, вік, обличчя.

Відвідування ендокринолога може носити і профілактичний характер. На таку консультацію часто направляють пацієнтів з недостатньою або надлишковою вагою, пар, які планують зачати дитину, ліквідаторів ЧАЕС та людей з генетичною схильністю до захворювань ендокринної системи. Крім цього, до лікаря періодично направляють чоловіків та жінок, що проходять щорічний медичний огляд.

Що лікує ендокринолог?

Ендокринолог – це вузькоспеціалізований лікар, який лікує виключно захворювання, пов’язані з порушеннями в роботі ендокринної системи. Незважаючи на це, він має широкий спектр обов’язків і допомагає позбавлятися від безлічі проблем зі здоров’ям.

Захворювання, з якими найчастіше звертаються до ендокринолога:

 • Цукровий діабет – хронічне захворювання, яке викликане порушенням синтезу інсуліну, що призводить до збільшення кількості цукру в крові;
 • Нецукровий діабет – ендокринна хвороба, що з’являється в результаті нездатності нирок концентрувати сечу та реабсорбувати воду;
 • Порушення метаболізму кальцію – занадто низький або високий вміст кальцію в сироватці крові;
 • Аутоімунний тиреоїдит – запальне захворювання щитовидної залози, в основі якого лежить поступове руйнування клітин;
 • Ендемічний зоб – збільшення розмірів щитовидної залози на тлі дефіциту в організмі йоду;
 • Акромегалія – ​​підвищене вироблення гіпофізом гормону росту;
 • Синдром Іценко-Кушинга – захворювання, що виникає через утворення в корі надниркових залоз надмірної кількості гормону кортизолу;
 • Аддисонова хвороба – хронічна хвороба, для якої характерними є аутоімунне та туберкульозне руйнування кори надниркових залоз;
 • Безпліддя – нездатність сексуально активної пари домогтися вагітності;
 • Аномалії розвитку статевої системи – патології, що виникають в результаті неправильного розвитку або вродженої аномалії.

Які обстеження може призначити ендокринолог?

Щоб поставити точний діагноз, ендокринолог ретельно обстежує пацієнта. Для цього він використовує найбільш прості методи (наприклад, пальпація), а також різні лабораторні та інструментальні дослідження. Всі вони дають можливість оцінити роботу ендокринної системи пацієнта і правильно визначити вид захворювання.

Найбільш часто призначають наступні обстеження:

 1. Загальний аналіз крові. Цей стандартний метод діагностики використовується більшістю лікарів. Він дає можливість оцінити стан пацієнта, а також знайти сліди наявності в організмі запального процесу різного походження.
 2. Біохімічний аналіз крові. Даний вид обстеження пацієнта дозволяє отримати точні дані про кількісний склад в крові різних компонентів. За допомогою цих даних ендокринологи виявляють порушення обміну речовин, а також багато серйозних захворювань (наприклад, цукровий діабет).
 3. Аналізи сечі та крові на гормони. Обидва ці лабораторні дослідження ендокринологи використовують для підтвердження попереднього діагнозу. З їх допомогою вдається діагностувати різні захворювання щитовидної залози, надниркових залоз, а також виявити причини ожиріння, безпліддя та інших порушень в роботі організму.
 4. Аналіз крові на рівень глюкози. Це лабораторне дослідження біоматеріалу проводять тільки в разі підозри на наявність у пацієнта цукрового діабету. З його допомогою визначають точну концентрацію глюкози в крові та порівнюють отримані дані зі стандартними показниками.
 5. УЗД. Обстеження пацієнта за допомогою ультразвуку є популярним і часто використовуваним. Завдяки йому ендокринологи вивчають стан надниркових залоз і органів малого тазу. За допомогою отриманих зображень лікарі діагностують будь-які патології та виявляють захворювання на початкових стадіях їх розвитку.
 6. Рентгенографія. Цей метод обстеження пацієнта використовується досить часто. Він допомагає ендокринологу визначити причини порушення роботи гіпофіза та виявити різні наслідки захворювань ендокринної системи.
 7. Комп’ютерна томографія. Цей сучасний метод діагностики використовується ендокринологами переважно для обстеження щитовидної залози. Він дозволяє отримати пошарове зображення цього органу, яке допоможе визначити патологію на ранній стадії і швидко підібрати відповідне лікування.
 8. Магнітно-резонансна томографія. Даний спосіб обстеження пацієнта дає можливість вивчити стан різних органів, робота яких регулюється ендокринною системою. Він застосовується досить рідко, тому що вимагає наявності спеціального обладнання. З його допомогою виявляють різні патології, а також злоякісні та доброякісні новоутворення.

Консультація у ендокринолога: що в неї входить?

На консультацію до ендокринолога записуються дорослі і діти. В обох випадках прийом проходить за загальноприйнятою схемою, яка передбачає всебічне вивчення стану пацієнта, постановку правильного діагнозу та вибір найбільш ефективного варіанту лікування.

Порядок проведення консультації у ендокринолога:

 1. Збір анамнезу. Починається прийом у ендокринолога з вислуховування скарг пацієнта. Крім цього, на початковому етапі консультації лікар вивчає медичну карту і ставить багато питань, що стосуються раніше перенесених захворювань, генетичної схильності та наявності супутніх проблем зі здоров’ям.
 2. Первинний огляд. Після завершення бесіди з пацієнтом, лікар починає огляд. Він використовує метод пальпації, за допомогою якого обстежує щитовидну залозу, лімфатичні вузли та, при необхідності, статеві органи. Крім цього, ендокринолог проводить інші прості дослідження (вимірювання артеріального тиску, прослуховування серця тощо), які допомагають йому скласти повну картину захворювання. На підставі отриманих результатів лікар ставить попередній діагноз і виписує хворому направлення на різні лабораторні та інструментальні обстеження.
 3. Аналіз результатів. Дані, отримані з лабораторії і кабінету діагностики, уважно вивчаються та аналізуються. Після цього ендокринолог ставить остаточний діагноз та підбирає найбільш ефективний, на його погляд, метод лікування. При необхідності спеціаліст виписує хворому ліки і різноманітні процедури.
 4. Повторна бесіда. На завершальному етапі ендокринолог відповідає на питання пацієнта. Крім цього, він розповідає про особливості діагностованого захворювання та обраного методу його лікування.

Як підготуватися до обстеження у ендокринолога?

Сам по собі процес обстеження в ендокринолога не вимагає проведення великої кількості підготовчий дій. Однак для отримання більш точних даних діагностики пацієнтам все ж таки доведеться врахувати кілька важливих правил.

Правила підготовки до обстеження у ендокринолога:

 1. За 6-8 годин до здачі різних аналізів потрібно утриматися від прийому їжі. У деяких випадках рекомендується відмовитися навіть від води (за 2-3 години). Все це необхідно для отримання більш точних даних обстеження і постановки правильного діагнозу.
 2. За добу до відвідування ендокринолога забороняється використовувати будь-які медикаменти. Винятком є ​​життєво-важливі ліки, без яких людина не може обійтися. У цьому випадку про факт застосування тих чи інших препаратів слід розповісти лікарю.
 3. За 2-3 дні до візиту в клініку потрібно виключити з раціону алкоголь. В іншому випадку вживання спиртного негативно відіб’ється на точності проведених аналізів та збільшить ризик постановки неправильного діагнозу.
 4. На прийом до ендокринолога потрібно взяти всі наявні медичні документи. Інформація, що міститься в них, допоможе лікарю вибрати відповідні обстеження і швидше поставити діагноз.