Анастезіолог

Анастезіолог
icon Лікар без категорії
2
років досвіду
Консультування
Лікування дітей
Медичний Супровід
Невідкладна медична допомога
...
Онлайн-консультація
300 грн/прийом
Записатися

Хто такий анестезіолог?

Анестезіологом називають лікаря, який займається підготовкою хворого до операції, вводить йому наркоз і виводить пацієнта з медикаментозного сну. Крім цього, фахівець проводить реанімаційні заходи, необхідні в разі виникнення непередбачених ситуацій.
Фахівці в області анестезіології ретельно підбирають необхідний вид наркозу. Роблять вони це з урахуванням характеру операції, необхідної тривалості медикаментозного сну та індивідуальних особливостей організму людини. У разі допущення мінімальної помилки існує ризик летального результату.

Коли потрібно звертатися до анестезіолога?

Анестезіолог – це лікар, який не займається лікуванням, а тільки допомагає іншим фахівцям підготувати пацієнта до оперативного втручання. Через це консультація і допомога анестезіолога необхідна тільки тим, хто збирається лягти на операційний стіл або готується до іншої медичної процедури, що вимагає застосування місцевого або загального наркозу.
Ситуації, при яких необхідна допомога анестезіолога:
• Передопераційний період (при підготовці до планової операції);
• Час проведення операції (забезпечення життєдіяльності організму в умовах медикаментозного сну);
• Післяопераційний відновлення (супровід хворого до палати та виведення його з наркозу);
• Проведення реанімаційних заходів (у разі роботи з пацієнтами, які перебувають у вкрай важкому стані);
• Планування пологів через кесарів розтин;
• Штучне переривання вагітності;
• Проведення болючих діагностичних процедур;
• Видалення зубів та інші стоматологічні маніпуляції;
• Сильні болі, які потребують корекції;
• Лікування пацієнта за допомогою медикаментозного сну;
• Процедура госпіталізації хворих у важкому стані (наприклад, після серйозних аварій, опіків, обморожень, при відкритих ранах).

Що лікує анестезіолог?

Анестезіологи не займаються лікуванням пацієнтів. Незважаючи на це, коло їхніх обов’язків не стає вузьким. Лікарі цієї спеціалізації часто працюють з важкими хворими і нерідко допомагають їм повернутися до життя.
Під час виконання своїх обов’язків анестезіологи використовують різні види наркозу. Кожен з них має унікальну дію і використовується при певних ситуаціях.
Види наркозу, які використовують анестезіологи для допомоги пацієнтам:
1. Регіонарний. Цей вид анестезії є найслабшим, тому використовується для знеболювання і проведення найбільш простих операцій. Він передбачає використання різних анестетиків, які блокують нерв, що відповідає за чутливість тієї чи іншої частини тіла. При цьому використовується засіб який не впливає на інші відділи нервової системи. Нерідко регіонарний наркоз поєднують з легкими снодійними, які допомагають пацієнтам легше перенести оперативне втручання.
2. Седативний. Даний вид наркозу є неглибоким. Він впливає на свідомість пацієнта, відключаючи його і дозволяючи лікарям проводити різні маніпуляції. Найчастіше таку анестезію використовують для вправляння вивихів та проведення діагностичних процедур (наприклад, колоноскопії).
3. Загальний. Цей вид анестезії є найбільш глибоким. Він дозволяє повністю відключити свідомість пацієнта і придушити всі види чутливості організму. При цьому хворого лікарі підключають до спеціального обладнання, що підтримує життєдіяльність всіх систем. Використовуваний анестетик вводять безперервно (інгаляційно або внутрішньовенно) протягом всієї операції. Загальний наркоз застосовують тільки при проведенні тривалих і складних операцій.

Які обстеження може призначити анестезіолог?

Анестезіолог повинен правильно підібрати анестетик. Для цього йому знадобиться інформація про стан здоров’я пацієнта, яку можна отримати шляхом проведення лабораторних та інструментальний досліджень. Для кожного хворого лікар складає свій список обов’язкових обстежень, в якому враховується характер майбутньої операції та індивідуальні особливості організму.
Обстеження, які найчастіше призначають анестезіологи:
1. Загальний аналіз крові. Цей вид лабораторного дослідження є стандартним для всіх випадків. Він дозволяє оцінити вміст у крові гемоглобіну, а також кількість і особливості еритроцитів, тромбоцитів, лейкоцитів.
2. Загальний аналіз сечі. Дане обстеження проводиться з метою виявлення порушень в роботі різних систем організму (в першу чергу сечовидільної та серцево-судинної). Крім цього, воно дозволяє оцінити загальний стан пацієнта перед операцією.
3. Біохімічний аналіз крові. Цей вид діагностики необхідний для визначення функціонального стану більшості органів (серця, печінки, нирок тощо) Крім цього, він дає можливість зібрати інформацію про метаболічні процеси та виявити нестачу в організмі тієї чи іншої речовини.
4. Аналіз крові на групу, резус-фактор. Це комплексне обстеження дозволяє визначити приналежність крові хворого до однієї з груп за системою ABO, а також підтвердити наявність або відсутність Rh-антигену. Дана інформація знадобиться при виборі анестетика та допоможе врятувати людину в разі втрати, під час операції, великої кількості крові.
5. Рентгенівське дослідження. Анестезіологу обов’язково знадобиться рентген органів грудної клітини пацієнта. З його допомогою лікар зможе оцінити стан дихальної системи та визначити її здатність нормально функціонувати в умовах медикаментозного сну.
6. Електрокардіографія. Цей метод дослідження дає можливість оцінити стан серця і визначити особливості його роботи. Дана інформація допоможе анестезіологу стежити за змінами стану цього органу під час введення пацієнта в наркоз та в період проведення операції.

Консультація у анестезіолога: що в неї входить?

Консультація у анестезіолога необхідна хворому задовго до проведення планової операції. Тому записатися на прийом до цього фахівця потрібно за 7-10 днів до хірургічного втручання. Також допомогь лікаря знадобиться після завершення операції.
Порядок проведення консультації у анестезіолога:
1. Бесіда з хворим. Передопераційна консультація починається з вислуховування лікарем скарг пацієнта. Крім цього, фахівець розпитує хворого про шкідливі звички, спосіб життя, наявність алергічних реакцій та про інші важливі моменти, які допоможуть правильно підібрати препарати для анестезії.
2. Обстеження. На цьому етапі лікар складає список обов’язкових обстежень та знайомить з ним пацієнта. Якщо хворий недавно проходить будь-які лабораторні або інструментальні дослідження, то це буде додатковим плюсом, що дозволить заощадити час на підготовку до операції.
3. Аналіз результатів. Анестезіолог уважно вивчає отримані дані і визначає відповідний вид анестезії. Також він підбирає анестетики, які будуть максимально безпечними для здоров’я пацієнта.
4. Повторне обстеження. Післяопераційна консультація починається з ретельного обстеження пацієнта. Вона передбачає здачу різноманітних аналізів, які допоможуть оцінити стан хворого і швидкість його реабілітації після хірургічного втручання. У разі виявлення будь-яких відхилень від норми, анестезіолог направляє пацієнта до профільного фахівця.

Як підготуватися до обстеження у анестезіолога?

Від професіоналізму анестезіолога часто залежить життя і здоров’я пацієнта. Тому важливо створити лікарю максимально комфортні умови для роботи та ретельно підготуватися до майбутньої процедури.
Важливі підготовчі заходи:
1. В першу чергу слід морально підготуватися до відвідування анестезіолога. У цій справі пацієнтові допоможуть друзі і родичі. У крайніх випадках хворий може звернутися до професійного психолога. Він допоможе побороти тривожність перед операцією і позбавити від емоційного дискомфорту.
2. Перед відвідуванням анестезіолога обов’язково відмовтеся від куріння (за 12 год) та від вживання алкогольних напоїв (за 3 дні). Недотримання цього правила може призвести до спотворення даних обстеження та вибору лікарем неправильного анестетика.
3. У передопераційний період повідомляйте лікарю про будь-які зміни в організмі. Ця інформація допоможе скорегувати дозування анестетика та підвищити безпеку введення пацієнта в медикаментозний сон.
4. За 6-8 годин до анестезії необхідно припинити прийом їжі. Крім цього, слід відмовитися від води та різних напоїв за 4 години до введення анестетика. Ігнорування цього правила може негативно позначитися на ефективності процедури анестезії.
5. За 1-2 дні до операції потрібно виключити прийом необов’язкових ліків. Якщо немає можливості виконати цю умову, то потрібно повідомити лікарю про всі використані медикаменти. В іншому випадку лікар може застосувати анестетики, які будуть несумісні з прийнятими хворим ліками.
6. Анестезіолог може порекомендувати прийняти ті чи інші медикаменти за певний час до операції. Пацієнту не слід нехтувати порадами, тому що це негативно позначиться на його стані.
7. За 6-8 годин до введення анестетика потрібно прийняти душ та провести інші гігієнічні процедури, рекомендовані лікарем або анестезіологом. Крім цього, слід зняти з тіла всі предмети (прикраси, зубні протези тощо), які можуть після введення в наркоз погіршити дихання пацієнта.