Алерголог

Алерголог
Дерматовенеролог
icon Лікар вищої категорії
15
років досвіду
Діагностика
Консультування
Лікування дітей
Медичний Супровід
...
Онлайн-консультація
1200 грн/прийом
Записатися

Хто такий алерголог?

Алергологами називають лікарів, які проводять діагностику та лікування алергічних захворювань. Крім цього, фахівці виявляються причини виникнення проблеми і шукають способи запобігання неприємних симптомів.
Алергологія тісно пов’язана з імунологією. Через це в лікарнях та медичних центрах часто зустрічаються алергологи-імунологи. Фахівці, що працюють в цьому напрямку, виявляють будь-які патології імунітету людини і допомагають пацієнтам впоратися з наявними захворюванням. Крім цього, існують дитячі алергологи, що займаються лікуванням маленьких пацієнтів. Вони приймають хворих у дитячих поліклініках та приватних медичних центрах, а також виїжджають до малюків з небезпечними симптомами алергічної реакції.

Коли потрібно звертатися до алерголога?

Алергічна реакція організму на різні зовнішні подразники не лікується в домашніх умовах. У кращому випадку такий спосіб терапії дозволить тимчасово усунути симптоми захворювання. Однак вже через кілька днів або тижнів проблема стане набагато серйознішою. Щоб не допускати цього, потрібно при наявності одного або декількох ознак алергії відразу звертатися до фахівця.
Симптоми, при наявності яких слід записуватися до алерголога:
• Підвищена температура тіла, що фіксується на протязі 3-7 днів;
• Швидка втомлюваність або постійне відчуття втоми;
• Безсоння або надмірна сонливість;
• Ломота в суглобах або всьому тілі;
• Часті простудні захворювання;
• Постійна закладеність носа;
• Часте чхання і відчуття свербіння в носі;
• Тривалий сухий кашель;
• Почуття нестачі повітря, задишка;
• Неконтрольована сльозотеча, супроводжувана роздратуванням очей;
• Поява червоних плям і висипу на шкірі;
• Постійний свербіж.

Що лікує алерголог?

Алерголог – це фахівець, який працює безпосередньо з пацієнтами, які приходять до нього за консультацією або лікуванням. Також до цього лікаря хворих направляють терапевти, які виявили симптоми алергічної реакції.
Хвороби, які допомагає лікувати алерголог:
• Набряк Квінке – гостре захворювання, для якого характерний розвиток набряку шкіри, жирової клітковини і слизової оболонки різних органів;
• Кропив’янка (гостра, хронічна) – результат впливу алергенів на шкіру і слизову оболонку різних органів;
• Бронхіальна астма – хронічна хвороба, що супроводжується сильним кашлем і нападами задухи;
• Атопічний дерматит – запальний стан шкіри з різними проявами (почервоніння, лущення, висипання);
• Поліноз – алергічна реакція, викликана впливом на організм пилку різних рослин;
• Алергічний риніт – поширене захворювання, викликане потраплянням алергенів на слизову оболонку носа;
• Алергічний синусит – хвороба пазух носа, яка є наслідком алергічного синуситу;
• Алергічний кон’юнктивіт – запальне захворювання слизової оболонки очей, що виникає через вплив алергенів і супроводжується безліччю симптомів (світлобоязнь, сльозотеча, печіння, набрякання повік тощо);
• Алергічний ринокон’юнктивіт – запалення кон’юнктиви очей і слизової носа, що призводить до частого чхання, сльозотечі, зниження нюху, відчуття «піску» в органах зору;
• Алергічний ларингіт – хвороба, що вражає слизову оболонку гортані і супроводжується декількома симптомами інших алергічних захворювань;
• Алергічний ринофарингит – запальна реакція слизової носа і глотки на вплив алергенів;
• Алергічний фарингіт – запальний процес слизової оболонки задньої стінки глотки, що супроводжується іншими алергічними захворюваннями (ларингіт, риніт, синусит);
• Алергічний отит – вушна хвороба, що протікає на тлі загального порушення алергічного статусу;
• Наслідки укусів комах, вживання певних продуктів, використання лікарських препаратів.

Які обстеження може призначити алерголог?

Головне завдання алерголога – це точне визначення причини виникнення алергічної реакції. Для цього фахівець може виписати пацієнту безліч напрямків на різні обстеження. Зібрана таким чином інформація допоможе поставити точний діагноз і швидше позбавити людину від впливу алергену.
Часто проводяться наступні обстеження:
1. Розгорнутий аналіз крові. Цей вид лабораторного тестування є найбільш поширеним. Його призначають більшості пацієнтів, які страждають від алергічної реакції. Такий аналіз передбачає забір крові хворого з подальшим вивченням складу, а також характеристик і специфічних показників еритроцитів, тромбоцитів, лейкоцитів.
2. Аналіз крові на бактеріальний посів. Такий метод дослідження біологічного матеріалу дозволяє визначити вид збудника алергії (різні мікроорганізми) і його концентрацію. Він проводиться в більшості медичних установ і не вимагає застосування великої кількості обладнання.
3. Зіскрібок. У більшості випадків таке обстеження дозволяє визначити точну причину виникнення алергії. Його проводять в спеціально відведених кабінетах із застосуванням відповідних медичних інструментів. Зіскрібок роблять з поверхні мигдалин, язику, слухового проходу і уражених частин шкіри.
4. Копрограма. Цей вид обстеження передбачає здачу аналізу калу на вміст у ньому різних шкідливих мікроорганізмів, які можуть викликати алергічну реакцію.
5. ПЛР-аналіз. Таке обстеження призначають пацієнтам з алергією тільки в крайньому випадку. Воно засноване на аналізі генетичного матеріалу, який фахівці отримують шляхом забору крові, слини або мокротиння. Цей метод дозволяє максимально точно визначити факт наявності або відсутності в організмі бактерій, що викликають алергію.
6. Імунограма. Вона являє собою комплексний аналіз крові, що дозволяє визначити стан імунної системи пацієнта. Такий метод діагностики застосовують тільки при важких формах алергічної реакції.

Консультація у алерголога: що в неї входить?

Алерголог приймає пацієнтів з найрізноманітнішими симптомами алергічної реакції. Незважаючи на це, в більшості випадків, консультації у фахівця проходять однаково.
Порядок консультації:
1. Опитування пацієнта. Насамперед лікар збирає інформацію, яка знадобиться для розуміння загальної картини існуючої проблеми. Для цього фахівець задає безліч питань (переваги в їжі, наявність хронічних захворювань, особливості умов праці, перенесені захворювання тощо), а також вислуховує скарги хворого.
2. Вивчення медичної карти і загального стану хворого. Після завершення бесіди лікар переглядає інформацію про здоров’я пацієнта і розпитує його про симптоми захворювання (час появи, інтенсивність проявів тощо).
3. Призначення обстеження. Завершивши всі попередні процедури, алерголог ставить попередній діагноз. Крім цього він відправляє пацієнта на обстеження, які підтвердять або спростують припущення фахівця, а також допоможуть точно визначити причину виникнення алергічної реакції.
4. Аналіз результатів. Отримана під час обстеження інформація ретельно аналізується фахівцем. Результатом цих дій стає постановка діагнозу і вибір найбільш ефективного методу лікування.
5. Повторна бесіда з хворим. На завершальному етапі консультації алерголог розповідає пацієнтові про причини виникнення хвороби і про способи боротьби з нею. Крім цього, лікар відповідає на питання і, при необхідності, виписує спеціальні медичні препарати.

Як підготуватися до обстеження у алерголога?

Швидко і правильно поставити діагноз алергологу може допомогти сам пацієнт. Для цього йому слід ретельно підготуватися до відвідування фахівця і дотримуватися декількох простих правил.
Загальні правила підготовки:
1. Перед візитом до алерголога рекомендується відмовитися від сигарет та спиртних напоїв. В іншому випадку ймовірність отримання точних результатів обстеження буде мінімальною.
2. За 1-2 дня до відвідування алерголога краще припинити прийом будь-яких ліків. У разі відсутності можливості відмови від медикаментів, необхідно скласти список препаратів, що приймаються, і надати його лікарю.
3. У день візиту до алерголога не переїдайте і не міняйте свій звичний раціон. Це дозволить отримати більш точні дані досліджень і правильно поставити діагноз.
4. Вирушаючи до алерголога, потрібно не забути свою медичну карту. Вона знадобиться лікарю для ознайомлення з попередніми захворюваннями і отримання іншої важливої інформації.
5. У більшості випадків алергологи дізнаються у пацієнтів приблизний час виявлення перших симптомів захворювання. Тому заздалегідь потрібно згадати день, коли вперше були помічені поточні проблеми зі здоров’ям.