Хвороба Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера

Опис хвороби та її класифікація

Хвороба Альцгеймера обумовлює зниження когнітивних функцій на фоні прогресуючої деменції, які значно впливають на якість життя. Для захворювання притаманне накопичення бета-амілоїду та утворення нейрофібріллярних скупчень (клубків) волокон у підкорковому сірій речовині та у корі головного мозку.

Захворювання не є нормальною частиною старіння. Ризик розвитку хвороби з віком зростає, частіше за все на хворобу Альцгеймера страждають люди віком старше 65 років, але є й випадки раннього розвитку хвороби.

 • Люди віком від 65 до 74 років: 3%;
 • Люди віком від 75 до 84 років: 17%;
 • Люди віком старше 85 років: 32%

З часом стан пацієнта хворого на Альцгеймера погіршується, хвороба прогресує, а симптоми супутньої деменції посилюються протягом декількох років. За середніми даними, людина, що хворіє на Альцгеймера живе від чотирьох до восьми років з моменту постановки діагнозу. Але є випадки, коли пацієнти жили до 20 років, все залежить від супутніх факторів.

Можливі причини виникнення

Точної причини виникнення хвороби Альцгеймера на сьогоднішній день не встановлено. Однак, відомо, що її провокує велике відмирання клітин головного мозку і, як наслідок, людина втрачає пам’ять та розумові здібності. Також до причин появи хвороби Альцгеймера відносять:

 • Погана передача нервових імпульсів, яка є результатом в низького рівня речовин;
 • Отруєння отруйними металами;
 • Пухлина, що локалізується у головному мозку

Безумовно, частіше за все на хворобу Альцгеймера та супутню їй деменцію страждають люди віком старше 65 років. Це обумовлено старінням організму, уповільненням внутрішнього обміну речовин та порушень деяких процесів. Але випадки, захворювання, що проявляється у більш молодшому віці обумовлено іншими факторами. 

Найпоширенішою причиною захворювання людьми віком молодше 65 років є специфічна генетична мутація, яка складає близько 15% усіх випадків хвороби Альцгеймера.

Симптоми та діагностика на різних стадіях

На ранніх стадіях найпоширенішим симптомом є втрата короткочасної пам’яті, але проблеми зі запам’ятовуванням не обов’язково свідчать про наявність хвороби Альцгеймера, тому діагноз обов’язково має бути встановлений клінічно. Також до ранньої симптоматики хвороби відносять:

 • Неуважність;
 • Погана концентрація уваги;
 • Втрата орієнтації у просторі та часі;
 • Апатія, агресія;
 • Часті та різкі зміни настрою;

На ранніх етапах пацієнт скаржиться на погане запам’ятовування будь-яких подій або речей, може змінюватися почерк та людині стає важко лічити про себе. Хворий може проявляти агресію, повторювати одне й те саме речення декілька разів. З прогресуванням хвороби мова становиться безладною, людина стає менш активною.

На більш пізніх етапах людина втрачає здатність розмовляти, пересуватися, орієнтуватися у просторі та часі та не впізнає родичів. Втрачається пам’ять і людина вже не пам’ятає власного імені, свій вік, події минулого та багато інших важливих речей. Згодом людина забуває, як правильно їсти, ходити в туалет, розмовляти, одягатися. З такими людьми необхідно бути цілодобово для постійного догляду та допомоги.

Перебіг хвороби та лікування 

Виділяють 4 основних етапи перебігу хвороби Альцгеймера:

 • Предеменціальна;
 • Рання;
 • Середньої важкості;
 • Тяжка

Предеменціальна обумовлена важким засвоєнням будь-якої інформації, стає складно вирішити елементарні математичні розрахунки, концентрація уваги дається нелегко. Всі ці симптоми незначні, але є тривожними сигналами, які мають стати приводом для звернення за кваліфікованою медичною допомогою.

Рання стадія обумовлена специфічними рухами, які більш нагадують людину під час алкогольного сп’яніння, понижується якість пам’яті та мови. Хворі на Альцгеймера живуть подіями з минулого, не сприймаючи сьогоднішній час, через це у діалозі часто повторюють одні й ті ж історії та події з життя. Дивний стиль одягу також притаманний хворим на Альцгеймера. Сплутаність мови та складність у вимовлянні деякий слів свідчить про те, що хвороба прогресує та переходить до наступної стадії.

Середня важкість хвороби Альцгеймера обумовлена значним погіршенням мови: словарний запас людини становиться більш бідним, а при формулюванні речення слова замінюються на такі, що жодним чином не стосуються теми розмови. Пацієнт не познає близьких та родичів, не орієнтується у часі. Психічний стан погіршується: людина стає більш вразливою, плаксивою. Також спостерігаються:

 • Галюцинації;
 • Дивакуваті ідеї;
 • Суїцидальний настрій

Важка стадія потребує постійного нагляду за хворим, який вже стає прикутим до ліжка. Пацієнт з хворобою Альцгеймера повністю втрачає пам’ять, не може правильно розмовляти, рухатись, орієнтуватися у просторі, часі та місцеперебуванні. Супроводжується це також анорексією, булімією, агресією. Такий стан веде до летального результату та може тривати від декількох місяців до декількох років.  

Профілактика захворювання

Точних методів профілактики хвороби Альцгеймера не існує. Люди, у яких хвороба обумовлена генетичними мутаціями ніяк не можуть уникнути її розвитку. 

Але існують заходи, що впливають на ризик розвитку захворювання у старих людей. Клінічне випробування А4 (Анти Амілоїдне лікування при безсимптомній хворобі Альцгеймера) полягає у визначенні, чи зможуть антитіла бета-амілоїду значно знизити високі ризики розвитку хвороби у людей літнього віку. Хоча до кінця не зрозуміло, чи може людина вплинути на прогресування хвороби Альцгеймера та запобігти появі тяжких її форм, відомо, що змінивши спосіб життя, займаючись спеціальними вправами та підтримуючи серце у нормальному стані, прогнози щодо розвитку хвороби втішні.